Ćwiczyli pancerniacy, radiotechnicy, podhalańczycy… Treningi online z mistrzami sportu wojskowego przyciągnęły przed komputer wielu żołnierzy i nie tylko. Filmiki z ćwiczeń wyświetlano po kilkadziesiąt tysięcy razy. A że dłuższe przerwy w sporcie są niewskazane – w czwartek druga część akcji „Wojskowa forma online – Ćwicz z nami”. Jako pierwszy zaprasza szer. Kacper Majchrzak.
Dzisiaj zakończył się pierwszy etap akcji pod hasłem „Wojskowa forma online – Ćwicz z nami!”. Od 28 kwietnia, dwa razy w tygodniu, można było ćwiczyć online wspólnie z mistrzami sportu wojskowego. Treningi prowadzili szer. Alicja Tchórz (pływaczka), kpr. Marcin Lewandowski i szer. Sofia Ennaoui (biegacze na średnich dystansach), kpr. Henryk Szost (maratończyk), szer. Justyna Święty-Ersetic (biegaczka na 400 m). Pomysł Ministerstwa Obrony Narodowej, skierowany głównie do żołnierzy, spotkał się z dużym zainteresowaniem.
Online i po pracy
– Akcja przerosła nasze oczekiwania. Nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania ze strony ćwiczących, ale i naszych mistrzów sportu wojskowego. Wielu z nich starało się o możliwość poprowadzenia zajęć w sieci – mówi płk Tomasz Bartkowiak, szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Pułkownik zaznacza, że nie wszyscy mieli możliwość, by o godzinie 10 ćwiczyć wspólnie z mistrzami, dlatego nagrania treningów udostępniono w sieci. To właśnie dzięki wyświetlanym filmom można się przekonać, jakim zainteresowaniem cieszył się trening. Obecnie największą popularność zyskały zajęcia prowadzone przez szer. Alicję Tchórz (filmik wyświetlono prawie 36 tysięcy razy) i szer. Sofię Ennaoui (niemal 35 tysięcy). Trening z kpr. Marcinem Lewandowskim obejrzało ponad 25 tysięcy osób, a kpr. Henrykiem Szostem ponad 19 tysięcy.
Z komentarzy, które pojawiały się w sieci w czasie trwania treningów wynika, że najbardziej żołnierzom podobały się zajęcia prowadzone przez szer. Ennaoui. O gotowości do wspólnego treningu meldowali przedstawiciele: Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania, 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 3 Wrocławska Brygada Radiotechniczna, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Głogowie oraz jednostki wojskowe z Mrzeżyna i Skwierzyny.
Szer. Sofia Ennaoui chciała pokazać, że sport jest dostępny dla każdego i każdy może wykonywać najprostsze ćwiczenia. Sportsmenka skupiła się m.in. na… stopach. – Ćwiczenia stóp są ważne nie tylko w bieganiu, ale we wszystkich sportach. Na stopę spada wielkie obciążenie, wykonujemy wiele kroków w ciągu dnia. Ważne, aby stawy skokowe były wzmocnione i stabilne, pomoże to nam np. nie skręcić kostki na spacerze w lesie – podkreśla lekkoatletka. Podczas treningu polecała m.in. zwykłe chodzenie na palcach, pokazała również m.in. zestaw ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha.
– Podczas pięciu pierwszych treningów sportowcy zaproponowali różne formy zajęć. Ćwiczenia były dostosowane dla żołnierzy, ale mogły też być atrakcyjne dla sportowców amatorów, jak i ludzi bardziej związanych ze sportem wyczynowym – mówi pułkownik Bartkowiak. Czworo ze sportowców prowadziło treningi w domu, a kpr. Henryk Szost zaprosił wszystkich do Muszyny, na górę Malnik. Maratończyk ćwiczył w miejscu, w którym lubi często trenować – na wysokości 720 m n.p.m. Mając w tle słowacką część Tatr pokazał m.in. jak można trenować z kijem oraz wykorzystując choćby znaleziony duży kamień. Spotkanie z Henrykiem Szostem było treningiem siłowym, który jest niezbędny dla zawodnika rywalizującego w biegach przełajowych, ale też dla żołnierzy, przed którymi sprawdzian z biegu na 3000 m.
Na kręgosłup i kondycję
Drugi etap akcji zapowiada się równie ciekawie. Od 14 maja, również w czwartki i wtorki, od 10.00 przez pół godziny będzie można poćwiczyć ze znanymi sportowcami wojskowymi. Jako pierwszy zaprasza pływak szer. Kacper Majchrzak, po nim treningi będą prowadzić: st. szer. Michał Olejnik, kpr. Paweł Wojciechowski, mar. Angelika Cichocka, szer. Marcin Krukowski i kpr. Arkadiusz Gardzielewski.
Film: MON
Szeregowy Majchrzak zaproponuje w czwartek ćwiczenia wzmacniające kręgosłup. Warto podkreślić, że ten sportowiec uprawia pływanie. Jest wielokrotnym medalistą wojskowych mistrzostw świata i brązowym medalistą mistrzostw Europy w 2018 roku. A pół roku temu w Chinach wywalczył pięć brązowych krążków na wojskowych igrzyskach: dwa w rywalizacji indywidualnej i trzy w sztafetach.
St. szer. Michał Olejnik specjalizuje się natomiast w biegach na orientację. W 2011 roku wywalczył tytuł mistrza świata juniorów. Natomiast na zeszłorocznych VII Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych zdobył brązowy medal w klasyfikacji drużynowej. W rywalizacji indywidualnej w Chinach najlepiej spisał się na średnim dystansie, na którym sklasyfikowano go na czwartej pozycji.
Kaprala Pawła Wojciechowskiego uprawiającego skok o tyczce nie trzeba bliżej przedstawiać sympatykom sportu. Tym, którzy mniej interesują się lekką atletyką warto zaznaczyć, że zawodnik z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego jest mistrzem świata z 2011 roku, a m.in. w zeszłym roku wywalczył tytuł mistrza wojskowych igrzysk oraz halowego mistrza Europy. Podczas treningu „Wojskowa forma online – Ćwicz z nami!” postara się w domowym zaciszu pokazać, jak można się zmęczyć i przy okazji wzmocnić mięśnie brzucha i grzbietu.
Mar. Angelika Cichocka również jest lekkoatletką. Specjalizuje się w biegach na średnich dystansach. Jest mistrzynią Europy w biegu na 1500 m z 2016 roku i srebrną medalistką halowych mistrzostw świata w 2014 roku. W 2015 roku wywalczyła natomiast w Korei Południowej brązowy medal w biegu na 800 m na VI Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych. Zapowiadając trening online w spocie reklamowym przyznała, że postara się, aby te 30 minut z nią było solidną dawką treningu ogólnorozwojowego. „Pamiętajcie, bieganie to nie tylko nogi!” – przypomina mar. Cichocka.
Drugi etap akcji zakończą treningi z szer. Marcinem Krukowskim i kpr. Arkadiuszem Gardzielewskim. Ten pierwszy jest wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski w rzucie oszczepem. W zeszłym roku był w finale mistrzostw świata oraz wywalczył srebrny medal na wojskowych igrzyskach. Natomiast kapral Gardzielewski to multimedalista wojskowych mistrzostw świata w maratonie. Na tych ostatnich, które odbyły się w ramach wojskowych igrzysk w chińskim Wuhan, zdobył złoty medal w klasyfikacji drużynowej.
autor zdjęć: Grafika PZ
komentarze