moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Apel Pamięci ku czci bohaterów wojny z bolszewikami

Wokół nas są groby zwycięzców. Żołnierzy, którzy w walce z bolszewikami wykonali swój obowiązek i odparli wroga – mówił prezydent Andrzej Duda podczas Apelu Pamięci na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Uroczystość odbyła się przeddzień Święta Wojska Polskiego oraz setnej rocznicy zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej.

Przed pomnikiem „Poległym w 1920 roku” zebrali się m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego. Uroczystość na wojskowych Powązkach rozpoczęła się od zapalenia zniczy na grobach żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny polsko-bolszewickiej. Wojskowa orkiestra odegrała hymn narodowy.

– Spotykamy się pod pomnikiem orląt polskich, przy grobach żołnierzy, którzy polegli w obronie Warszawy, w obronie Polski. Przy mogiłach tych, którzy zginęli, bijąc bolszewików – mówił prezydent Andrzej Duda. – Ci bohaterscy żołnierze oddali życie za wolną ojczyznę, za to o czym marzyli i o co walczyli na frontach I wojny światowej. Bo przecież Polska zaledwie kilka lat wcześniej powróciła na mapę Europy, po 123 latach zaborów i niebytu. Ci żołnierze wiedzieli, co to znaczy urodzić się w niewoli – dodał.

Zwierzchnik sił zbrojnych przypomniał, że podczas wojny 1920 roku na wezwanie ówczesnego premiera Wincentego Witosa w szeregi armii masowo wstępowali ochotnicy, dzięki którym udało się wystawić przeciwko Rosjanom milionową armię. Andrzej Duda tłumaczył też czemu świętowanie zwycięstwa polskiego oręża zaczyna się od uroczystości na wojskowym cmentarzu. – Wokół nas są groby zwycięzców. Czy to jest dla nich ważne? Myślę, że tak. Wykonali swój żołnierski obowiązek i odparli wroga – podkreślał. – Tutaj unosi się ten niezwykły duch, duch wolnej Polski, duch siły naszego narodu, duch Polski niezniszczalnej. Bo za taką właśnie niezniszczalną Polskę, wolną, suwerenną, niepodległą, oni wszyscy oddali życie. Czy to w 1920 roku, czy w 1939, w czasie II wojny światowej czy Powstaniu Warszawskim, czy też po, gdy II wojna światowa już się zakończyła – mówił prezydent. – Czy o każdym z nich można powiedzieć, że zwyciężył? Jeśli patrzeć na moment historii, w którym zginęli, to nie. Ale patrząc z dzisiejszej perspektywy można powiedzieć, że tak, oni zwyciężyli. Jesteśmy na cmentarzu zwycięzców – zaznaczał.

Prezydent stwierdził, że Polacy oddają dziś hołd bohaterom, których poświęcenie utorowało następnym pokoleniom drogę do wolności. – Wolna Polska powstała z ich krwi, z ich szaleńczej odwagi i poświęcenia – mówił prezydent Duda. Wspomniał też, że kilkanaście lat temu miał okazję wręczać w imieniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczenie ostatniemu żyjącemu uczestnikowi wojny polsko-bolszewickiej.

Gospodarzem uroczystości na warszawskich Powązkach Wojskowych był minister obrony narodowej. – Jak co roku spotykamy się przy grobach bohaterów, którzy zginęli za Polskę – mówił Mariusz Błaszczak. – Dziś jednak spotykamy się w szczególnym czasie, w przeddzień setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, kiedy doszło do przełamania sowieckiej dominacji. To właśnie od tego momentu zaczęła się ofensywa Wojska Polskiego prowadząca do zwycięstwa w wojnie z bolszewikami – zaznaczał. Szef MON dodał, że obchodzimy rocznicę wydarzeń, które były przełomowe nie tylko dla Polski, ale też całej Europy. – Doceniamy ofiarę uczestników tamtych walk. Pamięć o nich będzie wieczna. Cześć i chwała bohaterom! – zakończył.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w 1923 roku i było obchodzone 15 sierpnia, właśnie na pamiątkę pokonania bolszewików na przedpolach Warszawy. Po wojnie zmieniono datę wojskowego święta na 12 października, jednak w 1992 roku powrócono do tradycji obchodzenia go w rocznicę „cudu nad Wisłą”.

JT

autor zdjęć: Igor Smirnow / KPRP, MON

dodaj komentarz

komentarze


Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
 
Kolejne FlyEle dla wojska
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
Sprawa katyńska à la española
V Korpus z nowym dowódcą
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ocalały z transportu do Katynia
Głos z katyńskich mogił
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strażacy ruszają do akcji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
SOR w Legionowie
Sandhurst: końcowe odliczanie
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Zmiany w dodatkach stażowych
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Odstraszanie i obrona
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO on Northern Track
Optyka dla żołnierzy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ramię w ramię z aliantami
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
NATO na północnym szlaku
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kadisz za bohaterów
Barwy walki
Przygotowania czas zacząć
Mundury w linii... produkcyjnej
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szpej na miarę potrzeb
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zbrodnia made in ZSRS
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Front przy biurku
Charge of Dragon

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO