moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Uczniowie z certyfikatami

Kolejni absolwenci programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” zakończyli edukację w szkole średniej. Spośród trzech tysięcy aż 865 z nich zadeklarowało chęć odbycia skróconej służby przygotowawczej. Jeśli sytuacja pozwoli, ich szkolenie ruszy w lipcu. Tymczasem resort obrony ogłosił listę szkół zakwalifikowanych do IV, ostatniej edycji programu.

Pilotażowy program „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” resort obrony prowadzi od 2017 roku. Jego założeniem jest wprowadzenie jednolitego szkolenia wojskowego i przygotowanie ochotników do służby wojskowej. W ciągu trzech semestrów uczniowie realizują, liczący 185 godzin, program edukacji wojskowej. Biorą udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych, także na poligonach i w jednostkach wojskowych oraz uczestniczą w obozach szkoleniowych. Wszystko odbywa się przy wsparciu tzw. wojskowych jednostek patronackich, wojskowych instruktorów. Szkoły mogą też liczyć na dostęp do obiektów i sprzętu wojskowego.

Szkolenie dla uczniów

Udział w programie wiąże się z korzyściami dla uczniów. – Poza zdobyciem dodatkowej wiedzy, osoby które pozytywnie zaliczą przedmiot edukacja wojskowa, otrzymują specjalne certyfikaty i potwierdzenie odbycia szkolenia w klasie wojskowej od dyrektora szkoły. Te dokumenty będą honorowane podczas rozmów kwalifikacyjnych na studia wojskowe, podczas naboru do wojsk obrony terytorialnej oraz innych rodzajów służby. Pozwalają też ubiegać się odbycie skróconej służby przygotowawczej – tłumaczy ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”.

W ubiegłym roku naukę w ramach programu zakończyli pierwsi absolwenci. Część z nich odbyła skróconą służbę przygotowawczą, inni studiują dziś na wojskowych akademiach lub służą w wojskach obrony terytorialnej.

Pod koniec kwietnia naukę zakończyli kolejni uczniowie. W sumie to około 3 tysiące osób ze szkół średnich z całej Polski. Wśród nich Kamil Paszkowski, absolwent Liceum Ogólnokształcącego CN-B Feniks w Olsztynie. – Udział w tym projekcie to znakomity pomysł dla kogoś, kto interesuje się wojskiem czy służbami mundurowymi. Jego niewątpliwym plusem jest praktyczny wymiar szkolenia i możliwość nauki pod okiem doświadczonych żołnierzy. Sporo się nauczyłem i zamierzam kontynuować ścieżkę szkolenia wojskowego. Od października jestem terytorialsem, a w przyszłości chciałbym zostać żołnierzem zawodowym – mówi Kamil. Jest jedną z wielu osób, które planują związać swoją przyszłości z wojskiem. Jak wynika bowiem z danych Biura do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” aż 856 tegorocznych absolwentów zadeklarowało chęć odbycia skróconej służby przygotowawczej. Ich szkolenie zostało zaplanowane na koniec lipca, jednak ostateczny termin będzie zależał od sytuacji epidemicznej w kraju.

– Bez względu na to, kiedy ruszy szkolenie, odbędzie się ono w kilkunastu wytypowanych jednostkach wojskowych podległych Dowództwu Generalnemu RSZ. Elewów czeka w sumie pięć tygodni szkolenia – mówi ppłk Krzyżanowski. Zaczną od szkolenia podstawowego, na które w zdecydowanej większości złożą się zajęcia praktyczne: strzeleckie, taktyczne, inżynieryjno-saperskie, ale też te, dotyczące obrony przed bronią masowego rażenia, terenoznawstwa i łączności. Nie zabraknie zajęć z wychowania fizycznego, a także przeszkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy na polu walki. W ostatnich dwóch tygodniach szkolenia elewi będą zdobywać kwalifikacje specjalistyczne. Po pomyślnym zakończeniu służby przygotowawczej staną się żołnierzami rezerwy. Potem będą mogli ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.

Ostatnia edycja dla klas

Podczas gdy jedni absolwenci zakończyli edukację w ramach programu, kolejni uczniowie zyskają szansę na udział w nim we wrześniu. Kilka dni temu MON ogłosiło listę 119 szkół zakwalifikowanych do IV edycji programu. Będzie to ostatnia edycja MON-owskiego programu. Klasy wojskowe będą bowiem wygaszane, w ich miejsce powstaną oddziały przygotowania wojskowego, których tworzenie na poziomie szkół średnich umożliwia obowiązująca od 1 stycznia 2020 r. nowelizacja prawa oświatowego. W tym roku, od 1 września, działalność rozpocznie pierwszych 130 oddziałów przygotowania wojskowego. Będzie się w nich mogło kształcić ok. 3 tysięcy uczniów. – Ostatnia edycja programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” pozwoli nam na zachowanie ciągłości systemu szkolenia. Ważne jest, by zagwarantować uczniom kontynuację nauki w dotychczasowym trybie – mówi ppłk Krzyżanowski.

Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” powstało w styczniu 2020 roku. Obecnie prowadzi szereg projektów skierowanych do osób zainteresowanych służbą wojskową w różnych formach lub tych, które chcą współpracować z wojskiem. To m.in. programy: „Paszport” (dla organizacji proobronnych), „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”, „Oddziały Przygotowania Wojskowego” (dla uczniów szkół średnich) oraz „Legia Akademicka” (dla studentów). Zadaniem Biura jest także przygotowanie zmian w systemie rekrutacji do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/ CO MON, st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~Ala
1588745220
Dzień dobry Poproszę o wskazówkę od redakcji, gdzie znajduje się wykaz szkół zakwalifikowanych do IV edycji, ponieważ nie mogę takiego znaleźć ani na stronie biura do spraw proobronnych ani resortu obrony. Z góry dziękuję.
BD-EF-45-08

Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
 
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ramię w ramię z aliantami
Strażacy ruszają do akcji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Front przy biurku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Charge of Dragon
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przygotowania czas zacząć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Głos z katyńskich mogił
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sandhurst: końcowe odliczanie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
SOR w Legionowie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kadisz za bohaterów
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zmiany w dodatkach stażowych
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna na detale
NATO na północnym szlaku
Kolejne FlyEle dla wojska
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży wschodniej flanki NATO
Barwy walki
Zachować właściwą kolejność działań
W Italii, za wolność waszą i naszą
NATO on Northern Track
Szarża „Dragona”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO