moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Krótsza droga do wojska

Skrócenie procesu rekrutacji, powstanie wojskowych centrów rekrutacyjnych, a także uruchomienie nowego portalu rekrutacyjnego, który umożliwi aplikowanie do służby przez Internet. To najważniejsze założenia reformy systemu naboru do Wojska Polskiego, który będzie obowiązywał od 24 sierpnia. Dziś decyzję w tej sprawie podpisał minister Mariusz Błaszczak.

Zmiany w systemie rekrutacji do Wojska Polskiego przedstawiciele resortu obrony narodowej zapowiedzieli już kilka miesięcy temu. Opracowaniem nowego, kompleksowego systemu zajęło się Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Przez kilka miesięcy, we współpracy m.in. ze Sztabem Generalnym Wojska Polskiego i z departamentami MON przygotowywane były założenia reformy. Dziś decyzję dotyczącą nowego systemu podpisał minister Mariusz Błaszczak. Zmiany mają przyczynić się do zwiększenia liczebności armii, wzmocnienia rezerw, a także sprawić, by ochotnicy mogli w prosty i szybki sposób aplikować do służby.

Jedną z ważniejszych zmian jest skrócenie procedury naboru. Dziś trwa ona średnio 190 dni i zdaniem przedstawicieli MON-u jest zbyt zbiurokratyzowana. Po złożeniu wniosków, kandydaci muszą pojawić się w wojskowych komendach uzupełnień, potem kierowani są na badania w różnych regionach Polski, a z gotowymi orzeczeniami ponownie wracają do WKU. Działania instytucji zaangażowanych w rekrutację nie są ze sobą odpowiednio zsynchronizowane, bo każdy z etapów rekrutacji kandydaci przechodzą osobno w innych miejscach. W praktyce długotrwałe i skomplikowane procedury zniechęcają wielu kandydatów. Jak pokazują badania, wojsko traci na tym etapie około 40% z nich.

Dlatego zmiany przewidują skrócenie tego procesu do maksymalnie 50 dni. Tak jak teraz kandydaci do armii będą musieli w pierwszej kolejności złożyć wniosek do WKU. Będą to mogli zrobić tradycyjnie, w formie papierowej albo poprzez platformę ePUAP. Jako nowość pojawi się możliwość aplikacji przez nowy Resortowy Portal Rekrutacyjny. Ma on zostać uruchomiony 24 sierpnia.

Powstaną także wojskowe centra rekrutacyjne, których zadaniem będzie dodatkowe uproszczenie i usystematyzowanie procesu naboru. W ich skład wejdą przedstawiciele WKU, WSzW, lekarze, psycholodzy oraz żołnierze z jednostek wojskowych. To właśnie w tych centrach, po dwóch tygodniach od złożenia wniosku, kandydaci będą przechodzili poszczególne etapy rekrutacji. W ciągu 24 godzin, poza założeniem ewidencji wojskowej, ochotnik przejdzie niezbędne badania lekarskie, rozmowę z psychologiem oraz rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli pozytywnie zaliczy te etapy, otrzyma kartę powołania na szkolenie podstawowe, czyli na służbę przygotowawczą. Po jej zakończeniu i złożeniu przysięgi wojskowej, otrzyma stopień żołnierza rezerwy. Tym, którzy będą chcieli wstąpić do służby zawodowej, wojsko przedstawi listę wolnych etatów w jednostkach wojskowych.

Do 24 sierpnia będą trwały prace zmierzające do wdrożenia systemu. Za powstanie nowego portalu informacyjnego odpowiedzialne jest Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, Sztab Generalny WP z kolei ma m.in. opracować zunifikowany model szkolenia podstawowego. Zgodnie bowiem z informacjami przekazanymi przez MON, planowane szkolenia podstawowe dla osób, które nigdy nie służyły w wojsku i nie składały przysięgi wojskowej, zostaną skrócone z 90 do maksymalnie 30 dni. Będą się odbywać jednak znacznie częściej niż teraz.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Kamil Śpiączka

dodaj komentarz

komentarze

~Piotrr
1591894980
Skrócenie szkolenia z 90 do 30 dni? A trzymanie żołnierza z 13-to letnim stażem na kursie pdf trwa 6 tygodni obecnie. Wolne żarty. Musztra tyle nie zajmuje.
79-A4-60-A1

Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
 
Wojna w świętym mieście, część trzecia
SOR w Legionowie
W Italii, za wolność waszą i naszą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kolejne FlyEye dla wojska
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Rekordziści z WAT
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO na północnym szlaku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Sandhurst: końcowe odliczanie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kadisz za bohaterów
Wojna na detale
Charge of Dragon
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sprawa katyńska à la española
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pod skrzydłami Kormoranów
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Święto stołecznego garnizonu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wytropić zagrożenie
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO on Northern Track
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Gunner, nie runner
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wojna w świętym mieście, część druga
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ramię w ramię z aliantami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zmiany w dodatkach stażowych
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, epilog
Strażacy ruszają do akcji
Szpej na miarę potrzeb
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO