moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Cyberbadacze, sięgnijcie po nagrodę MON!

Resort obrony ogłosił konkurs na najlepsze prace dyplomowe i rozprawy doktorskie o kryptologii, cyberobronie, cyberbezpieczeństwie lub zwalczaniu cyberprzestępczości. Pula nagród w I edycji konkursu to 39 tysięcy zł. – Chcemy pokazać, że warto wspierać wybitnie uzdolnionych studentów – mówi wiceminister Tomasz Zdzikot. Prace można zgłaszać do 25 września 2019 r.

To pierwszy tego rodzaju konkurs ogłoszony przez resort obrony narodowej. Nagroda będzie nosiła imię Mariana Rejewskiego, polskiego matematyka i kryptologa, porucznika Armii Polskiej w Wielkiej Brytanii. To on w 1932 roku złamał szyfr używanej przez Niemców Enigmy.

Konkurs adresowany jest do osób, które po 1 października 2016 roku obroniły pracę licencjacką, inżynierską, magisterską lub rozprawę doktorską na tematy związane z kryptologią, cyberobroną, cyberbezpieczeństwem oraz zwalczaniem cyberprzestępczości. – Cyberbezpieczeństwo to jeden z priorytetowych obszarów działania naszego resortu. Jesteśmy w trakcie wdrażania kompleksowego programu cyber.mil.pl, którego celem jest rozbudowa i wzmocnienie potencjału Sił Zbrojnych w tym zakresie. Program obejmuje również wiele inicjatyw o charakterze edukacyjnym – mówi Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON. I podkreśla, że celem konkursu jest nie tylko popularyzacja wiedzy w tym temacie.

– Chcemy też w ten sposób wzbudzić zainteresowania studentów i doktorantów tą tematyką oraz zainspirować przedstawicieli środowisk akademickich do prowadzenia badań i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w tych dziedzinach. Jestem przekonany, że rozwój profesjonalnych kadr jest najlepszą inwestycją w bezpieczeństwo cyberprzestrzeni RP – dodaje Tomasz Zdzikot.

Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach. W pierwszej oceniane będą prace licencjackie, inżynierskie i magisterskie. Do drugiej kategorii można zgłaszać rozprawy doktorskie. Czas nadsyłania prac upływa 25 września 2019 roku.

Wszystkie nadesłane na konkurs prace będą najpierw oceniane pod kątem formalnym przez przedstawicieli Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON. – Zostanie sprawdzony m.in. termin obrony pracy i jej temat oraz to, czy autor przysłał niezbędne załączniki, w tym formularz zgłoszeniowy, streszczenie pracy oraz zaświadczenie z uczelni potwierdzające złożenie i obronę pracy – mówi Łukasz Jędrzejczak, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konkursu, zastępca dyrektora DNiSW MON.

Wyniki oceny formalnej zatwierdzi Komitet Organizacyjny Konkursu, w którego składzie znajdą się przedstawiciele m.in. Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, Centrum Operacyjnego MON, Akademii Sztuki Wojennej oraz departamentów MON: Edukacji, Kultury i Dziedzictwa oraz Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON.

Potem przyjdzie czas na ocenę merytoryczną. Każdą pracę będzie oceniać dwóch ekspertów. W przypadku I kategorii pod uwagę będą brane: wartość merytoryczna pracy (0-5 pkt), innowacyjność (0-5 pkt) oraz wkład własny, w tym badania przeprowadzone przez autora pracy, związane z tematyką konkursu (0-3 pkt). W sumie autor danej pracy będzie mógł uzyskać maksymalnie 13 punktów. Z kolei autorzy rozpraw doktorskich będą mogli zdobyć maksymalnie 25 punktów. Poza wartością merytoryczną i innowacyjnością (każde oceniane w skali 0-5 pkt) liczyć się będą oryginalność ujęcia problemu, wkład danej pracy w rozwój nauki w badanej dziedzinie oraz znaczenie praktyczne.

– Na podstawie ocen ekspertów Komitet sporządzi ranking prac w dwóch kategoriach. Ostatecznych laureatów wyłoni Kapituła Konkursu – wyjaśnia Łukasz Jędrzejczak. Poza przewodniczącym, Tomaszem Zdzikotem, zasiądą w niej też przedstawiciele Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Zarządu Exatel SA, Wojskowego Instytutu Łączności oraz Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON.

Zwycięzcy zostaną uhonorowani podczas uroczystej gali. Łączna suma nagród pieniężnych wyniesie 39 tys. zł. W kategorii prac dyplomowych główna nagroda wyniesie 8 tys. zł (drugie miejsce – 5 tys., trzecie – 3 tys. zł). Autorzy najlepszych prac doktorskich otrzymają z kolei odpowiednio: 10 tys. zł, 8 tys. zł oraz 5 tys. zł. – Tą nagrodą chcemy pokazać, że warto wspierać wybitnie uzdolnionych studentów. Polscy studenci od lat zajmują czołowe miejsca w międzynarodowych zawodach informatycznych. Wierzymy, że do udziału w konkursie zgłoszą się najlepsi. I będzie nas czekał trudny wybór – podkreśla minister Zdzikot.

Prace wraz z niezbędnymi załącznikami można wysłać tradycyjną pocztą (adres: Departament Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON, Al. Niepodległości 218, 00-911 Warszawa) lub za pośrednictwem poczty elektronicznej (konkurs.cyber@mon.gov.pl).

Paulina Glińska

autor zdjęć: grafika MON

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Przygotowania czas zacząć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Italii, za wolność waszą i naszą
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Front przy biurku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ramię w ramię z aliantami
Szarża „Dragona”
Szpej na miarę potrzeb
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Sandhurst: końcowe odliczanie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna na detale
Święto stołecznego garnizonu
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Barwy walki
Sprawa katyńska à la española
Na straży wschodniej flanki NATO
Kadisz za bohaterów
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Gunner, nie runner
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Charge of Dragon
Głos z katyńskich mogił
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Strażacy ruszają do akcji
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO na północnym szlaku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO