moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Drugie życie Wilczego Szańca

Dwujezdniowa droga dojazdowa, nowy parking, pawilon kasowy oraz socjalny. Trwa kolejny etap modernizacji kompleksu Wilczy Szaniec. W zabytkowym obiekcie zwiedzający mają czuć się wygodniej i bezpieczniej. Właściciele chcą, by prace zakończyły się przed pierwszym szczytem turystycznym, czyli weekendem majowym.

Wilczy Szaniec w latach 1941-1944 był kwaterą główną Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych III Rzeszy. To było małe miasteczko w sercu Mazur – około 200 budynków: schrony, baraki, dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, urządzenia klimatyzacyjne, wodociągi, ciepłownie, dwie centrale dalekopisowe. W 1944 r. mieszkało tu ponad 2000 osób. To tutaj, 20 lipca 1944 roku, pułkownik hrabia Claus Schenk von Stauffenberg zorganizował zamach na Adolfa Hitlera.

Ogromny kompleks od lat był dzierżawiony. W ostatnim okresie zarządzała nim prywatna spółka. Gdy dzierżawca przestał wywiązywać się ze swoich obowiązków, właściciel, czyli Lasy Państwowe, postanowił wypowiedzieć umowę. Procesy sądowe trwały kilka lat, niektóre nadal się toczą, ale w kwietniu 2017 roku obiekt udało się odzyskać. – Od razu zabraliśmy się za rewitalizację. Do zrobienia było wiele pilnych rzeczy, choćby poprawienie estetyki samego obiektu, a co najważniejsze – bezpieczeństwa. Od razu poprawiliśmy stan drzewostanu, który nabrał cech parkowych – wspomina Zenon Piotrowicz, nadleśniczy z Nadleśnictwa Srokowo.

Leśnicy opracowali również koncepcję architektoniczną kompleksu i zaczęli realizować poszczególne projekty budowlane. W ubiegłym roku została wykonana ekologiczna kotłownia, powstała również nowa oczyszczalnia ścieków. Te inwestycje nie rzucały się w oczy turystów, ale kolejny etap prac dotyczy już bezpośrednio ich komfortu i bezpieczeństwa. Niedawno rozpoczęła się bowiem modernizacja dojazdu do Wilczego Szańca. W jego ramach przebudowane zostanie kilkaset metrów drogi publicznej. Będzie ona szersza, z dwoma pasami ruchu, lewoskrętem, azylami dla pieszych i przejściami. Przebudowany zostanie przejazd kolejowy, powstaną parkingi dla jednośladów, nowy budynek pawilonu kasowego i socjalnego. – Stary został już wyburzony, a zręby nowego już wyszły z ziemi. Mamy nadzieję, że całość uda nam się zamknąć przed weekendem majowym i w większości udostępnić turystom, by wszystko dopiąć organizacyjnie, uniknąć korków i sprawić, by było bezpieczniej – tłumaczy Zenon Piotrowicz.

Sala konferencyjna w Wilczym Szańcu zniszczona na skutek wybuchu 20 lipca 1944. Fot. Wikipedia

To jednak nie koniec modernizacyjnych działań w Wilczym Szańcu. Właściciele przyznają, że mają już gotowych kilka następnych projektów. W pierwszej kolejności dotyczących rzeczy, które wpływają na obsługę ruchu turystycznego. – Jeszcze w tym roku w części ruin chcielibyśmy zrobić trasy do zwiedzania, wytyczyć i wybudować alejki, żeby nie było błota. Docelowo chcemy, by obiekt można było zwiedzać poruszając się pojazdem elektrycznym – zdradza Piotrowicz i dodaje, że w przyszłości leśnicy chcą też zbudować dwa nowe budynki. W pierwszym odbywałaby się obsługa turystów, powstałaby informacja turystyczna, biuro Wilczego Szańca, pokój dla przewodników, sanitariaty i sklepik. Drugi ma natomiast pełnić rolę typowo gastronomiczną. – W ciągu kilku lat zamierzamy też poprawić parkingi, pole biwakowe i zmodernizować historyczny budynek, w którym mieści się obecnie hotel i restauracja. Do obiektu zostanie dobudowana wielofunkcyjna sala konferencyjna, a na jej dachu pojawi się ekspozycja, która pokazywałaby, jak wyglądało wojenne maskowanie bunkrów i budynków w Wilczym Szańcu – wylicza nadleśniczy.

Zarządcy obiektu już zadbali, by w Wilczym Szańcu powstały ciekawe wystawy. W jednym ze schronów uruchomili kino, gdzie wyświetlane są filmy o tematyce wojennej oraz prezentowane są repliki dawnej broni. W kolejnym, który służył jako garaż dla aut Hitlera, przygotowali ekspozycję dotyczącą… Powstania Warszawskiego. – Wielu dziwi taka tematyka, ale historie się łączą. W dniu wybuchu Powstania Hitler przebywał bowiem w Wilczym Szańcu i stąd wydawał wszystkie rozkazy, m.in. te o stłumieniu powstania, zburzeniu Warszawy czy wymordowaniu tysięcy ludzi. Dlatego w tym miejscu musimy o takich rzeczach mówić – przekonuje Zenon Piotrowicz.

Leśnicy zaznaczają, że pomysłów na zagospodarowanie Wilczego Szańca im nie brakuje. – Potrzebujemy jedynie pieniędzy i czasu, bo większość modernizacji musimy wykonywać nie tylko przy dogodnej pogodzie, ale też poza sezonem turystycznym. Mamy jednak nadzieję, że nasze działania w najbliższych latach znacznie podniosą jakość tego obiektu – kończy Zenon Piotrowicz, nadleśniczy z Nadleśnictwa Srokowo.

Z Wilczego Szańca, położonego w lesie gierłoskim, osiem kilometrów od Kętrzyna, Hitler dowodził wojskami niemieckimi na froncie wschodnim. Obiekt miał powierzchnię 250 hektarów. Po zajęciu Wilczego Szańca przez Armię Czerwoną, część schronów została wysadzona. Dla turystów obiekt został udostępniony w 1959 r. W ubiegłym roku odwiedziło go blisko 300 tysięcy osób.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: wilczyszaniec.olsztyn.lasy.gov.pl, Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze

~arys
1552905780
dajcie numer konta,przecież to muzeum
35-80-B3-82

Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
 
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Zmiany w dodatkach stażowych
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Zapraszamy na Festiwal
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Pierwszy polski technik AH-64
Wioślarze i triatlonistka na podium
Po przeprawie ruszyli do walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Treningi z wojskiem wracają
Polki pobiegły po srebro!
Abramsy w pętli
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W obronie wschodniej flanki NATO
Krwawa noc pośród puszczy
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
NATO na północnym szlaku
Uwaga, transformacja!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Mobilne dowodzenie
Husarz na straży nieba
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polska wiktoria na Monte Cassino
Rajd ku czci saperów
Skrzydła IT dla cyberwojsk
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wiosenna burza nad Estonią
Wojskowe Oscary przyznane!
Na straży nieba
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Pierwsza Drużyna” na start
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Armia Andersa w operacji „Honker”
Sztuka ochrony zabytków
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Flota Bayraktarów w komplecie
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
NATO on Northern Track
Ameryka daje wsparcie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wielka droga” dostępna online
Serwis K9 w Polsce
Układ nerwowy Mieczników
Gry wojenne w szkoleniu
Pierwsi na oceanie
Pytania o europejską tarczę
Dyskomfort? Raczej satysfakcja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO