moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

#sadziMY

Podczas nawałnic z 11 na 12 sierpnia 2017 roku huraganowy wiatr zniszczył ponad milion drzew. Zdewastowanych zostało około 80 tysięcy hektarów w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby. Dziś z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy w całym kraju rozpoczęła się, wspierana organizacyjnie przez Wojsko Polskie, akcja odnowienia drzewostanu „SadziMY”.

Uczniowie, harcerze, strażacy oraz żołnierze ruszyli dziś do sadzenia lasów. Sygnał do rozpoczęcia akcji #sadziMY dał prezydent Andrzej Duda z małżonką. Na Kujawach w okolicach miejscowości Rytel posadzonych zostanie ok. 300 tys. drzew. Wybór nie był przypadkowy. To właśnie tam dwa lata temu nawałnica dokonała niewyobrażanych wręcz zniszczeń drzewostanu. – To był największy kataklizm w 95-letniej historii Lasów Państwowych – opisuje to, co się stało w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku, Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – W jedną noc wiatr powalił lub połamał miliony drzew na łącznej powierzchni 80 tysięcy hektarów – opowiada. Choć nawałnice przeszły przez pas od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę po Kaszuby, to epicentrum huraganowego wiatru znalazło się na Kujawach, w okolicach Rytla.

W tej liczącej niespełna 3 tysiące mieszkańców miejscowości zdewastowanych zostało 150 domów. Łącznie w całym województwie kujawsko-pomorskim uszkodzonych zostało 10 tysięcy budynków. Ponad 750 z nich trzeba było całkowicie wyłączyć z użytkowania. Pod Rytlem doszło także do największej tragedii w czasie całej ogólnopolskiej nawałnicy. Powalone przez wiatr drzewo zabiło dwie harcerki spędzające letnie wakacje na obozie w Suszku. Para prezydencka złożyła dzisiaj wieńce przy pomniku upamiętniającym to zdarzenie.

W akcję usuwania skutków nawałnicy włączyło się Wojsko Polskie. Ponad pięciuset żołnierzy, m.in. z 1 Brygady Logistycznej, 10 Brygady Logistycznej, 3 Batalionu Drogowo-Mostowego, 2 Pułku Saperów, 34 Batalionu Radiotechnicznego, 2 Pułku Inżynieryjnego, 4 Batalionu Inżynieryjnego, 43 Batalionu Saperów Marynarki Wojennej, 23 Pułku Artylerii, a także wojskowi z innych jednostek podległych Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych oraz funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej, przez kilkanaście dni oczyszczało z połamanych i powalonych drzew dorzecze Brdy oraz Kanał Brdy.

Odnawianie lasów

Jak wyjaśnia Andrzej Konieczny, przez ostatnie dwa lata Lasy Państwowe koncentrowały się na uprzątaniu terenów dotkniętych kataklizmem. – Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4 tys. pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych – opisuje. Teraz przyszedł czas na odnowienie drzewostanu. – Podczas nasadzania nowych drzewek na dwanaście–czternaście sadzonek dębu z jednej placówki przyjmie się jedno, może dwa. Łatwo sobie policzyć, ile trzeba więc posadzić drzewek, aby odtworzyć zniszczony kilkuhektarowy las – wyjaśnia Bartosz Bazela, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. W najbliższych latach leśnicy, aby odbudować drzewostan zniszczony podczas nawałnicy z 2017 roku, chcą posadzić 220 mln nowych drzew.

Podobnie jak dwa lata temu, także teraz leśnicy mogą liczyć na wsparcie wojska. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych zorganizował na bazie 34 Chojnickiego Batalionu Radiotechnicznego 3 Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej oraz 1 Brygady Logistycznej z Bydgoszczy obozowisko dla ponad 1300 osób. Korzystają z niego m.in. uczniowie z okolicznych szkół, harcerze, strażacy, pogranicznicy czy samorządowcy, którzy przyjechali dziś do Rytla sadzić drzewka. Razem z nimi robią to żołnierze z dwóch brygad wojsk obrony terytorialnej – 7 Pomorskiej i 8 Kujawsko-Pomorskiej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski, grafika: Kancelaria Prezydenta RP

dodaj komentarz

komentarze


Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Święto stołecznego garnizonu
Kadisz za bohaterów
Przygotowania czas zacząć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część druga
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ramię w ramię z aliantami
Charge of Dragon
Sprawa katyńska à la española
Ocalały z transportu do Katynia
Barwy walki
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO on Northern Track
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Strażacy ruszają do akcji
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Front przy biurku
SOR w Legionowie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szarża „Dragona”
Głos z katyńskich mogił
Zmiany w dodatkach stażowych
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
25 lat w NATO – serwis specjalny
Prawda o zbrodni katyńskiej
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Mundury w linii... produkcyjnej
Rakiety dla Jastrzębi
Kolejne FlyEle dla wojska
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO