moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

NATO rzuca wyzwanie cyberwojownikom

TIDE Hackathon po raz pierwszy w Polsce. Jego uczestnicy mają pięć dni na opracowanie rozwiązań, które pomogą organizacjom humanitarnym i wojsku w rozminowaniu Iraku. Ci, którzy poradzą sobie z zadaniem najlepiej, mogą liczyć na to, że ich projekt zostanie wdrożony. Aby zmierzyć się z tym wyzwaniem, do Warszawy przyjechali specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa z 11 państw.

TIDE Hackathon 2019 to konkurs projektowo-programistyczny, który jest organizowany przez Dowództwo Sił Sojuszniczych NATO ds. Transformacji. W tym roku odbywa się jego czwarta edycja, jednak po raz pierwszy jego gospodarzem jest Polska. Dzięki temu, że podczas ubiegłorocznej rywalizacji, która odbywała się w Czarnogórze, zespół z Polski okazał się bezkonkurencyjny.

– To bardzo ważne, że to wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz przedsięwzięć natowskich. Jesteśmy dumni, że zespoły z resortu obrony narodowej zajmują czołowe miejsca w tego typu konkursach – mówił podczas inauguracji TIDE Hackathonu wiceminister obrony narodowej Tomasz Zdzikot. – W resorcie przykładamy bardzo dużą wagę do rozwoju wszystkich filarów, na których opiera się nowoczesny świat, w którym techniki cyfrowe, komputerowe, stały się immamentną częścią procesów operacyjnych – dodał. Wtórował mu płk Karol Molenda, pełnomocnik MON ds. utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. – To wydarzenie to przykład tego, jak zmienia się oblicze polskiej armii. Bo wojsko to nie tylko ludzie i konwencjonalne środki walki, lecz też nowe systemy rozpoznania, dowodzenia i kierowania. To fantastyczne, że ta dziedzina tak się rozwija, o czym świadczy wasza obecność – zwrócił się do uczestników Hackathonu oficer.

A śmiałkowie, którzy zdecydowali się sprostać wyzwaniu rzuconemu przez NATO, pochodzą z 11 państw, m.in. z Belgii, Holandii, Niemiec, Turcji i Ukrainy. Są wśród nich zarówno żołnierze, naukowcy, jak i prywatni przedsiębiorcy. Polskę reprezentują aż trzy drużyny, które tworzą przedstawiciele Wojskowej Akademii Technicznej i Centrum Projektów Informatycznych.

Zadanie, które postawiono przed uczestnikami, to przygotowanie oprogramowania, które ma wspierać żołnierzy i cywili podczas operacji rozminowania Iraku po działaniach wojennych. Zawodnicy rywalizują w trzech kategoriach: modelowaniu, programowaniu, a także w dziedzinie łączonej.

W dwóch pierwszych kategoriach weźmie udział między innymi zespół z Centrum Projektów Informatycznych. – Najtrudniej podczas Hackathonu jest poradzić sobie z presją czasu – mówił kpt. Marcin Perka. – Musimy też wziąć pod uwagę fakt, że nie wystarczy opracować rozwiązania, trzeba je jeszcze w sposób przystępny przedstawić komisji – dodał kpt. Artur Stachurski.

Na wykonanie zadania wszystkie zespoły mają pięć dni. W piątek, 1 marca, każdy będzie musiał zaprezentować efekt swojej pracy. Następnie wysiłki uczestników Hackathonu oceni międzynarodowe jury. Ci, którzy poradzą sobie z wyzwaniem najlepiej, nie tylko zyskają miano zwycięzcy, lecz także będą mieli szansę na wdrożenie swoich projektów. Najlepsze rozwiązania bowiem wypracowane podczas Hackathonu zostaną przedstawione uczestnikom konferencji TIDE Sprint 2019 Spring i ćwiczeń Coalition Warrior Interoperability eXercise (CWIX’19), którzy ocenią, czy ich realizacja jest zasadna.

Choć konkurencja jest duża, płk Molenda nie ma wątpliwości, że zespół z Polski ma szansę powtórzyć ubiegłoroczny sukces. – Znam kilka osób, które działają w polskich drużynach, i wiem, że reprezentuje nas czołówka. Liczę na to, że przedstawiciele wojska potwierdzą to podczas tegorocznego Hackathonu – podkreśla.

TIDE Hackathon to niejedyne tego typu wydarzenie, w które zaangażował się resort obrony narodowej. W listopadzie ubiegłego roku MON przygotował aż 40 zadań, którym musieli sprostać uczestnicy HackYeah, największego stacjonarnego Hackathonu na świecie. Ci, którzy poradzili sobie z zadaniami najlepiej, otrzymali nie tylko nagrody finansowe, lecz także mieli szansę na zatrudnienie w armii.

A wszystko dlatego, że MON stawia na rozwój bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, która od 2016 roku jest uznawana przez NATO za jedną ze sfer, w której mogą toczyć się działania militarne. W związku z tym od roku w resorcie obrony pracował zespół ds. cyberbezpieczeństwa, który opracował zalecenia dla Wojska Polskiego. Zgodnie z nimi już wkrótce nastąpi konsolidacja wojskowych jednostek, które dziś odpowiadają za działania resortu związane z cyberprzestrzenią. Na bazie Inspektoratu Informatyki MON i Narodowego Centrum Kryptologii powstanie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, natomiast Centrum Operacji Cybernetycznych zostanie przekształcone w Inspektorat Sił Obrony Cyberprzestrzeni, a docelowo w wojska obrony cyberprzestrzeni.

Resort przygotował także ofertę edukacyjną dla przyszłych cyberżołnierzy. W Wojskowej Akademii Technicznej zostanie zwiększona liczba miejsc na kierunkach związanych z informatyką, kryptologią, w marcu ruszą także podyplomowe studia MBA związane z cyberbezpieczeństwem. We wrześniu pierwsi uczniowie będą mogli rozpocząć naukę w nowym informatycznym liceum wojskowym. W Zegrzu powstanie też Szkoła Podoficerska Informatyki i Łączności. Istotną rolę podczas formowania WOC mają pełnić także żołnierze wojsk obrony terytorialnej. Wkrótce w tym najmłodszym rodzaju sił zbrojnych powstanie cyberkomponent liczący stu terytorialsów. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek CO/MON

dodaj komentarz

komentarze


Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Przygotowania czas zacząć
Strażacy ruszają do akcji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
SOR w Legionowie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna na detale
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sandhurst: końcowe odliczanie
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Charge of Dragon
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ramię w ramię z aliantami
Gunner, nie runner
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO na północnym szlaku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wytropić zagrożenie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Święto stołecznego garnizonu
Sprawa katyńska à la española
Na straży wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pod skrzydłami Kormoranów
Front przy biurku
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kolejne FlyEye dla wojska
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Rekordziści z WAT
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO