moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Muzeum Józefa Piłsudskiego czeka na gości

W Sulejówku zainaugurowało działalność Muzeum Józefa Piłsudskiego. Termin nie jest przypadkowy – jutro świętujemy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Pierwszymi gośćmi muzeum była para prezydencka. – Wierzę, że to miejsce stanie się jednym z żelaznych punktów wycieczek, gdzie młodzież będzie się dowiadywała, co to znaczy kochać ojczyznę – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Po prawie czterech latach zakończyła się budowa Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Dziś, w przeddzień 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, odbyło się uroczyste otwarcie placówki. Symboliczną wstęgę przeciął prezydent Andrzej Duda, któremu towarzyszyła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, a także Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury oraz krewni marszałka. 

 

– Stoimy obok wspaniałego obiektu, który będzie cieszył Polaków, a przede wszystkim będzie nauczał młodzież wspaniałej historii czynu niepodległościowego, w której nikt nie zapisał się tak mocno jak Marszałek Józef Piłsudski – mówił prezydent podczas dzisiejszej uroczystości. Przypomniał, że teren, na którym znajduje się muzeum, zgodnie z ówczesną modą kupiła żona marszałka, aby rodzina mogła spędzać czas w przyjemniejszych warunkach niż wielkomiejskie. Natomiast sam dom Piłsudskich został ufundowany przez żołnierzy, którzy z własnej inicjatywy przekazywali datki na jego budowę. – Marszałek tu odpoczywał, pisał, tutaj snuł plany wolnej, niepodległej suwerennej ojczyzny, którą osobiście wywalczył – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał także o największych zasługach Józefa Piłsudskiego. Mówił, że to dzięki niemu Polska po 123, a w przypadku niektórych części kraju po 146 latach, wróciła na mapę Europy, zaznaczył także, że to marszałek jest ojcem sukcesu Bitwy Warszawskiej. – Nikt nie ma wątpliwości, że naczelnik państwa miał największy udział w przygotowaniu planu decydującego kontrnatarcia, które doprowadziło do przełamania frontu i niespodziewanego dla bolszewików zwrotu w wojnie 1920 roku – mówił zwierzchnik sił zbrojnych. – Odniósł wielkie zwycięstwo, ostatecznie uformował i umocnił granice II Rzeczypospolitej – dodał prezydent.

Andrzej Duda mówił także, że otwarte dziś muzeum ma być miejscem dyskusji o trudnych czasach II Rzeczypospolitej, a także miejscem edukacji. – Ale nie tylko edukacji historycznej, ale przede wszystkim patriotycznej. Wierzę, że stanie się ono jednym z żelaznych punktów wycieczek, gdzie młodzież będzie się dowiadywała, co to znaczy kochać ojczyznę – powiedział. Prezydent poinformował także, że podpisał rozporządzenie, dzięki któremu dworek „Milusin” – obecnie część kompleksu muzealnego – a także okalające go obiekty i parki zostały wpisane na listę Pomników Historii Rzeczypospolitej. – Mam nadzieję, że ten akt i decyzja przyczynią się do jeszcze lepszej ochrony tego miejsca i umożliwią upamiętnienie wielkich dokonań Marszałka Józefa Piłsudskiego, które są nie do przecenienia – podkreślił.

Natomiast Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał, że idea powstania muzeum w Sulejówku narodziła się kilkadziesiąt lat temu. – Budowa siedziby muzeum rozpoczęła się na dobre w 2016 roku, kiedy położyliśmy kamień węgielny, by zakończyć się w stulecie rocznicy Bitwy Warszawskiej, fundamentalnej nie tylko dla państwa polskiego, ale także decydującej o losach Europy – powiedział. – Oddając to muzeum narodowi polskiemu, choć częściowo spłacamy dług wdzięczności i oddajemy hołd człowiekowi, który tak wiele uczynił dla niepodległości naszej ojczyzny – dodał minister kultury.

Podczas uroczystości głos zabrał także Krzysztof Jaraczewski, wnuk marszałka i prezes Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego. Przypomniał, że Sulejówek to przede wszystkim dom rodzinny Piłsudskich. – Tu zawsze panowały szczerość, szacunek i gościnność. Te wszystkie elementy wytwarzają nastrój do dialogu, a to zobowiązuje – zaznaczył.

Muzeum w Sulejówku powstało dzięki współpracy Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fundacja udostępniła grunty i pamiątki po marszałku, a rząd zapewnił środki finansowe na powołanie placówki.

Gmach muzeum ma powierzchnię 5 tys. m kw. Tworzą go dwie połączone ze sobą bryły o wysokości 12 metrów – twórcom muzeum zależało, aby zbyt wysoki budynek nie zaburzył przestrzeni architektonicznej Sulejówka – w których znajduje się miejsce wystaw czasowych, sale konferencyjne i restauracja. Natomiast centralną część wystawienniczą ulokowano w podziemiach.

W weekend 15 i 16 sierpnia odbędą się w Muzeum dni otwarte, natomiast regularną działalność placówka rozpocznie 11 listopada.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Igor Smirnow/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Zbrodnia made in ZSRS
 
Jeśli nie Jastrząb, to…
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży wschodniej flanki NATO
Głos z katyńskich mogił
Szpej na miarę potrzeb
Kurs z dzwonem
Sprawa katyńska à la española
Barwy walki
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Rakiety dla Jastrzębi
Optyka dla żołnierzy
Kolejne FlyEle dla wojska
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przygotowania czas zacząć
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Charge of Dragon
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Ramię w ramię z aliantami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, epilog
Odstraszanie i obrona
Szarża „Dragona”
Święto wojskowego sportu
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO na północnym szlaku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO