moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szczęśliwa trzynastka

Pod okiem mistrza uczyli się podstaw MMA i zapasów, a psychoprofilaktyk doradzał, jak sobie radzić ze stresem. W 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego odbyła się 13. edycja „Projektu Wojownik”. Aby sprawdzić się na macie do Krzesin przyjechało ponad 50 osób. Wśród nich byli weterani misji z Iraku czy Afganistanu, a także silna reprezentacja żołnierzy wojsk obrony terytorialnej.

– Wielu uczestników treningu było bardzo dobrze przygotowanych do zajęć, bardzo się angażowali, część z nich zdaje się mieć na co dzień sporo wspólnego ze sztukami walki – tak o zajęciach, które w ramach „Projektu Wojownik” odbyły się w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego mówi Damian Janikowski. To zapaśnik, brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Londynie, zawodnik MMA, a do niedawna żołnierz Wojska Polskiego. – Cieszę się, że mogłem podzielić się z kolegami-żołnierzami swoimi umiejętnościami. Być może część z nich wykorzysta to, czego się nauczyli podczas służby, a jeśli nie, to może chociaż powiedzą, że ciekawie spędzili ten czas – podkreślał.

Aby spotkać się z mistrzem na macie, do Krzesin, gdzie stacjonuje 31 BLT przyjechało 50 osób. Wśród nich był kpr. Paweł Wachsman z 16 Batalionu Remontowego Lotnisk z Jarocina. – Każdy, bez względu na to, czy już trenuje sztuki walki, czy dopiero zaczyna tę przygodę, mógł znaleźć coś dla siebie. Ja specjalizuję się w uderzeniach, a dziś mogłem przypomnieć sobie także techniki, które są stosowane w parterze. To było fajne – mówił po treningu kpr. Paweł Wachsmanz. – Była moc. Prowadzący dał nam niezły wycisk, pot lał się z nas przez niemal całe zajęcia. Ale pewnie przyczynił się do tego fakt, że stawiliśmy się na treningu zaraz po świętach – śmiał się chor. Marcin Michalak z 1 Dywizjonu Lotniczego.

Na 13. edycję wydarzenia przyjechała też silna reprezentacja żołnierzy z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Płk Rafał Miernik, dowódca jednostki wyjaśnia, że wielu żołnierzy, którzy służą w brygadzie, uczestniczyło w operacjach poza granicami kraju podczas misji stabilizacyjnych i pokojowych. – Udział w „Projekcie Wojownik” to także sposób, aby zwrócić uwagę na problemy weteranów i ich rodzin. Wszystkie działania, które powodują, że się o nich mówi są bardzo dobre, dlatego tak chętnie się w nie angażujemy – wyjaśnia.

Z udziału w treningu byli zadowoleni też sami terytorialsi. – Reprezentuję sekcję sportową 12 BOT, na co dzień trenuję zapasy. Cieszę się, że mogłam sprawdzić się także w mieszanych sztukach walki i poznać nowe techniki – mówiła po zajęciach szer. Maja Lemańczyk. – To było ciekawe doświadczenie, bo na co dzień nie mamy możliwości prowadzenia tego typu treningów. Ale kto wie, mamy już sekcję judo, może czas na sekcję MMA? Muszę o tym pomówić z dowódcą – żartował ppor. Sylwester Zugaj, instruktor wychowania fizycznego w 12 BOT.

Jednak zmagania na macie, to nie było jedyne zadanie, które czekało na terytorialsów podczas „Projektu Wojownik”. Bowiem to właśnie oni najwytrwalej licytowali Buzdygana – nagrodę, którą czytelnicy „Polski Zbrojnej” przyznali płk. Szczepanowi Głuszczakowi, organizatorowi wydarzenia. Oficer postanowił przekazać swoje wyróżnienie na aukcję charytatywną. Dzięki wytrwałości żołnierzy WOT, konto Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość” zostanie zasilone kwotą ponad 2 tys. zł. Ale to nie wszystko, bo zwycięzcy licytacji postanowili przekazać swoje trofeum na kolejną aukcję, aby pozyskać jeszcze więcej środków dla potrzebujących.– Liczymy na to, że uruchomi to łańcuszek dobra, dzięki któremu rodziny naszych przyjaciół będą zasilane kolejnymi środkami finansowymi – mówił płk Miernik. – To świadczy o tym, że trzynastka, bo jesteśmy na trzynastej edycji wydarzenia, wcale nie musi być pechowa. Aukcja rozpocznie się jeszcze w tym tygodniu, odbędzie się na moim profilu na Facebooku. Zachęcam do licytacji – dodaje płk Głuszczak.

Podczas dwudniowych zajęć uczestnicy 13. edycji „Projektu Wojownik” mieli okazję zmierzyć się na macie także z zawodnikiem MMA Krzysztofem Gutowskim. Oprócz tego spotkali się z psychoprofilaktykiem, który wyjaśnił, jak sport pomaga niwelować stres, a także porozmawiali z sędzią walk MMA Piotrem Jaroszem.

„Projekt Wojownik” to cykl zajęć, podczas których weterani trenują sztuki walki pod okiem mistrzów. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, za każdym razem w innej jednostce wojskowej, tak aby mogli w nich uczestniczyć żołnierze z całego kraju. Za każdym razem prowadzi je też inny trener. Dotychczas żołnierze ćwiczyli m.in. pod okiem Łukasza „Jurasa” Jurkowskiego, Marcina „Polish Zombie” Wrzoska, Przemysława Salety czy Jana Błachowicza.

 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Projekt Wojownik, Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
 
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Szarża „Dragona”
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Strażacy ruszają do akcji
Święto wojskowego sportu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ocalały z transportu do Katynia
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część druga
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Prawda o zbrodni katyńskiej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Barwy walki
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Sprawa katyńska à la española
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Charge of Dragon
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zmiany w dodatkach stażowych
Szpej na miarę potrzeb
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Odstraszanie i obrona
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO na północnym szlaku
Ramię w ramię z aliantami
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs z dzwonem
Rakiety dla Jastrzębi
Przygotowania czas zacząć
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, epilog
Optyka dla żołnierzy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO