moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ile na zapomogi dla żołnierzy?

Ponad 13 milionów złotych przeznaczy  Ministerstwo Obrony Narodowej na tegoroczne zapomogi dla żołnierzy zawodowych. Pierwsza transza pieniędzy trafiła już do jednostek, kolejna zostanie wypłacona w październiku. Kwota przeznaczona na pomoc finansową najbardziej potrzebującym jest nieco większa od ubiegłorocznej, która wynosiła 12,8 miliona złotych.

Pieniądze na pomoc dla żołnierzy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, wypłacane są z funduszu socjalnego MON. Jest on uruchamiany decyzją ministra obrony narodowej kilka razy w roku. Tym razem, zgodnie z podpisanym przez Mariusza Błaszczaka dokumentem, MON zaplanowało wypłatę dwóch transz.

Pierwsza z nich, w wysokości 9 mln 600 tys. zł trafiła już do jednostek. Najwięcej, bo 6 mln 500 tys. otrzymało Dowództwo Generalne RSZ. Do Dowództw: WOT i Operacyjnego trafiło odpowiednio 230 tys. i 180 tys. Inspektorat Informatyki ma do rozdysponowania dla potrzebujących 175 tys. zł. O pieniądze na pomoc socjalną mogą też ubiegać się żołnierze wojsk specjalnych. Jednostka wojskowa Nil ma do podziału 120 tys. zł, GROM – 60 tys. zł, Formoza – 40 tys. zł, a Jednostka Wojskowa Komandosów – 80 tys. zł.

W ramach pierwszej transzy 355 tys. zł otrzymała też Żandarmeria Wojskowa, 20 tys. zł – Służba Kontrwywiadu Wojskowego, a o pięć tysięcy mniej – Służba Wywiadu Wojskowego.

Drugą transzę – w wysokości ponad 3,6 mln zł – MON planuje uruchomić w październiku. – Zgodnie z tegoroczną decyzją budżetową do końca roku na ten rodzaj finansowego wsparcia resort obrony narodowej przeznaczy w sumie 13 mln 287 tys. zł – informują przedstawiciele wydziału prasowego Centrum Operacyjnego MON.

Dla kogo zapomoga?

O zapomogę mogą się ubiegać żołnierze zawodowi wszystkich korpusów i rodzajów sił zbrojnych, których sytuacja materialna, na skutek zdarzeń losowych, pogorszyła się. – W naszym Centrum w ubiegłym roku zapomogi otrzymało 18 żołnierzy, w tym 13 podoficerów. Żołnierze najczęściej wnioskowali o pomoc ze względu na choroby swoje i członków rodziny, zakup lekarstw i niezbędną rehabilitację – mówi kpt. Krzysztof Baran, oficer prasowy Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

To jednak tylko kilka z sytuacji, w których wojskowi mogą wnioskować o finansową pomoc. Zapomoga może być przyznana także w sytuacji, gdy żołnierz straci najbliższego członka rodziny, gdy jego dziecko poważnie zachoruje lub gdy dom ulegnie zniszczeniu z powodu pożaru lub innej klęski żywiołowej. Każdy wniosek o zapomogę jest szczegółowo analizowany. Pracownicy Departamentu Spraw Socjalnych MON oceniają też sytuację socjalno-bytową danego żołnierza. Finalnie bowiem wysokość zapomogi zależy m.in. od dochodów wojskowego i jego najbliższej rodziny oraz poniesionych wydatków w związku z zaistniałym zdarzeniem.

Na finansową pomoc resortu mogą też liczyć członkowie rodziny po śmierci żołnierza. W tym przypadku zapomoga może zostać wypłacona, gdy np. wojskowy zaginie w związku z wykonywaniem zadań służbowych lub poniesie śmierć.

Poza ogólną kwotą przeznaczoną na zapomogi, dodatkową pulą pieniędzy dysponuje także minister obrony narodowej. Może on przyznać pieniądze wojskowym (lub członkom rodzin po śmierci żołnierza) znajdującym się w wyjątkowo trudnych sytuacjach. – W 2018 roku minister przyznał 39 zapomóg w drodze decyzji indywidualnych – informują przedstawiciele wydziału prasowego Centrum Operacyjnego MON.

W 2018 r. wypłacono w sumie 7168 zapomóg na łączną kwotę 11 mln 152 tys. 450 zł (kwota przewidziana na ten cel wynosiła 12,8 mln zł). Żołnierze zawodowi najczęściej wnioskowali o pomoc ze względu na długotrwałą chorobę, konsultacje medyczne i wysokie koszty zabiegów realizowanych w pilnym terminie (związanych głównie z chorobą dziecka), wydatki na naukę dzieci, zdarzenia losowe oraz zakup opału.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Przygotowania czas zacząć
 
Kurs z dzwonem
Zmiany w dodatkach stażowych
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zbrodnia made in ZSRS
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szarża „Dragona”
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Prawda o zbrodni katyńskiej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Rakiety dla Jastrzębi
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mundury w linii... produkcyjnej
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ocalały z transportu do Katynia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Barwy walki
Ogień w podziemiu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część druga
Ramię w ramię z aliantami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
V Korpus z nowym dowódcą
Odstraszanie i obrona
Strażacy ruszają do akcji
Szpej na miarę potrzeb
Sprawa katyńska à la española
NATO na północnym szlaku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Charge of Dragon
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Głos z katyńskich mogił
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Jeśli nie Jastrząb, to…

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO