moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szczyt USA–Korea bez porozumienia

Przywódcy Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej nie podpisali porozumienia, a ich spotkanie w stolicy Wietnamu Hanoi zakończyło się wcześniej niż planowano. Kością niezgody okazały się sankcje – Koreańczycy chcieli ich całkowitego zniesienia, na co nie zgodziły się USA. Donald Trump i Kim Dzong Un zdecydowali jednak, że rozmowy będą kontynuowane.

Zakończony dzisiaj szczyt był drugim w historii spotkaniem przywódców USA i Korei Północnej. Rozpoczął się w środę od wspólnej kolacji, a jego finałem miało być podpisanie w czwartek porozumienia. Głównymi tematami rozmów Donalda Trumpa i Kim Dzong Unabyły denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego i normalizacja dwustronnych stosunków, w czym miało pomóc podpisanie deklaracji kończącej wojnę koreańską z 1953 roku.

– Mogłem zawrzeć porozumienie, ale nie byłbym z niego zadowolony. Czasem trzeba odejść na bok i spojrzeć z dystansu – powiedział Donald Trump po zakończeniu szczytu. Zapewnił, że rozmowy nie zostały zerwane, a atmosfera, w jakiej się toczyły, była dobra. Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Trump przyznał, że Korea Północna chciała częściowej denuklearyzacji, ale żądała całkowitego zniesienia sankcji. – Nie mogłem się na to zgodzić – podkreślił. Obiecał jednak, że sankcje nie zostaną wzmocnione.

Amerykański prezydent zdradził także, że przywódca Korei Północnej zapewnił go, iż nie będzie przeprowadzał testów rakiet dalekiego zasięgu i broni jądrowej. – Ufam mu – stwierdził Trump. – Myślę, że jeśli będziemy kontynuować rozmowy w nadchodzących dniach i tygodniach, to osiągniemy to, czego oczekuje świat, czyli denuklearyzację Korei Północnej. Zostajemy bardzo dobrymi przyjaciółmi, ale w tym momencie nie możemy iść dalej. Mam wizję rozwoju sytuacji, ale nie chcę mówić o szczegółach – dodał.

Podczas konferencji prasowej wystąpił także Mike Pompeo, amerykański sekretarz stanu. – Jesteśmy zadowoleni z tego szczytu. Zarówno prezydent USA, jak i Kim są pozytywnie nastawieni do tego, co wydarzy się w nadchodzących tygodniach – zaznaczył amerykański dyplomata.

Mimo że przed szczytem w Hanoi wielu ekspertów sceptycznie oceniało szanse na zawarcie porozumienia, takiego obrotu sprawy nie zapowiadały wcześniejsze wypowiedzi obu przywódców. Kim Dzong Un zapewniał, że nie uczestniczyłby w szczycie, gdyby nie był skłonny do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego oraz chwalił polityczną odwagę amerykańskiego prezydenta. Donald Trump nazwał Kima „doskonałym przywódcą” i podkreślał ogromny potencjał Korei Północnej.

Nie wiadomo, kiedy i gdzie odbędzie się kolejne spotkanie Trumpa i Kima.

Po raz pierwszy przywódcy USA i Korei Północnej spotkali się w czerwcu ubiegłego roku w Singapurze. Kim wyraził wówczas gotowość do „całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego” w zamian za gwarancje bezpieczeństwa. Od tamtej pory strony prowadziły negocjacje, które miały ustalić szczegóły denuklearyzacji. USA żądały „całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji” Korei Północnej, zaś Pjongjang naciskał na zniesienie nałożonych na niego międzynarodowych sankcji gospodarczych. Tych stanowisk nie udało się pogodzić.


Dr Marceli Burdelski, Akademia Sztuki Wojennej:

Kim zagrał va banque i przegrał. Nie uzyskał złagodzenia sankcji ani żadnego pakietu ekonomicznego. Amerykanie od początku mówili o pełnej i kontrolowanej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, a od spełnienia tego warunku uzależniali zniesienie sankcji. Prezydent USA zwrócił się do przywódców Chin i Rosji o wywarcie w sprawie denuklearyzacji presji na Kima. Za najważniejsze osiągnięcie szczytu w Hanoi uznać należy fakt, że zespoły robocze będą kontynuowały swoje prace. Trump oczekuje, że jeżeli Kim zdemontuje część urządzeń nuklearnych, wtedy on wystąpi do RB ONZ o częściowe uchylenie sankcji. Za osiągnięcie uznać można także zapowiedź utworzenia biur łącznikowych.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: REUTERS / Leah Millis / Forum

dodaj komentarz

komentarze


Duch Invictus jest, czas na formę
 
Strzelec do zadań specjalnych
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Polityka nie znosi próżni
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
KFOR: wyższy stopień gotowości
Ostatnie dni kampanii 1939
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Więcej żołnierzy na granicy
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Współpraca i wspólna pamięć
Wilk na poligonie
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Afganistan. Czas wracać do domu
W jedynym słusznym kierunku
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Course on Diplomacy
Emerytura wypłacana w … karmie
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Przeprawa przez Narew
Wyścig zbrojeń nie ustaje
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Test mobilności 12 Dywizji
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Zbrodnia w Zakroczymiu
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Advantages of Efficient Organization
Polsko-tureckie obrady
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Wybierz się na wojskowe studia
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Ziemia z misji na pamiątkę
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Na granicy stratosfery
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Żołnierze bez testów z WF-u
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Legia Akademicka po raz piąty
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Szef MON odwiedził USA
Dołącz do sportowców w mundurach!
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Szef MON-u w Forcie Sill
Black Hawk na potrzeby GROM-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO