moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Brytyjczycy promują się na MSPO

Stałym punktem Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego jest wystawa narodowa, na której jedno z państw prezentuje produkty swojego przemysłu obronnego. W tym roku przygotowała ją Wielka Brytania. System obrony przeciwlotniczej CAMM koncernu MBDA to główny element ekspozycji, ale Brytyjczycy promują także rozwiązania przeznaczone do wyposażenia żołnierzy.

Po 10 latach Wielka Brytania ponownie na kieleckich targach zorganizowała wystawę narodową promującą sprzęt i uzbrojenie swojego przemysłu obronnego. Już po przekroczeniu progu ekspozycji uwagę zwraca wyrzutnia systemu obrony powietrznej CAMM. To propozycja koncernu MBDA dla programu „Narew”, w ramach którego Polska chce kupić przeciwlotnicze zestawy rakietowe krótkiego zasięgu. Prezentowany na wystawie egzemplarz może być dostosowany do różnego typu podwozi (rok temu firma pokazała sprzęt na platformie Jelcza), a dzięki możliwości zastosowania rakiet o różnym zasięgu – wskazane CAMM i CAMM-ER – umożliwia prowadzenie zintegrowanej obrony. Zaletą tych pocisków jest także to, że wykorzystują one technologię tzw. zimnego startu, czyli w początkowej fazie nie wytwarzają ognia i dymu, co ułatwia zamaskowanie wyrzutni. Dzięki temu, że rakiety obierają kierunek rażenia już po wydostaniu się z komory wyrzutni, umożliwiają trafienie celów w zakresie 360 stopni.

Podczas MSPO nie zabrakło również przedstawicieli BAE Systems. Firma podczas targów zawarła porozumienie z Hutą Stalowa Wola dotyczące między innymi eksportu armatohaubic Krab. Do tej pory nie było to możliwe, gdyż sprzęt jest wyposażony w wieżę, którą co prawda produkuje się w Polsce, jednak na brytyjskiej licencji, a to uniemożliwiało sprzedaż Krabów zagranicznym kontrahentom.

Ale Brytyjczycy przyjechali nie tylko z ofertą ciężkiego sprzętu. Na wystawie zaprezentowali również rozwiązania przeznaczone dla samych żołnierzy. Firma Stream Defence Systems przywiozła na targi między innymi różnego rodzaju skrzynie do transportowania krwi. – To rozwiązanie stosowane przez nasze siły specjalne. Nasze produkty umożliwiają przechowywanie krwi w niskiej temperaturze, a dzięki niewielkim rozmiarom także jej transport wszędzie tam, gdzie będzie ona niezbędna. Jest to szczególnie ważne dla żołnierzy, którzy wykonują swoje zadania w trudnych warunkach, na przykład na misji w Afganistanie – mówi Caroline Cantley, przedstawicielka firmy. W Kielcach można było także obejrzeć produkowany przez Stream system chłodzący dla żołnierzy, którzy są narażeni na działanie w wysokiej temperaturze, na przykład w kombinezonach EOD, oraz system grzejący dla tych, którzy ulegli wychłodzeniu.

W Kielcach nie zabrakło także reprezentantów brytyjskich oddziałów koncernu Leonardo, firmy Babcock z sektora stoczniowego czy Seven Technologies Group, który produkuje systemy wywiadowcze i rozpoznawcze. Oprócz tego można było obejrzeć ofertę Protection Group International, która specjalizuje się w organizowaniu szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa, między innymi dla instytucji publicznych oraz służb mundurowych. Firma ta nawiązała już współpracę z Polakami – z krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą.

Jeremy Quin, wiceminister obrony Wielkiej Brytanii, który przewodniczył delegacji brytyjskiej, zapewnił, że Polska odgrywa istotną rolę w NATO i jest ważnym sojusznikiem. – Jako państwo wiodące staramy się ukazać głębię naszych więzi historycznych i silne relacje w dziedzinie obrony – mówił podczas ceremonii otwarcia targów. – Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, ale pozostaje zobowiązana do obrony naszego kontynentu. Nasze więzi z Polską pozostają mocne i bliskie, nawet w tym momencie żołnierze naszych armii stoją wspólnie na posterunku w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Polsce – zaznaczył wiceminister, przypominając o 150 wojskowych z brytyjskiej armii, wyposażonych między innymi w pojazdy rozpoznawcze Jackal, którzy od trzech lat stacjonują na Mazurach w ramach eFP (wzmocnienia wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance).

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Animus Fortis, czyli mężny duch
 
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Rakiety dla Jastrzębi
NATO na północnym szlaku
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Jak wyszkolić pilota F-16?
Psiakrew, harmata!
Kurs z dzwonem
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Głos z katyńskich mogił
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Święto wojskowego sportu
Wojsko inwestuje w Limanowej
Zapomniana Legia Cudzoziemska
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ogień w podziemiu
Zmiany w dodatkach stażowych
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, epilog
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Weterani i bokser „Master”
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jeśli nie Jastrząb, to…
Odstraszanie i obrona
Cena wolności
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Hiszpański palimpsest
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Ocalały z transportu do Katynia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojna w świętym mieście, część druga
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Przygotowania czas zacząć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO