moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
O Patriotach na WAT

Podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej przygotowują się do obsługi Patriotów. Dziś uczelnia wzbogaciła się o oprogramowanie, które pomoże studentom poznać amerykański system przeciwrakietowy. – Czas zapomnieć o tym, jak dotychczas funkcjonowała obrona przeciwlotnicza. Musimy wyjść z lat 70. i przestawić się na XXI wiek – mówił płk Michał Marciniak, pełnomocnik MON ds. programu „Wisła”.

W piątek w Wojskowej Akademii Technicznej odbyła się uroczystość, podczas której gen. bryg. dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, rektor-komendant WAT, oraz płk dr inż. Michał Marciniak, pełnomocnik ministra obrony narodowej do spraw pozyskania i wdrożenia do Sił Zbrojnych RP systemu Wisła, podpisali dokumenty, na mocy których na uczelni zostanie wdrożone oprogramowanie Patriot Multi-Echelon Trainer (PMET). Dzięki niemu podchorążowie będą mogli szkolić się z obsługi technicznej systemu rakietowego Patriot.

– Naszym zadaniem jest kształcenie specjalistów do obsługi różnego rodzaju uzbrojenia. Na kierunkach wojskowych studiuje u nas obecnie 2,5 tys. studentów, w przyszłym roku będzie ich prawie 3 tys., czyli więcej niż na wszystkich innych polskich uczelniach wojskowych – mówił gen. bryg. Szczurek. – Decyzja o ulokowaniu tego systemu właśnie u nas, na Wydziale Mechatroniki i Lotnictwa, jest jedyną słuszną. W końcu to tam trafiają najlepsi specjaliści – podkreślił.

Natomiast płk Marciniak zauważył, że wdrożenie systemu na WAT jest pierwszym krokiem do zaangażowania uczelni w realizację programu „Wisła”. – To bardzo skomplikowany program, który wymaga specjalistycznej wiedzy i świetnie wykształconych inżynierów. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku będziemy chcieli zrealizować inne projekty z nim związane – powiedział. Dodał także, że to bardzo ważne, aby studenci wiedzieli, jak funkcjonuje system, opuszczając mury uczelni, a nie zaczynali się go uczyć, kiedy trafią do jednostek wojskowych. Podkreślił również, że obsługa tak nowoczesnego uzbrojenia będzie wymagała tego, „aby zapomnieć o tym, jak dotychczas funkcjonowała obrona przeciwlotnicza”. – Czas wyjść z lat 70. i przestawić się na XXI wiek – zaznaczył.

Patriot Multi-Echelon Trainer (PMET), który trafił dziś na WAT, to zaawansowany program komputerowy mający przygotować personel do obsługi i napraw zestawu przeciwrakietowego i przeciwlotniczego Patriot. Użytkownik systemu będzie krok po kroku, zgodnie z zatwierdzonymi instrukcjami obsługi i procedurami bezpieczeństwa, wykonywał zadania związane z sytuacjami, które mogłyby wydarzyć się w rzeczywistości, takimi jak wymiana części czy ich naprawa. W razie konieczności system będzie wskazywał błędy użytkownika lub podpowiadał, jak dane zadanie wykonać. Każde działanie użytkownika będzie też rejestrowane, dzięki czemu instruktor na bieżąco będzie mógł monitorować postępy podopiecznych.

Umowa o pozyskaniu Patriotów między Ministerstwem Obrony Narodowej a rządem Stanów Zjednoczonych została zawarta w 2018 roku. Na jej mocy w 2022 roku, w ramach realizacji I fazy programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej „Wisła”, polska armia ma otrzymać dwie baterie systemu. W realizację kontraktu są zaangażowane firmy Raytheon (radar, wyrzutnie), Northroop Grumman (system IBCS) i Lockheed Martin (rakieta PAC-3 MSE, elementy wyrzutni). Swoje zadania mają także polskie przedsiębiorstwa zbrojeniowe – m.in. za dostawę pojazdów do transportu uzbrojenia odpowiadają firmy Jelcz i WZU. Pierwsza faza programu ma kosztować 4,75 mld dolarów.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Raytheon, Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


W jedynym słusznym kierunku
 
Dron dla hydrografów
Szef MON odwiedził USA
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Test mobilności 12 Dywizji
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Emerytura wypłacana w … karmie
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Wilk na poligonie
Time for Miecznik
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
O bezpieczeństwie państw NATO
Ogień na alpejskich szczytach
Ciemne strony Facebooka
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Advantages of Efficient Organization
Saper robi przejście
Course on Diplomacy
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Szczury Torbuku
Star Army
Polityka nie znosi próżni
Raki dla podhalańczyków
KFOR: wyższy stopień gotowości
Duch Invictus jest, czas na formę
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Dron z LAW-u
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Inwestycje Stoczni Wojennej
Zbrodnia bez kary
Wybierz się na wojskowe studia
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Żołnierze bez testów z WF-u
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Wyścig zbrojeń nie ustaje
AZOR – podwodny specjalista
Legia Akademicka po raz piąty
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Kobiety a pokój
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Czy będą podwyżki?
Afganistan. Czas wracać do domu
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Kraby dla podhalańczyków
Wzmocnione siły na granicy
Eto, pies na misje
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
„Ramstein Alloy” nad Litwą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO