moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przygarnij… wierzchowca!

Magister, Seba, Lir i Marco mają za sobą wiele lat służby i związanych z nią intensywnych treningów. Teraz przyszedł czas na odpoczynek. Wojsko chce przekazać w dobre ręce cztery konie z Pułku Reprezentacyjnego WP. Nabór wniosków od organizacji społecznych, które chciałyby przyjąć konie prowadzi Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego to jedyna jednostka, w której służbę pełnią wierzchowce. Konie można było do tej pory zobaczyć na defiladach czy uroczystościach państwowych. Teraz misja czterech z nich dobiega końca.

Na zasłużoną emeryturę przechodzi siedemnastoletni koń dowódczy Magister, Seba, wyjątkowo spokojny wierzchowiec, który ma za sobą udział w licznych uroczystościach państwowych i pokazach musztry kawaleryjskiej, a także bardzo temperamentni, lecz nie mniej doświadczeni Lir i Marco. Zwierzęta mają za sobą wiele lat pracy, ale nie mogą już kontynuować służby ze względu na wiek, pojawiające się problemy zdrowotne lub po prostu nie są już w stanie trzymać szyku czy przebywać w pobliżu odgłosów salw. Jednak konie są sprawne i mogą jeszcze wykonywać inne zadania. Dlatego żołnierze chcą zapewnić im odpowiednie warunki „na emeryturze”, ale tak, aby można jeszcze wykorzystać potencjał zwierząt. Wojsko zdecydowało się więc przekazać je nieodpłatnie organizacjom pozarządowym, samorządom bądź szkołom.

Zajmie się tym Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, ponieważ procedura nieodpłatnego przekazania mienia ruchomego Skarbu Państwa to jedno z zadań tej jednostki. – W ten sposób wspieramy aktywność organizacji pozarządowych w realizacji współpracy na rzecz aktywizacji społeczeństwa w zakresie obronności, za które odpowiada Biuro – mówi gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Organizacje zainteresowane przyjęciem do siebie zwierząt powinny złożyć wniosek do biura. Termin składania dokumentów mija 24 lipca. Jeżeli żaden wniosek nie wpłynie, konie prawdopodobnie zostaną sprzedane. Zajmie się tym Agencja Mienia Wojskowego, ale wojsko nie będzie miało wpływu na to, co się stanie ze zwierzętami. – A nam zależy, aby trafiły w dobre ręce, do osób które się nimi właściwie zaopiekują – podkreśla por. Jolanta Maciaszek z Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. To właśnie procedura nieodpłatnego przekazania mienia pozwala na to, aby konie trafiły do organizacji pozarządowej, która w celach statutowych ma wpisaną opiekę nad zwierzętami lub innego podmiotu, który prowadzi działalność związaną z jeździectwem.

W ubiegłym roku tak właśnie się stało. Cztery konie zostały przekazane do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego im. Heleny Spoczyńskiej w Lipinach, a dwa kolejne wierzchowce do Stowarzyszenia Oddział Kawalerii Ochotniczej „Wierzawice”.

Jak złożyć wniosek? Należy to zrobić za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej Platformy Usług Administracji Publicznej Ministerstwa Obrony Narodowej (ePUAP) lub w formie tradycyjnej. Wówczas należy go skierować na adres: Dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, ul. Nowowiejska 28a, 00-911 Warszawa. Z dopiskiem „Wniosek o nieodpłatne przekazanie mienia ruchomego”.

Po zakończeniu naboru wszystkie dokumenty zostaną przeanalizowane przez Komisję do spraw Przekazywania Mienia Ruchomego Skarbu Państwa. Decyzja o tym, gdzie trafią konie, zapadnie w ciągu 60 dni i zostanie ogłoszona na portalu gov.pl.

Więcej informacji znajduje się na ministerialnej stronie internetowej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Michał Wójcik

dodaj komentarz

komentarze

~Bolo
1630644840
Jesień 2001 SK WP :) Pozdro
5C-14-75-30

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Pływacy i maratończycy na medal
Gry wojenne w szkoleniu
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Więcej hełmów dla żołnierzy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Pierwsza Drużyna” na start
Ameryka daje wsparcie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Po przeprawie ruszyli do walki
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pierwsi na oceanie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
I zdobyliśmy!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Na straży nieba
Serwis K9 w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Śladami ojca
Orzeł dla bohaterów
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wioślarze i triatlonistka na podium
Broń Hitlera w rękach AK
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Flota Bayraktarów w komplecie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Układ nerwowy Mieczników
They Will Check The Training Results in Combat
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Krwawa noc pośród puszczy
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Zmiany w dodatkach stażowych
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Ta ziemia do Polski należy…”
W obronie wschodniej flanki NATO
Polki pobiegły po srebro!
Pytania o europejską tarczę
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
NATO on Northern Track
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO