moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach

Najlepsi żołnierze uprawiający sport, a także działacze i trenerzy spotkali się we wtorek na dorocznej Gali Sportu Wojskowego. Podczas niej podsumowano wyniki osiągnięte w 2018 roku. Najlepszym przyznano wyróżnienia. Podwójnie, za zwycięstwo w typowaniu trenerów oraz w plebiscycie sportowym naszej redakcji, uhonorowano kpt. Marcina Kołoszuka i st. szer. Jakuba Krzewinę.

– Sport jest niezwykle ważnym elementem w życiu żołnierza. Mając mistrzów sportu w żołnierskich mundurach, możemy być dumni, że do Wojska Polskiego trafiają najlepsi, najbardziej sprawni, ale też najwytrwalsi – podkreślił w liście skierowanym do uczestników uroczystości Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Szef resortu obrony podziękował wszystkim uprawiającym sport wyczynowy i powszechny, osobom zaangażowanym w rozwijanie wojskowego sportu, a także organizatorom imprez, w których uczestniczą nasi żołnierze. – Doceniam i podziwiam Waszą pracę, wielki trud i zapał, z jakim służycie wojskowemu sportowi. Wnosicie nieoceniony wkład w popularyzowanie dyscyplin szczególnie przydatnych w służbie wojskowej – napisał minister. List odczytał Marek Łapiński, wiceminister obrony narodowej.

– Dziękuję całej kadrze odpowiedzialnej za sport wojskowy za stworzenie nie tylko mnie, ale także wszystkim sportowcom w wojsku rewelacyjnych warunków do trenowania. Wojsko zapewnia nam stabilność, co pozwala nam spokojnie skupić się na treningach – powiedział kpr. Marcin Lewandowski. – Najlepsi sportowcy w kraju ciągle odbywają szkolenia wojskowe po to, żeby wstąpić w szeregi naszej armii. A prawda jest taka, że kandydatów jest dużo więcej niż etatów w wojsku. Sam ciągle powtarzam, że decyzja, którą podjąłem w 2010 roku o wstąpieniu do armii, była jedną z najlepszych w moim życiu – dodał świeżo upieczony halowy mistrz Europy w biegu na 1500 m.

Krzewina odebrał tytuł Lewandowskiemu

Utytułowany lekkoatleta, ubiegłoroczny zwycięzca rywalizacji o miano najlepszego sportowca wyczynowego Wojska Polskiego, musiał w tym roku uznać prymat swojego kolegi z bieżni. W rywalizacji o tytuł wyprzedzili go dwaj złoci medaliści halowych mistrzostw świata w lekkiej atletyce: st. szer. Jakub Krzewina i st. szer. Łukasz Krawczuk oraz szer. Tomasz Bartnik, mistrz świata w strzelectwie w konkurencji karabin dowolny 3x40 strzałów, 50 m. Przypomnijmy, że Krzewina i Krawczuk wraz z kolegami w hali w Birmingham wywalczyli tytuł mistrzów świata w sztafecie 4x400 m, a wynikiem 3 min 1,77 s ustanowili nowy halowy rekord świata.

Trenerzy reprezentacji uczestniczących we współzawodnictwie w sporcie powszechnym na szczeblu Sił Zbrojnych RP wybrali najlepszego zawodnika tej rywalizacji. Najwyżej ocenione zostały wyniki uzyskane przez kpt. Marcina Kołoszuka z 4 Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieńsku. Oficer w 2018 roku został uznany najlepszym zawodnikiem mistrzostw Wojska Polskiego w pokonywaniu toru przeszkód ośrodka sprawności fizycznej (zdobył złote medale w biegu indywidualnym i drużynowym). Wywalczył też złoty medal w MWP w pięcioboju wojskowym (w rywalizacji indywidualnej) i srebrny w MWP w biegu patrolowym (w rywalizacji drużynowej). Oficer z 4 Pułku Przeciwlotniczego bardzo przyczynił się do ósmego z rzędu triumfu reprezentacji Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych 1 we współzawodnictwie w sporcie powszechnym w Wojsku Polskim.

Z wyboru Kapituły plebiscytu i internautów

Na Gali Sportu Wojskowego ogłosiliśmy także laureatów „Plebiscytu na najpopularniejszych sportowców Wojska Polskiego” organizowanego od siedmiu lat przez redakcję portalu polska-zbrojna.pl. Wyróżnienia zwycięzcom wręczył Maciej Podczaski, dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Laureatów w kategoriach: „Sportowiec roku”, „Trener roku”, „Nadzieja sportu wojskowego” i „Nagroda specjalna” wybrała Kapituła plebiscytu portalu polska-zbrojna.pl. Natomiast mistrz sportu powszechnego został wyłoniony w głosowaniu internetowym. Co ciekawe, nasi czytelnicy i Kapituła byli zgodni z trenerami, którzy wybrali najlepszego zawodnika w sporcie powszechnym i wyczynowym. Mistrzem sportu powszechnego został bowiem kpt. Marcin Kołoszuk, a sportowcem roku st. szer. Jakub Krzewina.

Nadzieją sportu wojskowego została w tym roku Helena Wiśniewska, utalentowana kajakarka z Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza Bydgoszcz – Stowarzyszenie Kajakowe. Niestety, nie mogła odebrać tego wyróżnienia osobiście. Wyleciała bowiem dzisiaj z kraju na zagraniczne zgrupowanie. W imieniu zawodniczki, która w zeszłym roku na mistrzostwach świata seniorów wywalczyła brązowy medal w konkurencji olimpijskiej K-4 500 m, wyróżnienie odebrał Waldemar Keister, prezes CWZS Zawisza – Stowarzyszenie Kajakowe. – Helena była bardzo zaskoczona tą nagrodą. Jest młodą i ambitną zawodniczką. Jestem z niej bardzo dumny i liczę, że w przyszłości odniesie jeszcze większe sukcesy – podkreślił prezes.

Kpt. Marcin Kołoszuk, który po raz drugi z rzędu wygrał w kategorii „Mistrz sportu powszechnego”, cieszył się, że dotrzymał słowa danego na ubiegłorocznej Gali. Zapowiadał wówczas, że zamierza obronić wszystkie mistrzowskie tytuły zdobyte na mistrzostwach Wojska Polskiego w 2017 roku. I ta sztuka mu się udała. Chciał też sprawdzić się w rywalizacji w biegu patrolowym. – Dobrze strzelam, mam sukcesy na OSF-ie i nieźle biegam. Może to się przełoży na dobry wynik w biegu patrolowym – mówił przed rokiem. „Sprawdzian” wypadł znakomicie – zdobył srebro w rywalizacji drużynowej.

Z kolei trenerem roku Kapituła wybrała Tadeusza Rutkowskiego, szkoleniowca na co dzień pracującego w Wojskowym Klubie Sportowym Grunwald Poznań. Od roku 1988 szkoli w nim biegaczy na orientację. Jego podopieczni tworzą trzon kadry narodowej seniorów. Dla trenera zawsze najważniejszym celem było podnoszenie poziomu sportowego reprezentacji Polski. Dlatego wspomagał w szkoleniu pojedynczych zawodników innych klubów, którzy także zdobywali medale na arenie międzynarodowej – jednym z nich jest paraolimpijczyk Andrzej Wróbel, który w biegach średnich zdobył łącznie 5 medali (3 złote, 1 srebrny, 1 brązowy) Igrzysk Paraolimpijskich w Barcelonie, Atlancie i Sydney. Wychowankowie trenera Rutkowskiego z WKS Grunwald zdobyli łącznie 6 medali mistrzostw świata juniorów (1 złoty, 2 srebrne i 3 brązowe), brązowy medal na mistrzostwach Europy juniorów, medale Akademickich Mistrzostw Świata oraz kilkaset medali na mistrzostwach Polski. Do jego najbardziej utytułowanych podopiecznych należą: Robert Banach, Aleksandra Hornik, Michał Olejnik, Bartosz Pawlak, Janusz Gliszczyński, Sławomir Woźniak i Remigiusz Nowak.

Kapituła plebiscytu portalu polska-zbrojna.pl wybrała również laureata „Nagrody specjalnej”. Został nim kpr. Jakub Tynka, podoficer z Jednostki Wojskowej Agat w Gliwicach. O ile podczas wyboru pozostałych laureatów członkowie Kapituły podkreślali atuty różnych sportowców i szkoleniowców, to w przypadku podoficera z Gliwic wszyscy byli zgodni. Kandydata zgłoszonego przez Wojskowy Instytut Wydawniczy uznali za tak godnego wyróżnienia, że do „Nagrody specjalnej” nie wskazali żadnego rywala. Kapituła doceniła jego walkę z bólem podczas rywalizacji w ubiegłorocznych igrzyskach Invictus Games, które odbyły się w Australii. Podoficer z Gliwic wykazał się nadzwyczajnym hartem ducha i z naderwanym mięśniem dwugłowym ukończył wyścig kolarski, a potem wziął jeszcze udział w zawodach pływackich na dystansie 50 m stylem dowolnym.

Na Gali swoje wyróżnienia przyznała również Wojskowa Federacja Sportu. Nagrodę Herkules Roku otrzymał mjr Wiesław Czapiewski, trener lekkiej atletyki w Cywilno-Wojskowym Związku Sportowym Zawisza Bydgoszcz. To wyróżnienie przyznawane jest za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej. Laureat jest trenerem m.in. st. szer. Pawła Wojciechowskiego, utytułowanego tyczkarza. Nagrodę wręczył majorowi gen. broni w st. spocz. Lech Konopka, prezes Wojskowej Federacji Sportu.

Kierunek Chiny

Dla reprezentantów Wojska Polskiego najważniejszym tegorocznym celem będzie dobry start w chińskim Wuhan, gdzie w październiku odbędą się VII Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe. To będzie też najważniejszy sprawdzian przygotowania dla tych żołnierzy, którzy chcą wystartować w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Tokio. Na zakończenie Gali wiele mówiono o zbliżających się igrzyskach. – Chcemy w nich wywalczyć czwarte lub piąte miejsce w klasyfikacji medalowej – zdradził plany płk Tomasz Bartkowiak, szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Inspektoratu Szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.


Film: Jacek Szustakowski / portal polska-zbrojna.pl

Wyróżnienia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

wyróżnienie w kategorii najlepszych reprezentacji Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Wojska Polskiego w sporcie powszechnym:

I miejsce – 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej
II miejsce – 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana
III miejsce – 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana

wyróżnienie w kategorii najlepszych uczelni wojskowych w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Wyższego Szkolnictwa Wojskowego w sporcie powszechnym:

I miejsce – Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
II miejsce – Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu
III miejsce – Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni

wyróżnienie w kategorii 10 najlepszych żołnierzy sportowców Wojska Polskiego w sporcie wyczynowym:

I miejsce – starszy szeregowy Jakub Krzewina (Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław)
II miejsce – starszy szeregowy Łukasz Krawczuk (Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław)
III miejsce – szeregowy Tomasz Bartnik (Wojskowy Zespół Sportowy Bydgoszcz)
IV miejsce – kapral Marcin Lewandowski (Wojskowy Zespół Sportowy Bydgoszcz)
V miejsce – szeregowy Kacper Majchrzak (Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław)
VI miejsce – szeregowy Kinga Zbylut (Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław)
VII miejsce – starszy szeregowy Olga Kalendarova-Ochal (Wojskowy Zespół Sportowy Poznań)
VIII miejsce – starszy szeregowy Łukasz Szczurek (Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław)
IX miejsce – starszy szeregowy Anna Dowgiert (Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław) 
X miejsce – szeregowy Hanna Łyczbińska (Wojskowy Zespół Sportowy Zegrze)

wyróżnienie w kategorii 10 najlepszych żołnierzy sportowców Wojska Polskiego w sporcie powszechnym:

I miejsce – kapitan Marcin Kołoszuk (4 Pułk Przeciwlotniczy Czerwieńsk/ 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej)
II miejsce – szeregowy Iwona Wicha (2 Pułk Saperów Kazuń/ 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana)
III miejsce – plutonowy Kamil Makoś (23 Pułk Artylerii Bolesławiec/ 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej)
IV miejsce – starszy szeregowy Adam Struk (7 Brygada Obrony Wybrzeża/ 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana)
V miejsce – szeregowy Patryk Błaszczyk (7 Brygada Obrony Wybrzeża/ 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana)
VI miejsce – szeregowy Sylwia Kuśpiet (6 Brygada Powietrznodesantowa/ 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej)
VII miejsce – starszy chorąży sztabowy Tomasz Przerwanek (21 Brygada Strzelców Podhalańskich/ 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej)
VIII miejsce – szeregowy Tomasz Kotyla (21 Brygada Strzelców Podhalańskich/ 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej)
IX miejsce – szeregowy Anna Gosk (18 Pułk Rozpoznawczy Białystok/ 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana)
X miejsce – starszy szeregowy Michał Cymbała (10 Pułk Dowodzenia Wrocław/ Dowództwo Garnizonu Warszawa)

wyróżnienie w kategorii najlepsi sportowcy i trener koordynator Międzynarodowego Współzawodnictwa Sportowego Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO w Europie:

sierżant Szymon Kulka (31 Baza Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu)
starszy szeregowy Olga Kalendarova-Ochal (31 Baza Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu)
chorąży Robert Banach (31 Baza Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu)

wyróżnienie w kategorii wzorowo zorganizowane i przeprowadzone zawody rangi Mistrzostw Wojska Polskiego:

1 Brygada Logistyczna w Bydgoszczy
16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana
Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu

wyróżnienie w kategorii wzorowa organizacja zawodów międzynarodowych:

35 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Skwierzynie

wyróżnienie w kategorii najlepszych jednostek i instytucji wojskowych, poszczególnych reprezentacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w sporcie powszechnym:

10 Brygada Kawalerii Pancernej Świętoszów
7 Brygada Obrony Wybrzeża Słupsk
15 Brygada Zmechanizowana Giżycko
3 Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej Sochaczew
44 Baza Lotnictwa Morskiego Siemirowice 
1 Brygada Logistyczna Bydgoszcz
Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej Mińsk Mazowiecki
10 Pułk Dowodzenia Wrocław 
Zarząd Organizacji i Uzupełnień P1 SGWP Warszawa 
1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej Białystok

wyróżnienie w kategorii najlepszych jednostek wojskowych na szczeblu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w sporcie powszechnym:

I miejsce – 10 Brygada Kawalerii Pancernej Świętoszów
II miejsce – 7 Brygada Obrony Wybrzeża Słupsk
III miejsce – 15 Brygada Zmechanizowana Giżycko

podziękowanie dla najlepszych szkoleniowców i organizatorów sportu powszechnego i wyczynowego za wybitną działalność szkoleniową:

podporucznik Ewelina Ptak (Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław)
starszy chorąży sztabowy Tomasz Mucha (11 Dywizja Kawalerii Pancernej Żagań)
starszy chorąży sztabowy Zbigniew Murawski (12 Dywizja Zmechanizowana Szczecin)
starszy chorąży sztabowy Krzysztof Banach (9 Brygada Kawalerii Pancernej Braniewo)
starszy chorąży marynarki Adam Poździk (Wojskowy Zespół Sportowy Gdynia)
starszy chorąży Krzysztof Mol (5 Pułk Artylerii Sulechów)
młodszy chorąży Adam Jakieła (Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław)
młodszy chorąży Grzegorz Gajdus (Wojskowy Zespół Sportowy Poznań)
plutonowy Adam Marcinkowski (10 Brygada Kawalerii Pancernej Świętoszów)
starszy kapral Robert Andrzejuk (Wojskowy Zespół Sportowy Zegrze)

podziękowanie dla kadry kultury fizycznej kończącej zawodową służbę wojskową:

pułkownik rezerwy Marek Oleszczuk (Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej)
major Wiesław Czapiewski (Batalion Dowodzenia Inspektoratu Wsparcia SZ)
major rezerwy Monika Bekhit (Ośrodek Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego)
major rezerwy Ireneusz Trawczyński (7 Brygada Obrony Wybrzeża)
podporucznik rezerwy Ryszard Walendziak (22 Baza Lotnictwa Taktycznego)
starszy chorąży sztabowy rezerwy Andrzej Tkaczyk (23 Pułk Artylerii)
plutonowy rezerwy Michał Kaczmarek (31 Baza Lotnictwa Taktycznego)

podziękowanie dla najbardziej zasłużonych osób (spoza resortu obrony narodowej) w rozwój i promocję sportu wojskowego:

Henryk Olszewski – prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki 
Adam Konopka – prezes Polskiego Związku Szermierczego 
Paweł Słomiński – prezes Polskiego Związku Pływackiego 
Jacek Zawadka – prezes Polskiego Związku Judo 
Leszek Wilk – trener UKS Olimpia Elbląg 

wyróżnienia Wojskowego Instytutu Wydawniczego w Warszawie dla laureatów „Plebiscytu na najpopularniejszych sportowców Wojska Polskiego” zorganizowanego przez redakcję portalu polska-zbrojna.pl:

Sportowiec Roku – starszy szeregowy Jakub Krzewina (WZS Wrocław)
Trener Roku – Tadeusz Rutkowski (trener biegów na orientację WKS Grunwald Poznań)
Mistrz Sportu Powszechnego – kapitan Marcin Kołoszuk (4 Pułk Przeciwlotniczy Czerwieńsk)
Nadzieja Sportu Wojskowego – Helena Wiśniewska (CWZS Zawisza Bydgoszcz)
Nagroda Specjalna – kapral Jakub Tynka (JW Agat)

wyróżnienia Wojskowej Federacji Sportu:
Herkules Roku – mjr Wiesław Czapiewski (trener lekkiej atletyki w CWZS Zawisza Bydgoszcz)

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


„Pierwsza Drużyna” na start
 
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zmiany w dodatkach stażowych
Po przeprawie ruszyli do walki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Polska wiktoria na Monte Cassino
Śladami ojca
Pytania o europejską tarczę
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Krwawa noc pośród puszczy
Na straży nieba
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojskowe Oscary przyznane!
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Rajd ku czci saperów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
I zdobyliśmy!
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej hełmów dla żołnierzy
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Armia Andersa w operacji „Honker”
Układ nerwowy Mieczników
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Pływacy i maratończycy na medal
Abramsy w pętli
Polki pobiegły po srebro!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gry wojenne w szkoleniu
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Orzeł dla bohaterów
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
NATO on Northern Track
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
Flota Bayraktarów w komplecie
Bohater odtrącony
Wioślarze i triatlonistka na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO