moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Drzwi Otwarte w dęblińskiej LAW

Nawigacja, lotnictwo i kosmonautyka, a może logistyka? Uczestnicy Drzwi Otwartych Lotniczej Akademii Wojskowej będą mieli okazję poznać nie tylko ofertę uczelni i zasady rekrutacji, lecz także jej infrastrukturę. Zainteresowani obejrzą m.in. sprzęt lotniczy i stoiska kół naukowych. Wydarzenie będzie transmitowane on-line.

Drzwi Otwarte odbędą się w dęblińskiej Lotniczej Akademii Wojskowej już w najbliższy wtorek, 26 lutego. Przedstawiciele uczelni będą czekać na zwiedzających od 8.00 do 14.00. Wydarzenie jest adresowane przede wszystkim do kandydatów na studia wojskowe i cywilne. Ale władze Akademii zapraszają również tych, którzy chcą tylko poznać od środka jedyną w Polsce uczelnię kształcącą m.in. wojskowych pilotów.

Co w programie?

Ci, którzy odwiedzą Szkołę Orląt będą mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną LAW, zasadami naboru i rekrutacji. Swoje stoiska zaprezentują m.in. dwa wydziały: Lotnictwa oraz Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki, ale też koła naukowe, samorząd studencki oraz przedstawiciele programu wymiany międzynarodowej Erasmus+.

W planach są spotkania z gen. bryg. pil. dr. Piotrem Krawczykiem, rektorem-komendantem LAW oraz pil. Witoldem Sokołem, który przygotował wykład pt. „Jak latałem na MiG-29”. – To nie będzie sucha prezentacja, a moja historia od czasów, gdy rozpocząłem przygodę z lotnictwem. Mam doświadczenia z podobnych spotkań z młodzieżą i wiem, że prawdziwe opowieści zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Słuchacze dopytują też o wiele kwestii związanych ze służbą pilotów, np. o te dotyczące zdrowia, stawianych wymagań czy tego, jak to jest być pilotem myśliwca – mówi Witold Sokół.

Uczestnicy Drzwi Otwartych LAW będą też mieli okazję obejrzeć z bliska sprzęt lotniczy. Wśród prezentowanych atrakcji znajdą się symulatory lotów m.in. PZL 130 Orlik, TS-11 Iskra, a także spadochronowy, dezorientacji przestrzennej czy Symulator Operacyjno-Taktyczny Działań Powietrznych „Gambler”. Będzie też można zobaczyć urządzenie treningowe do nauki katapultowania i System Szkolno-Treningowy do Broni Strzeleckiej „Śnieżnik-1”.

W hangarze Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego (ACSL) na zwiedzających będą czekać samoloty i śmigłowce, takie jak Zliny, Diamondy i Robinsony. Otwarte dla zwiedzających mają być także laboratoria: Napędów Lotniczych, Rozwiązań Konstrukcyjnych i Wyposażenia Statków Powietrznych oraz ośrodki LAW: Szkolenia Fizycznego i Kondycyjnego Przygotowania do Lotów, Szkolenia Obsług Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych oraz Szkolenia Personelu Służb Ruchu Lotniczego (CAPTO).

Poczuć klimat studiów

Dla osób, które nie będą mogły przyjść, pracownicy Akademii będą prowadzili transmisję on-line na Facebooku. Po raz pierwszy taki Wirtualny Dzień Otwarty zorganizowano w marcu 2018 roku. – Chcieliśmy w ten sposób dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Formuła sprawdziła się doskonale, bo transmisja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Mieliśmy około 40 tys. odsłon – mówi Emilia Cuch z Biura Promocji LAW.

W tym roku widzowie zobaczą transmisję na żywo ze spotkania z rektorem-komendantem, posłuchają też studentów opowiadających o ofercie uczelni, a potem obejrzą bazę dydaktyczną oraz lotniczo-gimnastyczne przyrządy specjalne. We wtorek premierę będzie miał również vlog „Zalatani”.

– Na naszej stronie internetowej można znaleźć wyczerpujące informacje dotyczące oferty, zasad naboru itd. Ale tylko na miejscu można poczuć klimat i atmosferę, jaka panuje w Akademii. Tego nie da się dowiedzieć z opisu kierunku czy programu studiów – przekonuje ppłk Jarosław Wojtyś, rzecznik prasowy dęblińskiej uczelni. I dodaje: – Podczas tego rodzaju wydarzeń można spotkać wszystkich, którzy tworzą Akademię: wykładowców, instruktorów i samych studentów. To doskonała okazja do rozmowy, zadawania pytań, czy poznania opinii już studiujących.

Dęblińska „Szkoła Orląt” kształci kandydatów na żołnierzy zawodowych na potrzeby Sił Zbrojnych RP oraz personel lotniczy dla służb cywilnych. 1 października 2018 roku uczelnia stała się Lotniczą Akademią Wojskową.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Lotnicza Akademia Wojskowa

dodaj komentarz

komentarze


Polska wizja europejskiego bezpieczeństwa
 
Czy europejskie państwa wspólnie zbudują niszczyciel?
Nowe łóżka dla szpitala w Libanie
2024! To był rok!
14 lutego Dniem Armii Krajowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Minister wyznaczył szefa Inspektoratu Wsparcia
Co się zmieni w ustawie o obronie ojczyzny?
Awanse dla medalistów
Wicepremier Kosianiak-Kamysz w Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Narluga słucha pod wodą
Z Jastrzębi w Żmije
Ostatnia prosta
Przetrwać z Feniksem
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Wyścig na pływalni i lodzie o miejsca na podium mistrzostw kraju
Bałtyk – kluczowy akwen dla NATO
Biegający żandarm
Posłowie o modernizacji armii
„Cel Wisła”, czyli ku starciu cywilizacji
Cele polskiej armii i wnioski z wojny na Ukrainie
Lektury na czas świąt i nie tylko
Polacy łamią tajemnice Enigmy
Ciężki BWP dla polskiego wojska
Okręty rakietowe po nowemu
Rosomaki i Piranie
Less Foreign in a Foreign Country
Na nowy rok – dodatek stażowy po nowemu
Wiązką w przeciwnika
Fiasko misji tajnych służb
MON o przyszłości Kryla
Nie walczymy z powietrzem
Śmierć szwoleżera
Najtrudniej utrzymać się na szczycie
Rosomaki w rumuńskich Karpatach
Granice są po to, by je pokonywać
Polacy pobiegli w „Baltic Warrior”
Turecki most dla Krosnowic
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Miliardy na obronność w 2024 roku
Gen. bryg. Mirosław Bodnar będzie dowódcą wojsk dronowych
Arcelin – cud, który może się zdarzyć tylko raz
Bez kawalerii wojny się nie wygrywa
Szef Inspektoratu Wsparcia odwołany
Zmiana warty w PKW Liban
Olympus in Paris
Zdarzyło się w 2024 roku – część IV
Rosja prowadzi przeciw Polsce wojnę informacyjną
Zmiany w prawie 2025
Polska i Kanada wkrótce podpiszą umowę o współpracy na lata 2025–2026
Żołnierzowi grozi dożywocie
Siedząc na krawędzi
Na zagraniczne kursy razem z rodziną?
Polska stawia na europejskie bezpieczeństwo
Węgrzy w polskich mundurach
Czworonożny żandarm w Paryżu
Dobrze jest pomagać
Minister o dymisji szefa Inspektoratu Wsparcia
Eurokorpus na czele grupy bojowej UE
PGZ – kluczowy partner
Zrobić formę przed Kanadą
Żołnierze górą w głosowaniu na sportowca 2024 roku
Silna aktywna rezerwa celem na przyszłość
Atak na cyberpoligonie
Budżet obrony narodowej wykonany w 99,91%
„Ferie z WOT” po raz siódmy
TOP 10 z wideoteki ZbrojnejTV
Co może Europa?
Kluczowy partner

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO