moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Buzdygan pomaga po raz trzeci

Tego nikt się nie spodziewał! Dziś rano zakończyła się licytacja Buzdygana, którego na aukcję charytatywną przekazał płk Szczepan Głuszczak, twórca „Projektu Wojownik”. Jej zwycięzca, były sportowiec Jerzy Ciszewski, nie zatrzymał jednak nagrody dla siebie. Dzięki temu niebawem wystartuje kolejna akcja dobroczynna, tym razem na rzecz rodziny żandarma, który zginął w wypadku.

Kiedy płk Szczepan Głuszczak z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, twórca „Projektu Wojownik”, przekazał na aukcję charytatywną Buzdygana, którego przyznali mu czytelnicy „Polski Zbrojnej”, nikt nie zdawał sobie sprawy, że rozpoczyna się prawdziwa sztafeta dobra. Wówczas wojskowego Oscara, jak nazywana jest nagroda, wylicytowali żołnierze z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dzięki nim konto Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość” zostało zasilone kwotą ponad 2 tysięcy złotych. Jednak terytorialsi nie chcieli na tym poprzestać, oddali wygraną właścicielowi, aby ten ponownie wystawił ją na aukcję dobroczynną. 

A ta wkrótce ruszyła. Przez kilka tygodni, na facebookowym profilu oficera wszyscy mogli zaproponować kwotę, za którą chcieliby nabyć nagrodę. – Rywalizacja była zacięta, uczestnicy licytacji od razu deklarowali duże sumy – relacjonuje płk Głuszczak. – Jednak zwycięzca zagrał va banque i zaoferował pięć tysięcy złotych. Tej kwoty już nikt nie przebił – podkreśla. 

Przekazanie nagrody nowemu właścicielowi odbyło się dziś rano w Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Zwycięzcą aukcji został Jerzy Ciszewski, wicemistrz Polski w żeglarstwie z 1990 roku, a także były wiceminister sportu. Jak sam mówi, na co dzień nie ma wiele wspólnego z wojskiem, prowadzi bowiem agencję PR, ale prawdopodobnie nosi w sobie „żołnierskie geny”. – Moi bliscy walczyli niemal we wszystkich polskich powstaniach. Mój ojciec był żołnierzem AK, w czasie Powstania Warszawskiego zniszczył pierwszą Pantherę na Woli, zestrzelił także Stukasa na Starym Mieście – opowiada. – Uważam, że polska armia, to część naszego dobra narodowego, dlatego każdy Polak powinien wspierać naszych żołnierzy i weteranów, oczywiście w ramach swoich możliwości. Los poukładał mi się w taki sposób, że mogłem sobie pozwolić na przekazanie takiej kwoty na cel dobroczynny, więc to zrobiłem – dodaje. 

Dzięki inicjatywie płk Głuszczaka, Stowarzyszenie „Pamięć i Przyszłość” otrzymało ponad siedem tysięcy złotych. Jednak to nie koniec. Jerzy Ciszewski, tak jak jego poprzednicy, także zdecydował się nie zatrzymywać wygranej dla siebie. Buzdygan wrócił do oficera. – Kiedy postanowiłem przekazać nagrodę na cel dobroczynny, nie spodziewałem się, że to wszystko się tak potoczy. Ale bardzo się cieszę. To dowód na to, że dobro się mnoży, gdy je się dzieli – mówi pułkownik. Oficer już planuje kolejną aukcję. Tym razem, cały dochód z licytacji zostanie przekazany bliskim, st. sierż. Łukasza Bartkowskiego z Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej, który kilkanaście dni temu zginął w wypadku motocyklowym. Żołnierz osierocił piątkę dzieci. – Mam nadzieję, że w aukcję, a także jej promocję zaangażuje się nie tylko wojsko, ale także środowisko motocyklowe, dzięki czemu zdobędziemy środki dla rodziny żandarma – mówi płk Głuszczak. – Nie chciałbym też niczego sugerować, ale po cichu liczę na to, że odbędzie się także czwarta licytacja – uśmiecha się oficer. 

Każdy kto chciałby pomóc rodzinie zmarłego żołnierza, powinien uważnie śledzić facebookowy profil płk. Głuszczaka. To właśnie tam odbędzie się kolejna licytacja Buzdygana. Oficer zapowiada, że rozpocznie się lada dzień. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Zmiany w dodatkach stażowych
W Italii, za wolność waszą i naszą
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna na detale
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Kadisz za bohaterów
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
NATO na północnym szlaku
Szarża „Dragona”
Front przy biurku
Święto stołecznego garnizonu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
SOR w Legionowie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Zachować właściwą kolejność działań
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przygotowania czas zacząć
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Na straży wschodniej flanki NATO
Głos z katyńskich mogił
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO on Northern Track
Barwy walki
Gunner, nie runner
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Strażacy ruszają do akcji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
Charge of Dragon

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO