moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Survival dla nauczycieli

Jeszcze do jutra nauczyciele klas mundurowych mogą zgłaszać się na pilotażowy kurs z zakresu przetrwania w nieznanym, trudnym terenie. Zajęcia odbędą się w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Nauczyciele dowiedzą się, jak zbudować schronienie, rozpalić ogień używając krzesiwa czy uzdatnić wodę. Bezpłatny kurs przygotowało MON.

Skąd pomysł na survival dla pedagogów? Żołnierze przyznają, że na szkoleniach instruktorsko-metodycznych dla nauczycieli klas mundurowych, zagadnienia SERE (techniki przetrwania w warunkach kryzysowych) cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. – Dlatego postanowiliśmy zorganizować kurs z tego zakresu. Wierzymy, że nauczyciele chętnie podzielą się zdobytą wiedzą z uczniami i wzbogacą nią programowe zajęcia z podstaw przetrwania w warunkach środowiska naturalnego – mówi Paweł Hut, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON. Departament oraz Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej są organizatorami kursu.

 

Survival dla nauczycieli

Kurs w Ustce to pierwsze tego rodzaju szkolenie. Będzie w nim mogło wziąć udział 20 nauczycieli klas mundurowych z całej Polski. Na wysłanie zgłoszenia zainteresowani mają czas do 30 maja. Choć o wpisaniu na listę uczestników decyduje kolejność, to pierwszeństwo mają pedagodzy bez doświadczenia wojskowego.

Uczestników czeka czterodniowe intensywne szkolenie. Poprowadzą je instruktorzy z centrum szkolenia MW. Jak zaznaczają, kurs dla pedagogów będzie zawierał jedynie podstawowe elementy SERE (Survival – przetrwanie, Evasion – unikanie, Resistance – opór w niewoli, Escape – ucieczka). – SERE to wymagające, długotrwałe szkolenie personelu wojskowego. Obejmuje szereg umiejętności i procedur, umożliwiających żołnierzom przetrwanie w izolacji. Podczas kursu dla nauczycieli skupimy się wyłącznie na survivalu, czyli zdolności przetrwania w warunkach środowiska naturalnego – wyjaśnia kpt. mar. Wojciech Kordus, oficer Sekcji Szkolenia Specjalistycznego i SERE w Centrum w Ustce.

Na początek uczestnicy wezmą udział w zajęciach teoretycznych. Poznają metody przetrwania w nieznanym terenie, podstawy topografii, a nawet zasady pakowania się i przygotowania do działania w terenie.

Obóz w lesie

Potem wszyscy ruszą na poligon. Tam sprawdzą zdobytą wiedzę. Będą budować schronienia, pozyskiwać i uzdatniać wodę oraz za pomocą kompasu określać swoją lokalizację. Czekają ich też praktyczne zajęcia z topografii. – Pokażemy im również sposoby rozpalania ognia, miedzy innymi tzw. fire test, czyli technikę polegającą na rozpalaniu ognia w określonym czasie za pomocą sposobów naturalnych i z wykorzystaniem krzesiwa – dodaje kapitan.

Kolejny dzień to nauka podstaw medycyny survivalowej oraz sposobów na przyrządzenie ciepłego posiłku… z dala od kuchni. – Pokażemy, jak zbudować piec ziemny czy upiec mięso na kamieniu. Zaprezentujemy też uczestnikom podstawowe metody pozyskiwania jedzenia w terenie, np. pułapki na drobną zwierzynę. Tych ostatnich nie będziemy jednak wykorzystywać w praktyce – zapewnia kpt. Kordus.

Po trzech dniach szkolenia kursanci spędzą noc w terenie. Organizatorzy zalecają więc, by wszyscy zabrali ze sobą nie tylko mundur polowy wz. 93 i ciepłą odzież, ale też nóż, krzesiwo, rękawice ochronne, okulary lub gogle ochronne i apteczkę. W lesie będą musieli sami przygotować sobie obozowisko, w którym spędzą kilkanaście godzin.

Kurs zakończy się egzaminem, podczas którego nauczyciele, będą musieli dotrzeć do określonego miejsca, znając tylko jego współrzędne. Tam będą czekać na nich kolejne zadania finałowe. – Zazwyczaj szkolimy żołnierzy, więc kurs dla nauczycieli będzie dla nas całkiem nowym doświadczeniem. Wierzę jednak, że solidnie ich przygotujemy – dodaje kapitan.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze


Front przy biurku
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zachować właściwą kolejność działań
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Barwy walki
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO on Northern Track
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ramię w ramię z aliantami
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto stołecznego garnizonu
Przygotowania czas zacząć
Głos z katyńskich mogił
NATO na północnym szlaku
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Sprawa katyńska à la española
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
SOR w Legionowie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna na detale
Kadisz za bohaterów
Na straży wschodniej flanki NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Charge of Dragon
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Strażacy ruszają do akcji
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO