moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy prezes zarządu PZL-Świdnik

Leonardo informuje, że pan Jacek Libucha został prezesem zarządu PZL-Świdnik. Marco Lupo, który dodatkowo pełnił tę funkcję ad interim w ostatnich miesiącach, kontynuuje swoją dotychczasową funkcję na stanowisku prezesa Leonardo Polska.

Powołanie nowego zarządu wyznacza kamień milowy dla roli jaką PZL-Świdnik – w wizji Leonardo: polski synonim śmigłowca – może odegrać w dynamicznym środowisku polskiego i międzynarodowego przemysłu lotniczego i obronnego, a także wzmacnia fundamenty dla przyszłości Spółki.

Nowy zarząd wnosi wszechstronne i bogate doświadczenie biznesowe, międzynarodowe oraz wiedzę ekspercką w zakresie wojskowości, która będzie korzystna dla organizacji jak i dla obecnie realizowanych oraz przyszłych projektów firmy.

Pozwoli to również na utrzymanie solidnego partnerstwa z polskimi instytucjami rządowymi i wojskowymi w zakresie kluczowych wymagań oraz zagwarantuje gotowość ze strony PZL-Świdnik, w ściślej współpracy z Leonardo, dla zaspokajania wszelkich potrzeb wyrażonych przez naszych strategicznych odbiorców, zapewniając jednocześnie istotne wsparcie dla bezpieczeństwa narodowego i rozwoju gospodarczego.

PZL-Świdnik od 10 lat jest częścią światowego koncernu Leonardo, cieszącego się wiodącą pozycją w sektorze lotniczym, obronnym i bezpieczeństwa, a wkrótce świdnickie zakłady będą obchodzić 70. rocznicę powstania dając początek rozwoju miasta Świdnik. Zakłady PZL-Świdnik są dzisiaj częścią dziedzictwa i tradycji polskiej Doliny Lotniczej.

Unikalna i ugruntowana wiedza PZL-Świdnik będzie mogła być wykorzystana i umocniona dzięki dalszym inwestycjom w technologię z zachowaniem własności intelektualnej w Świdniku, jak również poprzez zwiększanie lokalnej puli talentów i podnoszenie ich umiejętności zawodowych, odgrywanie wiodącej roli w przyszłych programach Sił Zbrojnych, a także doskonaleniu możliwości obsługi klienta i wzmacnianiu współpracy w ramach polskiego łańcucha dostaw i strategicznego partnerstwa z przemysłem krajowym.

Leonardo i PZL-Świdnik mają solidny, gotowy do realizacji plan na przyszłość, który zakłada duży wkład w przyszły wzrost gospodarczy kraju, biorąc pod uwagę, że sektory takie jak lotnictwo, obronność i bezpieczeństwo są głównym motorem zwiększającym zamożność narodową , konkurencyjność i zatrudnienie. Opiera się to na silnej legitymizacji istniejących programów przemysłowych, a także na nowych możliwościach, nad którymi obecnie trwają rozmowy z odpowiednimi władzami krajowymi.

Jacek Libucha - doświadczony menadżer z 20-letnim dorobkiem zawodowym w Polsce i za granicą. Przez ostatnie 12 lat pracował w Boston Consulting Group, gdzie zasiadał w zarządzie i był liderem Praktyki Dóbr Przemysłowych i Energetyki w Polsce. Jego dorobek biznesowy obejmuje bogate doświadczenie w inwestycjach kapitałowych, przekształceniach i optymalizacji procesów przemysłowych dla największych firm na polskim rynku.

Ukończył z tytułem MBA, IESE Business School w Barcelonie. Wcześniej uzyskał dyplom magistra na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Przed karierą biznesową, przez 11 lat służył w Siłach Zbrojnych RP. Był między innymi dowódcą szwadronu szturmowego 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Posiada doświadczenie w przygotowywaniu i wykonywaniu operacji aeromobilnych z użyciem śmigłowców.
Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, US Coast Guard Academy w New London oraz US Army Ranger School w Georgii. Odznaczony, dwukrotny weteran zagranicznych operacji wojskowych.
Jacek Libucha pochodzi ze Strzyżowa w województwie podkarpackim, jest żonaty, ma dwie córki. Jest wytrawnym podróżnikiem i amatorem sportu.

O PZL-Świdnik:
PZL-Świdnik to jedyny polski producent śmigłowców wytwarzający wiropłaty od ponad 60 lat. Do dziś firma wyprodukowała i dostarczyła ponad 7400 śmigłowców dla klientów z ponad 40 krajów na świecie. Dzięki PZL-Świdnik Polska jest jednym z 5 europejskich państw, mogących pochwalić się zdolnością samodzielnego projektowania, produkcji, rozwoju i wsparcia śmigłowców. Firma zatrudnia ok. 3000 osób, w tym 650 inżynierów i współpracuje z blisko 1000 polskich przedsiębiorstw. PZL-Świdnik jest kluczowym partnerem polskiego resortu obrony – 80 proc. śmigłowców dostarczonych MON to wiropłaty produkcji PZL-Świdnik. Firma jest częścią Leonardo od 2010 r.

Produktem flagowym PZL-Świdnik jest W-3 Sokół. Zaprojektowany w latach 80., jest pierwszym w pełni polskim śmigłowcem. Do tej pory został wyprodukowany w ponad 180 egzemplarzach i trafił do kilkunastu krajów na świecie. Najwięcej śmigłowców Sokół użytkowanych jest przez Wojsko Polskie. Maszyny te służą tam m.in. w wersjach transportowych, wsparcia pola walki (Głuszec), ratownictwa morskiego (Anakonda) i transportu VIP. Oprócz tego Sokoły są wykorzystywane w Polsce przez policję, TOPR i Straż Graniczną.

Najmłodszym produktem PZL-Świdnik jest śmigłowiec SW-4 – produkowany w kilku wersjach. To mały i zwinny, jednosilnikowy śmigłowiec z miejscem dla 5 osób. Do Wojska Polskiego trafił jako SW-4 Puszczyk. Młodzi piloci wojskowi ze Szkoły Orląt w Dęblinie uczą się na nim pilotażu.
Ten wiropłat został także wybrany jako baza do rozwoju programu śmigłowca bezzałogowego. Tak powstał SW-4 Solo RUAS, który odnosi sukcesy także w ćwiczeniach międzynarodowych na terenie Wielkiej Brytanii, Włoch i na Morzu Śródziemnym.

Tekst: Dariusz Szulc

red. PZ

autor zdjęć: Leonardo Press Office /PL

dodaj komentarz

komentarze

~TEQUILA
1643238240
https://www.facebook.com/groups/DigitalCombatSimulator/posts/4600704156722232/?comment_id=4611404175652230&notif_id=1642984216192048&notif_t=group_comment&ref=notif Witam tylko ruskie i amerykańskie latają może coś Polskiego w DCS by się pojawiło jak by informatycy pomogli , postawić i poprawić reputację Naszą w serwerach wirtualnych jeden mod 50$ x 90 tyś , może dali by radę info.z PZL ŚWIDNIK ?
C5-4D-2B-08

Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
 
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Rakietowy szach
Podwójny Półmaraton Komandosa
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zielone światło dla Barbary
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Pierwszy skok
Air Show ’25 – do zobaczenia
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Invictus w zimowym stylu
Rusza kwalifikacja wojskowa
Ślubowanie kadetów OPW
Szef MON-u w Brukseli
„Avenger” na Monte Cassino
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Dobrowolsi – czas start!
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Cud w Trewirze
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Lekcje z frontu
Offset dla „Wisły”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Śnieg może być groźną bronią
Zamiana po włosku
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Wojna o porządek świata
Roszady personalne w PGZ-ecie
Lista trupich główek
Spadochroniarze na Podlasiu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Mocny sygnał od NATO
W rezerwie pasywnej będą oceny
Nowy szef CWCR
Nowoczesna łączność dla armii
Eurofightery znowu w Polsce
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Którą drogą do armii?
Skromny początek wielkiej wojny
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Bruksela przed szczytem
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zimowy sprawdzian podchorążych
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Abramsy pod dobrą opieką

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO