moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Na wakacje z WOT

Terytorialsi pomogą organizatorom letnich wyjazdów wypoczynkowych. Dzięki temu ryzyko transmisji koronawirusa ma zostać zminimalizowane. – Wszyscy, którzy będą pod opieką wojsk obrony terytorialnej, mają gwarancję bezpieczeństwa – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, tuż po podpisaniu decyzji angażującej WOT do działania.

Dziś w Zegrzu, gdzie stacjonuje Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał decyzję, dzięki której żołnierze tego rodzaju sił zbrojnych będą mogli wspierać organizatorów wyjazdów wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży.

– Mamy do czynienia z epidemią koronawirusa, a także z procesem wychodzenia z tego stanu, czego dowodem jest fakt, iż restrykcje nałożone wcześniej z dnia na dzień są zdejmowane. Zależy nam na tym, aby młodzież i dzieci mogły bezpiecznie wypoczywać w czasie wakacji – mówił dziś szef MON. Dlatego żołnierze WOT będą wspierać organizatorów i wychowawców kolonii i obozów w działaniach sanitarnych, medycznych czy logistycznych. – Wszyscy, którzy będą pod opieką wojsk obrony terytorialnej, mają gwarancję bezpieczeństwa – zaznaczył. Dodał także, że działająca podczas epidemii infolinia psychologiczna WOT zmienia swój zakres działań. Teraz pod numerem 0 800 100 102 organizatorzy wyjazdów wypoczynkowych będą mogli zasięgnąć informacji, które będą dotyczyły uwarunkowań prawnych czy możliwości wsparcia ich działań przez Wojsko Polskie.

Minister przypomniał także, że od samego początku epidemii w Polsce żołnierze Wojska Polskiego prowadzili działania, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, wspieranie służb medycznych czy Straży Granicznej, a terytorialsi zorganizowali akcję „Odporna wiosna”, w ramach której pomagali personelowi i podopiecznym domów pomocy społecznej, pobierali wymazy od osób, które mogły być nosicielami COVID-19, opiekowali się osobami starszymi i samotnymi. – Bardzo dziękuję żołnierzom za ich zaangażowanie – zwrócił się do terytorialsów. Podkreślił także, że żołnierze OT postępują zgodnie z mottem formacji „zawsze gotowi, zawsze blisko”. – Po raz kolejny udowodnili, że ich służba jest bezcenna, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa Polski i Polaków – powiedział.

Jak poinformował MON, o zaangażowanie WOT-u do działania podczas zabezpieczenia wyjazdów wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży zwróciły się do resortu obrony ministerstwa pracy, rodziny i polityki społecznej, a także edukacji narodowej. Jak zapewnił minister Błaszczak, dalsze angażowanie wojska do wspierania takich działań, jak powstrzymanie skutków epidemii będzie uzależnione od wniosków służb sanitarnych czy wojewodów. – Chodzi o to, aby skoordynować działania w skali całego kraju – podkreślił minister.

Podczas uroczystości głos zabrał także gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT. – Celem naszych działań będzie ograniczenie możliwości zachorowania, transmisji koronawirusa, a w konsekwencji zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży – powiedział. Doprecyzował także, że terytorialsi będą wspierali organizatorów letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży w pięciu obszarach. Chodzi między innymi o szkolenia dla opiekunów i wychowawców młodzieży w zakresie bezpiecznej organizacji wypoczynku, do działania zostaną zaangażowani także medycy, którzy w razie potrzeby będą w gotowości, aby pobrać wymaz od osób, u których zaistnieje podejrzenie zarażenia COVID-19. Żołnierze zajmą się też transportem środków ochronnych i higienicznych, a psychologowie z formacji będą udzielać wsparcia psychologicznego, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Terytorialsi, wspólnie z żołnierzami wojsk operacyjnych, będą także przeprowadzać dekontaminację w miejscach i środkach transportu, w których będzie przebywała młodzież.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Rewita Rynia, MON

dodaj komentarz

komentarze


Rozpoznać, strzelić, zniknąć
 
Szpej na miarę potrzeb
V Korpus z nowym dowódcą
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Sprawa katyńska à la española
Kadisz za bohaterów
Święto stołecznego garnizonu
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część druga
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
SOR w Legionowie
Optyka dla żołnierzy
NATO on Northern Track
Front przy biurku
Ocalały z transportu do Katynia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kolejne FlyEle dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Charge of Dragon
Zachować właściwą kolejność działań
Zbrodnia made in ZSRS
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zmiany w dodatkach stażowych
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w świętym mieście, epilog
Rakiety dla Jastrzębi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Przygotowania czas zacząć
Strażacy ruszają do akcji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Odstraszanie i obrona
Szarża „Dragona”
Mundury w linii... produkcyjnej
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO na północnym szlaku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Na straży wschodniej flanki NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ramię w ramię z aliantami
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO