moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Auschwitz. Pamięć o Zagładzie

W imieniu Rzeczpospolitej, która pierwsza stała się celem agresji nazistowskich Niemiec, mam przywilej i zaszczyt ponowić zobowiązanie: zawsze pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym, co się tutaj wydarzyło – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Uroczystości zorganizowane zostały w ogromnym namiocie, który objął bramę wjazdową na teren KL Birkenau. To właśnie tę część obozu Niemcy uczynili centrum masowej eksterminacji Żydów. Przez blisko trzy lata tamtejsze komory gazowe i krematoria pracowały pełną parą. Dziś u wrót obozu zasiedli dziś przedstawiciele blisko 60 państw i organizacji międzynarodowych. Wśród gości znaleźli się królowie Hiszpanii Filip VI Burbon i Niderlandów Wilhelm-Aleksander wraz z małżonkami, prezydent Izraela Reuwen Riwlin, premier Francji Edouard Philippe czy amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin. Do Oświęcimia przyjechało także blisko 200 dawnych więźniów. Przybyli z USA, Kanady, Izraela, Australii oraz różnych stron Polski. Główna część obchodów rozpoczęła się o 15:30. Mniej więcej o tej godzinie 75 lat wcześniej do opuszczonego przez Niemców kompleksu wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej.

– Holocaust, którego Auschwitz jest największym symbolem, to zbrodnia wyjątkowa – podkreślał prezydent Andrzej Duda w trakcie przemówienia otwierającego uroczystość. Przypomniał, że choć w obozie ginęli Polacy, Romowie, jeńcy sowieccy, to właśnie Żydzi stanowili przytłaczającą większość z przeszło 1,1 miliona ofiar. – Liczby uzmysławiają nam przemysłowy charakter popełnionej tu zbrodni – mówił prezydent RP. Przypomniał, że Niemcy próbowali zatrzeć ślady swoich czynów, ale to im się nie udało. – Mijają trzy pokolenia od tamtego dnia, kiedy kilka tysięcy więźniów wycieńczonych pracą, głodem i chorobami doczekało się wyzwolenia przez żołnierzy Armii Czerwonej – zaznaczył Duda.

W kolejnych latach Auschwitz stało się symbolem wszystkich niemieckich obozów zagłady. Zagłady, która – co podkreślał prezydent – tak wielkie piętno odcisnęła także na Polsce. Z sześciu milionów obywateli, którzy zginęli, połowa była Żydami. Duda przypomniał, że to Polska stała się pierwszą ofiarą nazistowskiego terroru, walczyła jednak z nim tworząc podziemne państwo, starała się też opowiedzieć światu o eksterminacji Żydów. W tym kontekście prezydent przywołał postaci płk. Witolda Pileckiego i Jana Karskiego. – W imieniu Rzeczpospolitej, mam przywilej i zaszczyt ponowić zobowiązanie, które przyjęliśmy, gdy dokonywał się Holokaust. Kiedy nasi poprzednicy nieśli ratunek Żydom. Nieśli prawdę o Zagładzie: zawsze pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym, co się tu wydarzyło – powiedział prezydent. Bo, jak dodawał, fałszowanie historii II wojny światowej, zaprzeczanie zbrodniom ludobójstwa i negowanie Holokaustu – to bezczeszczenie pamięci ofiar.

Przywódcy Polski i Izraela upamiętnili jednego z największych Bohaterów XX wieku - rotmistrza Witolda Pileckiego, składając kwiaty przed jego pomnikiem.

Podczas obchodów głos zabierali także dawni więźniowie. Wśród nich Batszewa Dagan z Izraela, która w obozie otrzymała numer 45554. – Nie miałam pasiaka, bo dla mnie ich nie starczyło. W zamian Niemcy dali mi zbyt obszerny na mnie mundur rosyjskiego żołnierza, nogi owinęli zwojami z żydowskimi modlitwami, a na stopy wcisnęli holenderskie trepy – wspominała. Przyznała, że najdotkliwiej odczuła utratę włosów. – Były gładkie i miłe w dotyku. Były moje. Już po wszystkim moja dłoń dotknęła gołej czaszki. W szybie zobaczyłam odbicie obcej osoby… – mówiła. Kobieta była jedną z nielicznych, którym udało się przetrwać piekło. – Pragnę podziękować Polakom za to, że zachowali ten były obóz. Dziękuję im za to, że uczynili z tego miejsca, miejsce pamięci znane na całym świecie – podsumowała.

Zanim przy bramie Birkenau rozpoczęły się główne obchody, w Oświęcimiu odbyło się szereg pomniejszych uroczystości i spotkań. Przed południem prezydenci Polski oraz Izraela oddali hołd płk. Pileckiemu. Potem mieli okazję przez blisko pół godziny rozmawiać, spotkali się także z mediami. – Rozmawialiśmy z panem prezydentem na temat mojej nieobecności w Jerozolimie, na uroczystościach zorganizowanych przez Yad Vashem i Mosze Kantora. Jeszcze raz wyjaśniłem, czym była ona spowodowana i że niezwykle było dla nas przykre, że w czasie prezentacji pominięto udział Polaków w walce przeciwko hitlerowskiemu okupantowi – zaznaczył Duda. – Polskie i rosyjskie władze miały poważną wymianę zdań na temat historii. Mam nadzieję, że wszystkie wątpliwości zostały rozwiane i nie będzie więcej prób zakłamywania historii – mówił.

Przejście byłych więźniów, ich opiekunów oraz Prezydenta RP przed Ścianę Śmierci.

Z kolei prezydent Izraela Reuwen Riwlin podkreślał, że Polska jest ofiarą nazistowskich Niemiec. – Pamiętamy, że to Niemcy zainicjowały i przeprowadziły ludobójstwo na narodzie żydowskim, i że to oni ponoszą za to pełną odpowiedzialność. Pamiętamy o siedmiu tysiącach polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – wyliczał. Na koniec zaprosił Andrzeja Dudę do złożenia wizyty w Jerozolimie.

Niemiecki obóz w pobliżu okupowanego Oświęcimia powstał w 1940 roku. Kompleks został ulokowany w dawnych koszarach polskiej armii. Początkowo pełnił funkcję obozu koncentracyjnego dla więźniów politycznych. Szybko jednak zaczął być rozbudowywany. Z czasem stał się największym na świecie ośrodkiem masowej zagłady Żydów. Działał do początków 1945 roku. Zginęło w nim ponad 1,1 miliona osób. Milion z nich stanowią Żydzi zwożeni z całej Europy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Jakub Szymczuk, Grzegorz Jakubowski/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Psiakrew, harmata!
 
V Korpus z nowym dowódcą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Animus Fortis, czyli mężny duch
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przygotowania czas zacząć
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kurs z dzwonem
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Optyka dla żołnierzy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w świętym mieście, część druga
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Jeśli nie Jastrząb, to…
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Święto wojskowego sportu
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Cena wolności
Zapomniana Legia Cudzoziemska
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Hiszpański palimpsest
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku
Odstraszanie i obrona
Jak wyszkolić pilota F-16?
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, epilog
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Ogień w podziemiu
Mundury w linii... produkcyjnej
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Weterani i bokser „Master”
Wojsko inwestuje w Limanowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO