moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rekrutacja po nowemu

Będzie łatwiej, szybciej i nowocześniej – od dziś w wojsku obowiązuje nowy system rekrutacji dla wszystkich, którzy chcą wstąpić do armii. – Zmieniamy podejście i filozofię, aby ludzie nie zniechęcali się skomplikowanymi procedurami – mówił minister Mariusz Błaszczak. Aplikacja do wojska będzie możliwa poprzez Internet, a formalności ochotnicy załatwią w ciągu jednego dnia.

Główne założenia nowego systemu rekrutacji do Wojska Polskiego Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, przedstawił dziś na konferencji prasowej. Szef MON przyznał, że funkcjonujący dotąd system naboru ochotników do armii był zbyt długi, skomplikowany i biurokratyczny. – Pewien młody człowiek próbował dostać się do wojska. Zanim jednak tak się stało, musiał najpierw dwukrotnie odwiedzić Wojskową Komendę Uzupełnień w Będzinie, skąd pochodzi. Potem Kraków, gdzie musiał przejść badania lekarskie, a po trzech dniach został wysłany do Sosnowca, by przejść rozmowę z psychologiem. To wszystko zabierało mnóstwo czasu. I choć akurat on był zdeterminowany, by służyć, to często skomplikowana i czasochłonna procedura zniechęcała wielu innych – mówił szef MON.

Dlatego już kilka miesięcy temu, przedstawiciele resortu rozpoczęli prace nad zmianami w systemie rekrutacji. Zadanie to minister obrony powierzył specjalistom z Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Przez kilka miesięcy, we współpracy z m.in. Sztabem Generalnym Wojska Polskiego i departamentami MON, przygotowywali oni główne założenia. W pierwszej dekadzie sierpnia szef resortu podpisał decyzję w sprawie wprowadzenia nowego systemu rekrutacji. Dziś stał się on obowiązujący.

Aplikuj przez portal

– Wprowadzane dziś zmiany są odpowiedzią na wnioski osób, które ubiegały się lub ubiegają o służbę w wojsku. Skracamy procedurę naboru ze 190 do 50 dni po to, by ochotnicy w prosty i szybki sposób mogli aplikować do armii. Liczymy, że te rozwiązania przyczynią się także do zwiększenia liczebności wojska i wzmocnienia rezerw – mówi gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Nowością dla kandydatów jest możliwość składania wniosków poprzez nowo powstały Resortowy Portal Rekrutacyjny do Wojska Polskiego „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. To kolejna, obok ePUAP, elektroniczna forma aplikowania do armii. Wnioski do wojskowych komend uzupełnień wciąż można składać także tradycyjnie, w formie papierowej.

Po złożeniu wniosku, każdy z kandydatów otrzyma informację, kiedy i gdzie ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania. W odróżnieniu od dotychczasowych rozwiązań, kiedy każdy z etapów rekrutacji ochotnicy przechodzili w różnych terminach i kilku instytucjach zlokalizowanych na terenie kraju, teraz wszystko będzie się obywało w jednym miejscu – Wojskowym Centrum Rekrutacyjnym.

Jak zapowiedział minister Błaszczak, takie centra będą powoływane kilka razy w miesiącu, w różnych lokalizacjach, w zależności od liczby chętnych i ich miejsca zamieszkania. W skład centrów wejdą przedstawiciele WKU, wojewódzkich sztabów wojskowych, lekarze, psycholodzy oraz przedstawiciele jednostek wojskowych. – W takim centrum kandydat w ciągu jednego, maksymalnie dwóch dni, przejdzie badania lekarskie, psychologiczne oraz rozmowę kwalifikacyjną. To całkowita zmiana filozofii, bo wszystkie te działania, które dotychczas były rozproszone, będą teraz skoncentrowane w jednym miejscu – mówił minister. Osoby, które przejdą ten etap pozytywnie, otrzymają kartę powołania na szkolenie podstawowe.

Tu także ochotników czekają nowości. Skrócone do 27 dni stacjonarne szkolenie praktyczne zostanie poprzedzone etapem nauki metodą e-learningu. – Zależy nam, by szkolenie wojskowe zostało przeprowadzone w stosunkowo krótkim czasie, dlatego skracamy je, ale jednocześnie intensyfikujemy. Chcemy wykorzystać pełniej dany nam czas, zajęć będzie zatem więcej, będą się odbywać także w soboty. Żeby nie tracić czasu, np. o regulaminach ochotnicy będą uczyć metodą e-learningową. Taka formuła przyspieszy i ułatwi wstępowanie w szeregi Wojska Polskiego – mówił Mariusz Błaszczak.

Wojsko coraz liczniejsze

Po pozytywnym zakończeniu szkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej kandydat – już jako żołnierz – zostanie przeniesiony do rezerwy. Jeśli będzie chciał wstąpić do armii zawodowej lub terytorialnej służby wojskowej, przedstawiciele WCR przedstawią mu listę wolnych stanowisk w jednostkach. Dodatkowo już na etapie szkolenia, dowódcy będą mogli typować odpowiednich kandydatów na żołnierzy zawodowych do swoich jednostek. Wtedy też będą oni musieli przejść kolejne, wymagane do służby zawodowej badania lekarskie.

Minister obrony podkreślił, że jednym z jego priorytetów jest zwiększenie liczebności armii. W tym celu zorganizowano kampanię „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, powstała też 18 Dywizja Zmechanizowana oraz piąty rodzaj sił zbrojnych – wojska obrony terytorialnej. Dzięki temu wojsko z roku na rok jest liczebniejsze. W 2015 roku wojska operacyjne liczyły 95 tysięcy żołnierzy, dziś to ponad 108 tysięcy oraz ponad 25 tysięcy tych, którzy służą w szeregach WOT.

– To wciąż jeszcze zbyt mało, by Wojsko Polskie było silne, by mogło stać na straży bezpieczeństwa naszej ojczyzny. W moim głębokim przekonaniu ułatwienie procesu rekrutacji do WP, które dziś wprowadzamy, jest gwarancją tego, że Polska będzie bardziej bezpieczna – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st.szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
 
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Charge of Dragon
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sprawa katyńska à la española
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Front przy biurku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Głos z katyńskich mogił
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Zachować właściwą kolejność działań
Kolejne FlyEle dla wojska
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część druga
Kadisz za bohaterów
Strażacy ruszają do akcji
NATO on Northern Track
Ramię w ramię z aliantami
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna na detale
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przygotowania czas zacząć
Zmiany w dodatkach stażowych
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Święto stołecznego garnizonu
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Barwy walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO