moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rzeszów zaprasza na święto weteranów

Zawody strzeleckie, pokazy musztry paradnej, sprzętu i uzbrojenia oraz uroczysty apel – to tylko niektóre punkty programu Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. W tym roku centralne obchody tego święta odbędą się w weekend w Rzeszowie. Żołnierze będą też świętować w wielu garnizonach na terenie całego kraju. Dzień Weterana jest obchodzony od 2012 roku.

W poprzednich latach, centralne obchody Dnia Weterana, były organizowane w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie, Bydgoszczy i Giżycku. Tym razem spotkamy się w Rzeszowie. – Jesteśmy zaszczyceni, że weterani spotkają się w tym roku w Rzeszowie. Zapraszamy wszystkich na uroczystości oraz piknik, który odbędzie się w Parku Jedności Polonii z Macierzą – mówi kpt Romuald Kurzawa, oficer prasowy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

W tegorocznych uroczystościach w Rzeszowie weźmie udział kilkuset żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, uczestników misji zagranicznych. Będą wśród nich m.in. żołnierze, którzy walczyli o Karbalę w Iraku – była to największa bitwa, jaką polscy żołnierze stoczyli od zakończenia II wojny światowej. W tym roku minęła 15. rocznica tego wydarzenia. W piątek w południe do Rzeszowa dotrą uczestnicy rajdu rowerowego weteranów. Zostaną uroczyście powitani w 21 Batalionie Logistycznym. Kilka dni temu 59 żołnierzy wyruszyło w trasę z 18 jednostek wojskowych z całego kraju. Jako pierwsi wystartowali weterani 11 Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania. Najdłuższą trasę mieli do pokonania żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina – około 780 kilometrów. Najbliżej do mety mają żołnierze 21 BSP, którzy przejadą 145 kilometrów z Przemyśla do Rzeszowa. – Rajd cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. To nie tylko wyzwanie sportowe, ale także impreza, która sprzyja integracji środowiska weteranów. Uczestnicy rajdu odwiedzają po drodze groby kolegów poległych na misjach oddając im hołd – mówi płk Arkadiusz Stachowiak, pełnomocnik dowódcy generalnego RSZ ds. weteranów i poszkodowanych.

W sobotę na strzelnicy Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie odbędą się drużynowe i indywidualne zawody strzeleckie weteranów – o puchar ministra obrony narodowej, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego i dyrektora Centrum Weterana. – Dla wielu naszych członków czas spędzony na strzelnicy to jedyna okazja, aby spotkać się z kolegami z misji i wziąć do ręki broń – przyznaje Marek Rzodkiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.

Na zakończenie zawodów stowarzyszenie przekaże swoim członkom 11 rowerów. Będzie to kontynuacja prowadzonej od kilku lat akcji „Rower dla weterana”. Za otrzymane od sponsorów fundusze kupiono już ponad 80 rowerów. – Pomagają nam one nie tylko w rehabilitacji fizycznej, lecz także ułatwiają codzienne funkcjonowanie – podkreśla Marek Rzodkiewicz.

 
Film: Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

Niedzielne uroczystości rozpoczną się rano mszą św. w kościele garnizonowym. Potem wszyscy przejdą do Parku Jedności Polonii z Macierzą, gdzie odbędzie się apel pamięci. Podczas uroczystości weterani otrzymają odznaczenia i tytuły honorowe, przedstawieni także zostaną żołnierze-weterani wchodzący w skład polskiej reprezentacji sportowej na igrzyska Invictus Games, które w maju 2020 roku odbędą się w Hadze.

Podczas pikniku odbędę się występy artystyczne orkiestry wojskowej oraz zespołów wokalnych z klubów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i chóru Liceum Lotniczego w Dęblinie. Swoje umiejętności zaprezentują uczestnicy „Projektu Wojownik”. W Parku Jedności Polonii z Macierzą będzie można obejrzeć pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej WP, a także sprzęt i uzbrojenie żołnierzy WP, w tym m.in. czołgi Leopard, haubicę Krab, wyrzutnię rakietową Langustę, KTO Rosomak, pojazdy bojowe, a także sprzęt saperski oraz strzelców wyborowych. Przy stoisku Wojskowego Instytutu Wydawniczego będzie można otrzymać bieżące i archiwalne egzemplarze „Polski Zbrojnej” oraz magazyn „Polska Zbrojna. Historia”.

Piknik w Rzeszowie nie będzie jedyną imprezą z okazji Dnia Weterana. Lokalne uroczystości przygotowują także jednostki w całym kraju. – Dzięki temu, że obchody odbywają się w różnych miastach Polski, przesłanie naszego święta trafia do szerokiego kręgu społeczeństwa – podkreśla Tomasz Kloc, przewodniczący Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.

29 maja przypada także inne święto. Od 2002 roku na całym świecie ten dzień obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. – Jest więc podwójna okazja do świętowania – zauważa płk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Obchody Dnia Weterana organizują Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Dowództwo Generalne RSZ. Przypadający na 29 maja Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa wprowadziła uchwalona w 2011 roku ustawa o weteranach.

 

 


 

Z okazji Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa do majowego wydania miesięcznika „Polska Zbrojna” dołączony jest dodatek specjalny – „Kurier Weterana”. Zapraszamy do lektury! 

 

 

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: mat. organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
 
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna na detale
Charge of Dragon
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kadisz za bohaterów
Kolejne FlyEle dla wojska
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Szarża „Dragona”
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Święto stołecznego garnizonu
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna w świętym mieście, część druga
Sprawa katyńska à la española
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przygotowania czas zacząć
W Italii, za wolność waszą i naszą
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Na straży wschodniej flanki NATO
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Strażacy ruszają do akcji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ramię w ramię z aliantami
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO on Northern Track
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Front przy biurku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sandhurst: końcowe odliczanie
SOR w Legionowie
Barwy walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO