moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko czeka na ochotników

Ruszają ćwiczenia rezerwy i dodatkowe szkolenia w ramach służby przygotowawczej. Priorytetowo traktowane są wnioski od osób, które w czasie epidemii straciły pracę. – To szansa, by przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa kraju i znaleźć pewne zatrudnienie – mówił minister Mariusz Błaszczak, inaugurując kolejną edycję kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Dziś na konferencji prasowej szef MON podkreślał, że w wyniku rozpoczętej dwa lata temu kampanii szeregi Wojska Polskiego znacznie się powiększyły. – Moim priorytetem jako ministra obrony narodowej jest doprowadzenie do tego, aby Wojsko Polskie było liczniejsze. Dlatego dziś rozpoczynamy kolejną edycję programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” – mówił Mariusz Błaszczak. Obecnie w siłach zbrojnych służy 108 tys. żołnierzy zawodowych. Minister obrony poinformował również o wznowieniu zawieszonych na czas pandemii ćwiczeń rezerwy oraz szkoleń w ramach służby przygotowawczej. Decyzję w tej sprawie szef MON podpisał na początku czerwca

W ćwiczeniach rezerwy mogą wziąć udział osoby, które mają za sobą jakąkolwiek formę czynnej służby wojskowej i złożyły przysięgę wojskową. To byli żołnierze zawodowi, ochotnicy po służbie przygotowawczej, zasadniczej służbie wojskowej, a także absolwenci Legii Akademickiej po ukończonym szkoleniu wojskowym. Do służby przygotowawczej z kolei mogą zgłosić się ci, którzy dotąd nie mieli żadnego kontaktu z wojskiem.

Jak przyznał minister, obie propozycje skierowane są przede wszystkim do osób, które w wyniku epidemii utraciły pracę. Wnioski od tych ochotników są traktowane priorytetowo. Pobyt w koszarach, za który ćwiczący otrzymają wynagrodzenie, ma być dla nich realnym wsparciem w tej trudnej sytuacji. W przypadku ćwiczeń rezerwy to minimum 3,5 tysiąca zł miesięcznie, a dla ochotników służby przygotowawczej – 1,2 tys. zł miesięcznie, plus 2,6 tys. zł odprawy po zakończeniu służby. Ochotnicy otrzymają też bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie na terenie jednostek.


Film: MON

Do tej pory zgłosiło się 880 osób, w tym 490 do służby przygotowawczej. 578 wszystkich wniosków złożyli bezrobotni. – Nasza propozycja pozwala zrealizować dwa cele. Jest ważna dla bezpieczeństwa kraju, bo daje możliwość przeszkolenia jak największej liczby osób, których umiejętności mogą być potem wykorzystane w sytuacji kryzysowej. Jednocześnie to szansa na rozwój i zwiększenie własnych kompetencji oraz gwarancja dobrego, pewnego zatrudnienia. Zachęcam, by z niej skorzystać. Liczę też, że większość osób, które wezmą udział w ćwiczeniach i szkoleniach, postanowi związać swoją przyszłość z wojskiem zawodowym – dodał minister Błaszczak.

Pierwsi chętni ćwiczenia rezerwy rozpoczęli dzisiaj, kolejne zaplanowano na 13 lipca, 17 sierpnia, 14 września, 12 października oraz 16 listopada. Ochotnicy będą się szkolić w 23 jednostkach, m.in. w 12 Brygadzie Zmechanizowanej, 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża, 5 Pułku Artylerii. Ćwiczenia potrwają nawet 90 dni (jesienią mają być wznowione obowiązkowe ćwiczenia rezerwistów). To maksymalny czas, na jaki wojsko może wezwać jednorazowo rezerwistę w ciągu roku.

Dziś ruszył też dodatkowy turnus służby przygotowawczej. Potrwa do 4 września, a szkolenie jest prowadzone w 13 jednostkach, m.in. w 4 Pułku Przeciwlotniczym, 11 Pułku Artylerii, 15 Batalionie Saperów, 19 Batalionie Zmechanizowanym, 5 Batalionie Strzelców Podhalańskich, 1 Brygadzie Pancernej. Kolejny turnus rozpocznie się 14 września i zakończy 4 grudnia.

Dla osób, które chcą wziąć udział w szkoleniu rezerw lub służbie przygotowawczej, wojsko przygotowało w sumie ponad 20 tysięcy miejsc w 40 jednostkach wojskowych. Zainteresowani mogą zgłaszać się do wojewódzkich sztabów wojskowych lub wojskowych komend uzupełnień w całym kraju.

Paulina Glińska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
 
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Kadisz za bohaterów
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szarża „Dragona”
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kolejne FlyEle dla wojska
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
25 lat w NATO – serwis specjalny
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szpej na miarę potrzeb
NATO na północnym szlaku
Barwy walki
Ramię w ramię z aliantami
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Sprawa katyńska à la española
Charge of Dragon
Głos z katyńskich mogił
Sandhurst: końcowe odliczanie
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
W Italii, za wolność waszą i naszą
SOR w Legionowie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Front przy biurku
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zmiany w dodatkach stażowych
Strażacy ruszają do akcji
Wojna na detale
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO