moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Zoom na proobronność”

Ruszyła IV edycja filmowo-fotograficznego konkursu organizowanego przez Biuro do Spraw Proobronnych MON. Adresowany jest on do uczniów klas mundurowych, członków organizacji proobronnych, a także studentów – uczestników „Legii Akademickiej”. Zainteresowani mogą do 6 maja przysyłać filmy i zdjęcia np. z poligonowych ćwiczeń, patriotycznych uroczystości i szkoleń w jednostkach.

– Ogłosiliśmy kolejną, już czwartą, edycję konkursu „Zoom na proobronność”, bo cieszy się on niesłabnącą popularnością wśród młodzieży. Dla wielu to już stały element w kalendarzu wydarzeń proobronnych. Liczymy, że także w tym roku uczestnicy nie zawiodą, a poziom artystyczny prac będzie równie wysoki jak w latach ubiegłych – mówi Magdalena Rochnowska, zastępca dyrektora Biura do Spraw Proobronnych MON, które jest organizatorem wydarzenia.

Celem konkursu jest propagowanie działalności osób zaangażowanych w edukację obronną oraz promocja nowoczesnych form patriotyzmu. Wydarzenie adresowane jest przede wszystkim do członków organizacji proobronnych, uczniów klas mundurowych, ale także do  studentów, którzy uczestniczą w resortowym programie szkolenia wojskowego „Legia Akademicka”.

Nagraj film, zrób zdjęcie

Konkurs, podobnie jak w poprzednich trzech edycjach, będzie rozstrzygany w dwóch kategoriach: fotografii i filmu. Uczestnicy muszą przestrzegać kilku warunków. W przypadku zdjęcia (maksymalnie można przysłać cztery) wymagany jest format JPG lub TIFF, a dłuższy bok fotografii nie może być mniejszy niż 2400 px. Zabronione są wszelkiego rodzaju fotomontaże i zmiany oryginalnej kompozycji zdjęcia. Do konkursu można zgłaszać fotografie wykonane telefonem komórkowym.

Film z kolei może być nakręcony dowolną techniką, a czas jego trwania musi się zmieścić w przedziale 3-10 minut. Dozwolone formaty to DVD, MP4, AVI, MKV, MOV. 

W jaki sposób organizatorzy wybiorą najlepsze prace? – Niezależnie od kategorii najważniejszym warunkiem, jaki praca musi spełnić jest tematyka. Chodzi o edukację obronną, patriotyczne wychowanie oraz wszelkiego rodzaju działania na rzecz bezpieczeństwa i obrony kraju – mówi Magdalena Rochnowska. Prace uczestników mogą więc zostać wykonane podczas ćwiczeń i szkoleń wojskowych, zajęć w terenie czy patriotycznych uroczystości. Dla jury ważny będzie jednak nie tylko pomysł na wykonanie zdjęcia czy filmu, ale także ich walory artystyczne.

Pamiętaj o mundurze

Organizatorzy radzą, by robiąc zdjęcia czy nagrywając filmy, zwrócić uwagę np. na umundurowanie bohaterów danej pracy. – W poprzednich latach musieliśmy odrzucić kilka prac, właśnie dlatego że umundurowanie młodzieży było niezgodne z obowiązującymi przepisami. Zdjęcia były dobre, ale niestety nie realizowały celu konkursu, jakim jest propagowanie wychowania proobronnego i postaw patriotycznych – mówi Magdalena Rochnowska.

Do udziału w konkursie zachęca Karolina Ingarden, członkini Sekcji Młodzieżowej Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Koło Myślenice oraz  Stowarzyszenia „Strzelcy Rzeczpospolitej”. W ubiegłorocznej edycji Karolina zajęła drugie miejsce w kategorii dotyczącej fotografii. – Moje zdjęcie nie powstało podczas szkolenia, a na specjalnie w tym celu przygotowanej sesji. Realizacja pomysłu, między innymi dobór umundurowania czy wybór świec dymnych, była fajną przygodą. Zależało mi, by moje zdjęcie przyciągało wzrok. I udało się – mówi Karolina. Jej sukces w III edycji konkursu sprawił, że w tym roku swoich sił postanowili spróbować inni członkowie stowarzyszenia. – Jedna osoba planuje nagrać film, kilka innych chce zrobić zdjęcia. Ja także zamierzam wystartować w „Zoomie”. Mam już nawet pomysł na zdjęcie i umówiony termin sesji – mówi Karolina.

Konkurs „Zoom na proobronność” po raz pierwszy odbył się  w 2016 roku. Na trzy jego edycje uczestnicy przysłali blisko 400 prac. Tylko w ubiegłym roku organizatorzy otrzymali ponad 130 zdjęć i kilkanaście filmów.

Na prace w obu kategoriach Biuro do Spraw Proobronnych czeka do 6 maja. Osoby, które chcą wziąć udział w konkursie muszą dostarczyć je pocztą elektroniczną na adres: biuroproobronne@mon.gov.pl lub pocztą tradycyjną na adres biura (ul. Nowowiejska 28a, 00-911 Warszawa). W obu przypadkach należy dołączyć dane teleadresowe twórców, opatrzone dopiskiem „Zoom na proobronność”. W przypadku filmów w treści e-maila należy przesłać link do strony zawierającej materiał konkursowy. Szczegółowe informacje na temat konkursu oraz jego regulamin można znaleźć na profilu społecznościowym Facebook Biura do Spraw Proobronnych.

„Zoom na proobronność” zostanie rozstrzygnięty 20 maja 2019 roku. Wyniki będą ogłoszone na stronie internetowej biura MON.

Paulina Glińska

autor zdjęć: mat. organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Przysięga w Limanowej
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wszystkie misje AWACS-a
Serwis K9 w Polsce
Cień atomowej zagłady
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Nie szpital, a instytut
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Ryś” z laserem
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
WAM wraca po latach
„Pierwsza Drużyna” na start
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Układ nerwowy Mieczników
NATO on Northern Track
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Zawsze gotowi do pomocy
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Centrum Szkolenia WOT świętuje
They Will Check The Training Results in Combat
By Polska była bezpieczna
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ostatnia droga Pileckiego
Polki pobiegły po srebro!
Mobilne dowodzenie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ameryka daje wsparcie
Podróż po AWACS-ie
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Po śladach polskich bohaterów
Nowe zadania szefa SKW
Pokazali bojowego ducha
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Piedimonte – samobójcza misja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO