moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Spędź sobotę w WAT

Pokazy pirotechniczne, chemiczne eksperymenty czy prezentacje wynalazków – to zaledwie kilka z wielu atrakcji, które Wojskowa Akademia Techniczna przygotowała na dzień otwarty. W najbliższą sobotę będzie też można poznać ofertę edukacyjną liceum informatycznego, które powstaje przy wojskowej uczelni.

Dzień otwarty w Wojskowej Akademii Technicznej rozpocznie się o 8.30 i potrwa do 13.30. – Szykujemy mnóstwo atrakcji. Zapraszamy osoby zainteresowane nowymi technologiami, wynalazkami i wojskowym sprzętem, ale przede wszystkim tych, którzy planują studia w naszej akademii. Z pewnością nikt nie będzie zawiedziony – zapewnia Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT.

 

Doświadczenia i wynalazki

Dla zwiedzających będzie otwarty niemal cały kampus WAT. Każdy z ponad dwudziestu wydziałów udostępni m.in. sale wykładowe, laboratoria i specjalistyczne pracownie. I tak, Wydział Cybernetyki zaprezentuje skonstruowane przez studentów urządzenie Nerve. To biomedyczny system nadzoru epilepsji i oceny efektywności leczenia dzieci cierpiących na tę chorobę. Chętni będą mogli zapoznać się z działaniem aplikacji mobilnej Health-Point, wspierającej ratowników medycznych w udzielaniu pomocy ofiarom wypadków. Aplikacja stworzona przez studentów WAT-u pozwala uzyskać informacje o grupie krwi i lekach przyjmowanych przez poszkodowanego. Ratownik może też z jej pomocą zmierzyć podstawowe parametry życiowe pacjenta, tj. puls, ciśnienie czy poziom nawodnienia.

Ciekawostki przygotują również studenci Instytutu Optoelektroniki. Jakie? Chociażby teleskopy, z których korzystają członkowie Koła Naukowego Optoelektroników, by obserwować rozgwieżdżone niebo. – Zainteresowani będą mogli spróbować swoich sił w interaktywnej grze zręcznościowej „Moonlander”, polegającej na wirtualnej próbie wylądowania specjalnym pojazdem na powierzchni Księżyca. Będzie też można zobaczyć astronomiczną galerię, wyśledzić satelitę czy w bezpieczny sposób spojrzeć prosto w Słońce. – Takie atrakcje na pewno przyciągną uwagę każdego, kto chce studiować w Instytucie Optoelektroniki i myśli o pracy w przemyśle kosmicznym – mówi dr inż. Mirosław Szczurek, zastępca dyrektora ds. kształcenia w Instytucie Optoelektroniki.

Z kolei na Wydziale Mechatroniki i Lotnictwa zostaną pokazane m.in. silniki lotnicze. Swoje podwoje otworzą również Laboratoria: Robotyki oraz Technologii i Komputerowych Systemów Inżynierskich, gdzie odbędzie się pokaz druku 3D. – Pokażemy też tunel aerodynamiczny niskich prędkości, który służy do badania obiektów lotniczych, na przykład modeli samolotów – mówi mgr inż. Maciej Majcher z Instytutu Techniki Lotniczej Wydziału Mechatroniki.

Przedstawiciele Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji zapraszają do zwiedzenia pracowni bezzałogowych statków latających (BSL) oraz ogródka geodezyjnego. Na skwerze, między wydziałowymi budynkami, stanie polowa stacja meteorologiczna, którą dostarczy Szefostwo Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych RP. – Nasi goście będą mogli wziąć udział w różnych warsztatach oraz doświadczeniach, chociażby tych przygotowanych przez Wydział Nowych Technologii i Chemii Wojskowej – mówi Ewa Jankiewicz. Studenci z koła chemików zaproponują np. „Zamianę wody w wino” (pokaz wskaźników kwasowo-zasadowych), sprawdzenie „Barw wojennych” (reakcje detekcji jonów niklu) czy „Ducha” ( reakcja redukcji i utlenienia z generowaniem tlenu i pary wodnej). W specjalnie wyznaczonej strefie odbędą się pokazy pirotechniczne. Będzie też można zobaczyć, jak wygląda przygotowanie i spalanie mieszanin dymotwórczych, ogni i dymów kolorowych oraz napalmu.

Coś dla miłośników sprzętu

Swoimi laboratoriami (budowy nadwozi i podwozi pojazdów, układów bezpieczeństwa samochodów oraz wirtualnego pola walki wojsk inżynieryjnych) pochwali się też Wydział Mechaniczny. – Zaprezentujemy „WAT Green”, czyli pojazd o napędzie elektrycznym. Został on zbudowany przez naszych studentów na „Shell Eco-marathon”, międzynarodowy konkurs dla młodych konstruktorów. Pojazd będzie ogólnodostępny, co oznacza, że będzie można w nim usiąść, ale też dowiedzieć się, jakie ma parametry techniczne i jak przebiegały prace nad jego zbudowaniem – mówi mgr inż. Marcin Żmuda z Wydziału Mechanicznego. Uczelnia pokaże też maszyny i urządzenia inżynieryjne, m.in. minikoparkę Hitachi zx30 i ładowarkę teleskopową Bobcat T2250 oraz zdalnie sterowane, bezzałogowe platformy lądowe. Wśród tych ostatnich znajdą się: Rohatyniec służący do prowadzenia wsparcia inżynieryjnego w strefach zagrożenia, Dromader – gąsiennicowy robot w wersji transportowej oraz ExMot – lekka platforma bazowa ekstremalnej mobilności z napędem hydrostatycznym.

Nie zawiodą się także miłośnicy wojskowego sprzętu. Będzie można obejrzeć z bliska pistolety Wist-94, P-83 i PM-98, karabinki Beryl, a także sprzęt survivalowy, taktyczny (broń ASG, hełmy, kamizelki) i wspinaczkowy (uprzęże, przyrządy asekuracyjne). Na placu apelowym WAT stanie wyrzutnia rakietowa Langusta, czołgi T-72, PT-91, Leopard 2A5, bojowy wóz piechoty oraz KTO Rosomak.

Ochotnicy będą mogli poznać ofertą edukacyjną akademii, a przy stoisku Studium Wychowania Fizycznego dowiedzieć się, jakie są zasady oceny egzaminu sprawności na studia wojskowe. Tradycyjnie już podczas dnia otwartego osoby zainteresowane służbą wojskową będą mogły wpisać się do Internetowej Rejestracji Kandydatów lub złożyć wniosek o powołanie do służby kandydackiej.

Swoją ofertę zaprezentuje także Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne, które rozpocznie działalność 1 września. Głównym celem placówki ma być przygotowanie młodych ludzi do podjęcia studiów wojskowych w WAT na kierunkach związanych z cyberbezpieczeństwem. 

Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie działa od 1951 roku. Na 22 kierunkach studiów kształcą się kandydatów na żołnierzy zawodowych oraz cywile. Uczelnia słynie z licznych osiągnięć naukowych. Nowoczesne technologie powstające w ramach projektów naukowo-badawczych dotyczą nie tylko zastosowań wojskowych, ale również cywilnych. WAT uczestnicy też w pracach paneli i grup roboczych NATO i Europejskiej Agencji Obrony.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WAT

dodaj komentarz

komentarze


Front przy biurku
 
Kadisz za bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Głos z katyńskich mogił
Odstraszanie i obrona
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
V Korpus z nowym dowódcą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szarża „Dragona”
Charge of Dragon
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Na straży wschodniej flanki NATO
Rakiety dla Jastrzębi
NATO na północnym szlaku
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część druga
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Sandhurst: końcowe odliczanie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zmiany w dodatkach stażowych
Optyka dla żołnierzy
Sprawa katyńska à la española
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Strażacy ruszają do akcji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zachować właściwą kolejność działań
Mundury w linii... produkcyjnej
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
SOR w Legionowie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Zbrodnia made in ZSRS
Przygotowania czas zacząć
NATO on Northern Track
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO