moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podyplomówki dla nauczycieli klas mundurowych

Nauczyciele chcący uczyć w nowo tworzonych oddziałach przygotowania wojskowego będą mogli podnieść swoje kompetencje zawodowe na podyplomowych studiach w Akademii Sztuki Wojennej. Nowy kierunek powstał przy współpracy Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem RP”.

Zajęcia praktyczne dla nauczycieli koordynatorów certyfikowanych klas mundurowych i oddziałów przygotowania wojskowego w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, październik 2020 r. Fot. CSŁiI

Akademia Sztuki Wojennej jest uczelnią wojskowo-cywilną. Zajmuje się m.in. kształceniem wojskowych i cywilnych kadr na potrzeby bezpieczeństwa i obronności. – Zależy nam, by nasi absolwenci dysponowali nowoczesną wiedzą i byli dobrze przygotowani do realizacji zadań nie tylko w strukturach Sił Zbrojnych RP, lecz także administracji publicznej i instytucjach związanych z bezpieczeństwem i obronnością – mówi płk dr hab. Leszek Elak, prorektor ASzWoj. Oferta edukacyjna Akademii jest sukcesywnie rozszerzana. W tym roku nowością są studia podyplomowe adresowane do nauczycieli i osób chcących zostać pedagogami w tzw. klasach mundurowych.

 

Wykształcona kadra

Pierwszy z kierunków – doskonalenie zawodowe w zakresie realizacji programu szkolenia w oddziałach przygotowania wojskowego – powstał przy współpracy Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” Ministerstwa Obrony Narodowej. Adresowany jest do absolwentów studiów nauczycielskich, którzy chcieliby uczyć w nowo tworzonych oddziałach przygotowania wojskowego. To nowa formuła klas mundurowych, które rozpoczęły funkcjonowanie 1 września 2020 roku. Obecnie działa ich w sumie 130.

– Będziemy z roku na rok zwiększać limit tworzonych OPW, a docelowo będzie mogło się w nich kształcić 10 tys. uczniów. Wiąże się to oczywiście z rosnącym zapotrzebowaniem na odpowiednio wykształconą kadrę nauczycielską i instruktorską. Zależy nam, by liczba wyszkolonych przyszłych rekrutów szła w parze z jakością nauczania – mówi gen. bryg. dr inż. Artur Dębczak, dyrektor Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Kształcenie słuchaczy obejmie dwa semestry w formie weekendowych zjazdów. – Program studiów będzie się składał z czterech modułów, spójnych z programem nauczania młodzieży w OPW. Oznacza to, że nauczyciele będą uczyć się dokładnie tego samego, czego później będą uczyć swoich uczniów – wyjaśnia płk Elak.

W programie znajdą się więc podstawy wychowania obywatelskiego i wojskowego, czyli kwestie dotyczące m.in. musztry, regulaminów wojskowych i dyscypliny, a także elementy szkolenia prawnego oraz logistycznego (budowa i eksploatacja uzbrojenia i sprzętu wojskowego, zabezpieczenie logistyczne, ochrona środowiska, profilaktyka pożarowa i BHP). Pedagodzy będą też zgłębiać wiedzę m.in. z zakresu szkolenia bojowego, w tym strzeleckiego, inżynieryjno-saperskiego i obrony przed bronią masowego rażenia. Czekają ich też zajęcia z taktyki, rozpoznania, łączności i terenoznawstwa. Studia zakończą w czerwcu przyszłego roku.

Edukacja dla bezpieczeństwa w szkołach

Nie jest to jedyna oferta adresowana do grona pedagogicznego. Uczelnia oferuje też studia dla nauczycieli chcących uczyć przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa oraz dla osób, które chciałby zdobyć uprawnienia nauczycielskie w tym zakresie. Dwusemestralne studia na kierunku edukacja dla bezpieczeństwa dla nauczycieli będą się odbywać w systemie zjazdowym, a do 40% zajęć – metodą e-learningu. Absolwenci będą mogli uczyć tego przedmiotu zarówno w szkole podstawowej, jak i średniej.

Taki sam kierunek powstał z myślą o tych, którzy chcieliby uzyskać uprawnienia nauczycielskie w zakresie edukacji dla bezpieczeństwa. W tym przypadku od kandydatów wymagany jest dyplom studiów wyższych na określonych kierunkach. Wśród nich są m.in.: bezpieczeństwo narodowe, wewnętrzne, publiczne, inżynieria bezpieczeństwa, bezpieczeństwo i higiena pracy, obronność, wojskoznawstwo. Oprócz treści dotyczących przedmiotu słuchacze będą też uczestniczyć w obowiązkowych zajęciach przygotowujących do pracy w zakresie psychologiczno-pedagogicznym i dydaktycznym. Studia potrwają trzy semestry.

Kandydaci, którzy chcą aplikować na jeden z trzech kierunków, mogą już składać wnioski. Szczegóły można uzyskać pod numerem telefonu: 261-814-438 (w godz. 8:00–15:00), pisząc na adres e-mail: rekrutacja.aszwoj@akademia.mil.pl lub odwiedzając stronę internetową AszWoj.

Studia są płatne. Przy płatności jednorazowej to 4000 zł, semestralnej – 2020 zł za semestr, a miesięcznej – 515 zł za każdy miesiąc.

Akademia Sztuki Wojennej (do października 2016 roku działała jako Akademia Obrony Narodowej) to spadkobierczyni Wyższej Szkoły Wojennej, która powstała w 1919 roku. Kształci oficerów na potrzeby dowództw, sztabów oraz instytucji wojskowych i cywilnych związanych z obronnością państwa. Prowadzi m.in. kursy doskonalące i kwalifikacyjne. Akademia kształci także cywilów na studiach I, II i III stopnia oraz na studiach podyplomowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: CSŁiI

dodaj komentarz

komentarze


Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
 
Kadisz za bohaterów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO on Northern Track
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Na straży wschodniej flanki NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Mundury w linii... produkcyjnej
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w świętym mieście, część druga
Zachować właściwą kolejność działań
Odstraszanie i obrona
Sandhurst: końcowe odliczanie
Strażacy ruszają do akcji
NATO na północnym szlaku
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przygotowania czas zacząć
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
Charge of Dragon
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Optyka dla żołnierzy
Zmiany w dodatkach stażowych
SOR w Legionowie
Rakiety dla Jastrzębi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Barwy walki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ocalały z transportu do Katynia
V Korpus z nowym dowódcą
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Sprawa katyńska à la española
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szarża „Dragona”
Głos z katyńskich mogił
Front przy biurku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Święto stołecznego garnizonu
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ramię w ramię z aliantami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO