moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowy saksofon do wzięcia

Chcesz założyć orkiestrę, ale nie masz instrumentów? W realizacji planów może pomóc… wojsko. Właśnie rusza nabór wniosków o nieodpłatne przekazanie sprzętu wycofywanego z armii. Do wzięcia są m.in. instrumenty muzyczne, ale też koszarowe łóżka i menażki. Wnioski mogą składać tylko ci, których działalność jest związana z obronnością państwa lub promocją sił zbrojnych.

Fot. Orkiestra Wojskowa w Rzeszowie

Nabór wniosków o nieodpłatne przekazanie powojskowego mienia jest organizowany cyklicznie. W ten sposób można się stać właścicielem wycofywanego z armii sprzętu, wyposażenia, a także umundurowania. Chodzi o m.in. różnego rodzaju kuchnie polowe, zasobniki, pojazdy. Jest tylko jedno ale… – To oferta skierowana do konkretnych grup, których działalność jest związana z obronnością państwa i siłami zbrojnymi oraz porządkiem i bezpieczeństwem publicznym. Wnioski mogą więc składać np. stowarzyszenia i organizacje proobronne, szkoły z klasami mundurowymi, wojskowe muzea i instytucje kultury – wyjaśnia ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Każdy, kto zdecyduje się złożyć wniosek, musi szczegółowo udokumentować rodzaj działalności, w tym podejmowanych w ciągu ostatnich dziesięciu lat inicjatyw, przedsięwzięć czy projektów związanych z obronnością lub bezpieczeństwem. Trzeba także opisać przebieg dotychczasowej współpracy wnioskodawcy z MON-em. Niezbędne jest podanie informacji, na jaki cel zostanie przeznaczone otrzymane mienie. – Można tu wskazać np. szkolenia proobronne, promocję służby wojskowej, podtrzymywanie tradycji narodowych i patriotycznych, wsparcie przedsięwzięć aktywizujących społeczeństwo do budowy obywatelskiego zaplecza sił zbrojnych czy działalność na rzecz byłych żołnierzy i weteranów – wymienia ppłk Krzyżanowski.

Konie, kuchnie i mundury

Tylko w tym roku Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” zorganizowało pięć naborów. W pierwszym na liście przedmiotów do wzięcia były głównie elementy umundurowania, w tym spodnie, buty i kurtki. W drugim – konie wierzchowe przekazywane przez Pułk Reprezentacyjny.

Fot. JS 4051 Włocławek

– W takich naborach bierzemy udział cyklicznie. Otrzymaliśmy już m.in. lornetkę, noże spadochronowe, mundury, plecaki, hełmy kuloodporne kevlarowe. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyposażyć od stóp do głów osoby wstępujące w nasze szeregi – mówi Krzysztof Wójcik, dowódca Stowarzyszenia Jednostki Strzeleckiej z Włocławka. – Udało nam się pozyskać Fiata Ducato i łódź motorową, którą przywróciliśmy do pełnej sprawności. Ostatnio dostaliśmy też przyczepę, którą chcemy wykorzystywać do transportu namiotów, agregatów i kuchni polowych na organizowane przez nas szkolenia i obozy – dodaje i zapewnia, że nigdy nie składają wniosku tylko dlatego, że mienie jest za darmo. – Często trzeba je odebrać z odległych miejsc, w grę wchodzą więc koszty transportu. Trzeba też zainwestować w naprawę czy usprawnienie sprzętu, przechowywanie, ewentualne przeglądy i ubezpieczenia. Dlatego wnioski składamy z rozwagą – zauważa Wójcik.

W ramach trzeciego i czwartego naboru można było otrzymać m.in. samochody ratowniczo-gaśnicze Star (trafiły do Ochotniczej Straży Pożarnej w Serpelicach i Chudowoli), łódź wiosłową (otrzymała ją Grupa Ratownictwa Specjalistycznego Organizacji Proobronnej Bizon z Solca Kujawskiego), samochód ciężarowo-osobowy Honker (został przekazany jednostce Poszukiwawczo-Ratowniczej w Złotoryi) i kuchnie polowe (MON przyznało je m.in. Zakładowi Doskonalenia Zawodowego w Kielcach i Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu).

Są instrumenty – będzie orkiestra

– Teraz rozpatrujemy wnioski złożone w piątym naborze. Tu w ofercie znalazł się przede wszystkim ciężki sprzęt z przeznaczeniem na cele muzealne. Chodzi m.in. o samoloty szkolno-treningowe TS-11 Iskra, kołowy transporter opancerzony SKOT, makietę czołgu T-55, armatę przeciwpancerną kalibru 76 mm wz. 42. Łączna wartość tego sprzętu to ponad 218 tys. zł – mówi ppłk Krzyżanowski.

Stowarzyszenie Jednostki Strzeleckiej z Włocławka z powojskowego mienia pozyskało m.in. łódź motorową. Strzelcy przywrócili ją do pełnej sprawności. Fot. JS 4051 Włocławek

Jednocześnie został ogłoszony szósty w tym roku nabór na powojskowe mienie. Tym razem do zdobycia są głównie instrumenty muzyczne: flety, klarnety, puzony, saksofony, trąbki, tuby oraz, mający najwyższą wartość, róg – waltornia Hans z 1999 roku (1829 zł.). Chętni mogą też ubiegać się o nieodpłatne przekazanie radiotelefonów, menażek ze stali nierdzewnej i łóżek koszarowych. Zainteresowane udziałem w tym naborze jest Stowarzyszenie Jednostki Strzeleckiej. – We Włocławku oprócz Wojskowej Komendy Uzupełnień nie ma wojska, więc różnego rodzaju uroczystości odbywają się bez mundurowej oprawy muzycznej. Do naszej jednostki dołączyły ostatnio osoby grające w dętych orkiestrach strażackich, dlatego myślimy o założeniu własnej orkiestry strzeleckiej, która mogłaby muzycznie i zgodnie z ceremoniałem uświetniać wydarzenia w mieście – mówi Krzysztof Wójcik.

Wnioski należy przysłać do 6 listopada. Można to zrobić elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej Platformy Usług Administracji Publicznej Ministerstwa Obrony Narodowej (ePUAP) lub w formie tradycyjnej (na adres: dyrektor Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, ul. Dymińska 13, 00-909 Warszawa. Z dopiskiem „Wniosek o nieodpłatne przekazanie mienia ruchomego – nabór wniosków nr 6/2020/BdsPZŻRP”).

Po zakończeniu naboru wszystkie dokumenty zostaną przeanalizowane przez Komisję ds. Przekazywania Mienia Ruchomego Skarbu Państwa. Decyzja o tym, do kogo trafią oferowane przedmioty, zostanie ogłoszona w ciągu 60 dni na portalu gov.pl.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Orkiestra Wojskowa w Rzeszowie, JS 4051 Włocławek

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
 
Charge of Dragon
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, epilog
Mundury w linii... produkcyjnej
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zbrodnia made in ZSRS
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Sprawa katyńska à la española
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zmiany w dodatkach stażowych
Ocalały z transportu do Katynia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ramię w ramię z aliantami
Szarża „Dragona”
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Święto wojskowego sportu
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Front przy biurku
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kurs z dzwonem
Odstraszanie i obrona
Barwy walki
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Optyka dla żołnierzy
NATO on Northern Track
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przygotowania czas zacząć
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO na północnym szlaku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Szpej na miarę potrzeb
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO