moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Anakonda” z prezydentem i szefem MON

Cieszę się, że żołnierze mają okazję ćwiczyć w warunkach maksymalnie zbliżonych do realnego pola walki, bo to ważny element dla budowania morale – podkreślał dziś w Ustce Andrzej Duda. Prezydent RP wraz z ministrem obrony, Mariuszem Błaszczakiem, odwiedzili poligon, gdzie trwa ćwiczenie „Anakonda’20”.

W poniedziałek po południu nad poligonem w Ustce pojawiły się odrzutowce F-16 z bazy w podpoznańskich Krzesinach oraz Łasku. Piloci otworzyli ogień do celów rozmieszczonych na morzu, rażąc je pociskami rakietowymi AGM-Maverick. Odezwały się też rozstawione na brzegu haubice Krab z 11 Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie. Po nich uderzenia wykonała jeszcze para śmigłowców Mi-14PŁ należąca do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz samoloty Su-22 z bazy w Świdwinie. Pierwsze nadleciały nad pozycje, gdzie według założeń miał się znajdować okręt podwodny i zrzuciły bomby głębinowe PŁAB 250-120. Drugie przeprowadziły bombardowania przy użyciu bomb LBOB-100, a strzelania z pokładowych działek. – To tak zwany ogień połączony, który polega na jednoczesnym uderzeniu z wykorzystaniem różnego typu uzbrojenia przez kilka rodzajów wojsk – tłumaczy mjr Marek Kwiatek z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Po zakończeniu tego epizodu na poligonie w Ustce strzelały jeszcze zestawy rakietowe Newa należące do 34 i 35 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej.

Była to kolejna odsłona trwającego od początku tygodnia ćwiczenia „Anakonda’20”. Tym razem szkolenie żołnierzy mieli okazję obserwować prezydent RP Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, którzy po południu pojawili się w Ustce. – Jak widzieliśmy wszystkie cele zostały rażone, śmiało więc mogę pogratulować żołnierzom i dowódcom – podkreślał prezydent Duda. Przypomniał też, że „Anakonda’20” odbywa się równocześnie z międzynarodowymi manewrami „Defender Europe’20”. Od kilku dni żołnierze z USA i Polski ćwiczą wspólnie w Drawsku Pomorskim. – Pandemia koronawirusa uniemożliwiła co prawda przeprowadzenie obydwu przedsięwzięć w pełnym zaplanowanym zakresie, ale i tak należy się cieszyć, że ostatecznie doszły one do skutku – zaznaczył prezydent. – To pokazuje, że NATO działa i nawet w najtrudniejszych warunkach jest w stanie funkcjonować sprawnie i realizować swoje zadania – dodał.

Szef MON przypomniał z kolei, że „Anakonda” przede wszystkim miała potwierdzić, że wszystkie rodzaje sił zbrojnych są w stanie udanie ze sobą współdziałać. – I tak się dzieje. Można powiedzieć, że współpraca, którą obserwujemy jest modelowa – przekonywał minister Błaszczak, a przy okazji chwalił strzelające na poligonie haubice Krab. – Zostały one wyprodukowane przez polskie zakłady przemysłu zbrojeniowego – Hutę Stalowa Wola. Wszyscy widzimy, że to bardzo dobry sprzęt – podkreślał Błaszczak. Zaznaczył też, że na poligonie w roli obserwatorów jest obecny szef sztabu wojsk Rumunii oraz zastępca szefa sztabu armii słowackiej. – Fakt ten świadczy o bliskich relacjach między naszymi państwami. Dowodzi, że wspólnie dbamy o to, by wschodnia flanka NATO była bezpieczna – podsumował szef MON.

„Anakonda” odbywa się już po raz ósmy. Jest ona największym narodowym ćwiczeniem polskiej armii. W tym roku bierze w niej udział pięć tysięcy żołnierzy oraz kilkaset sztuk różnego typu sprzętu. Poszczególne epizody rozgrywają się na kilku poligonach lądowych i morskich. W tegorocznej edycji szczególnie mocno eksponowana jest rola Marynarki Wojennej RP oraz 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kpt. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


„Ta ziemia do Polski należy…”
 
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
They Will Check The Training Results in Combat
Bohater odtrącony
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polki pobiegły po srebro!
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Orzeł dla bohaterów
Nowe zadania szefa SKW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Polska wiktoria na Monte Cassino
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Śladami ojca
Abramsy w pętli
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Na straży nieba
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Zawsze gotowi do pomocy
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Pierwsza Drużyna” na start
Krwawa noc pośród puszczy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Serwis K9 w Polsce
Gry wojenne w szkoleniu
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojna w świętym mieście, epilog
Pytania o europejską tarczę
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
W obronie wschodniej flanki NATO
NATO on Northern Track
„Grand Quadriga ‘24”
Flota Bayraktarów w komplecie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO