moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi zawsze gotowi do pomocy

Zenon Kasprzak, ps. „Wilk”, to jeden z siedmiorga żyjących w Szczecinie powstańców warszawskich. Kilka dni temu żołnierze tamtejszej brygady wojsk obrony terytorialnej odwiedzili kombatanta z okazji rocznicy wybuchu walk o stolicę. Po raz kolejny udowodnili także, że hasło „Zawsze gotowi, zawsze blisko” ma wymiar nie tylko militarny.

Delegacja 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, z jej dowódcą płk. Grzegorzem Kaliciakiem na czele, odwiedziła Zenona Kasprzaka „Wilka” kilka dni przed rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Tego typu spotkania to stały element pracy wychowawczej w WOT, która to formacja dziedziczy tradycje Armii Krajowej. Pamięć o kombatantach i opieka nad nimi to jedne z codziennych zadań żołnierzy tego rodzaju sił zbrojnych. – Wzruszenie odbiera mi mowę. Bardzo się cieszę, że Wojsko Polskie o nas pamięta – mówi poruszony powstaniec.

Zenon Kasprzak wstąpił do „Szarych Szeregów” już po wybuchu powstania i był w jego trakcie listonoszem poczty polowej. Zbierał także materiały palne na potrzeby produkcji powstańczej broni. – Pewnego razu w uliczkę, w której byliśmy, wjechał czołg. Razem z bratem ukryliśmy się na górnym piętrze kamienicy. Chciałem się jednak lepiej przyjrzeć wrogiej maszynie i nierozważnie podszedłem do okna i rozsunąłem stojące na parapecie kwiaty. Brat rozkazał mi natychmiast się cofnąć, ale nie zdążyłem. Usłyszałem huk i posypał się na nas tynk. Patrzę na brata i dziwię się, że on nic nie mówi. To jednak nie on nie mógł mówić, to ja na chwilę ogłuchłem – wspomina walki w powstaniu „Wilk”.

Po kapitulacji powstania Zenon Kasprzak opuścił Warszawę z ludnością cywilną i trafił do obozu pracy w Żaganiu. Po wyzwoleniu obozu wraz z rodziną znalazł się w amerykańskiej strefie okupacyjnej, gdzie dostał propozycję wyjazdu do Kanady lub Brazylii. Zdecydowali się jednak wrócić do Polski – najpierw do Przemkowa, potem Głogowa, a w końcu do Szczecina. Pracował w Polskim Związku Motorowym i testował produkowane w byłych zakładach Stoewera motocykle „Junak”. Jeden egzemplarz ma do dziś w domu.

Mieszka bardzo skromnie, na parterze przedwojennego domu w Szczecinie. Pokój z pamiątkami rodzinnymi, prosta sypialnia, w której obok łóżka stoi „Junak”, malutka łazienka. Właśnie takim ludziom wsparcie żołnierzy WOT jest najbardziej potrzebne. – Nasza brygada od początku działalności, dzięki Światowemu Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej, jest w stałym kontakcie z byłymi żołnierzami AK. W czasie lockdownu kombatanci mogli liczyć na pomoc naszych żołnierzy w zakupach, dostaniu się do lekarza czy załatwieniu spraw urzędowych – mówi ppłk Mirosław Radwan, zastępca dowódcy 14 ZBOT.

W trakcie rozmowy z „Wilkiem” terytorialsi dowiedzieli się, że on także boryka się z pewnym problemem. – Gdyby była taka możliwość, potrzebowałbym pomocy w ogrodzie – powiedział Kasprzak. Okazało się, że rosnąca obok domu czereśnia rozrosła się do tego stopnia, że jej gałęzie zasłaniają okna i zagrażają konstrukcji dachu. Sędziwy kombatant nie był w stanie samodzielnie poradzić sobie z drzewem.

Decyzja dowódcy była natychmiastowa. Do pracy wysłano żołnierzy 14 ZBOT przeszkolonych przez strażaków w pracach z piłą mechaniczną na wysokościach. Po kilku godzinach pracy drzewo przestało zagrażać domowi „Wilka”.

– Kontakt z żołnierzami AK, powstańcami warszawskimi jest dla nas bardzo cenny. Są dla naszych żołnierzy wzorem, a możliwość pomocy im nasi terytorialsi odbierają jako wyróżnienie. To, co zrobiliśmy dla „Wilka”, to trochę nietypowa praca, ale potrzeby są przecież różne. Kombatanci to osoby starsze, często mogą liczyć tylko na siebie i dobrze, by wiedzieli, że mogą liczyć także na żołnierzy obrony terytorialnej – dodaje ppłk Radwan.

W Szczecinie żyje jeszcze sześcioro powstańców warszawskich. To Zofia Cykalewicz, Ameila Korycka ps. „Mela”, Kazimierz Lachiewicz, Krystyna Łyczywek ps. „Iga”, Janina Ostrowska-Kin, Zbigniew Piasecki ps. „Czekolada” i Edward Zamiara ps. „Hrabia”.

Marcin Górka

autor zdjęć: 14 ZBOT

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojna w świętym mieście, część druga
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Weterani i bokser „Master”
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
V Korpus z nowym dowódcą
Optyka dla żołnierzy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ramię w ramię z aliantami
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ogień w podziemiu
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Psiakrew, harmata!
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zbrodnia made in ZSRS
Głos z katyńskich mogił
Ocalały z transportu do Katynia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Na straży wschodniej flanki NATO
Animus Fortis, czyli mężny duch
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Hiszpański palimpsest
Przygotowania czas zacząć
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Kurs z dzwonem
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Cena wolności
Rakiety dla Jastrzębi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojsko inwestuje w Limanowej
Sprawa katyńska à la española
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Jak wyszkolić pilota F-16?
Mundury w linii... produkcyjnej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Święto wojskowego sportu
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO