moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką

Umowa rozszerzająca współpracę obronną pomiędzy Polską a USA została dziś ratyfikowana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Dokument otwiera drogę do uruchomienia w Poznaniu wysuniętego dowództwa V Korpusu US Army. – Chciałbym, aby ta ratyfikacja była symbolem współpracy niezależnej od bieżących politycznych wydarzeń – podkreślał prezydent.

Dzisiejsza ratyfikacja stanowi ostatni etap zatwierdzania polsko-amerykańskich ustaleń. Wcześniej rozmowy na temat rozszerzenia współpracy wojskowej obydwu państw prowadzili prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda, 15 sierpnia zaś stosowny dokument podpisali w Warszawie minister obrony Mariusz Błaszczak oraz sekretarz stanu Mike Pompeo. Jednym z pierwszych efektów tej rozszerzonej współpracy będzie ulokowanie w Poznaniu wysuniętego dowództwa V Korpusu US Army. Oznacza to, że w razie potrzeby to właśnie z Polski amerykańska armia będzie kierować operacjami wojskowymi na wschodniej flance NATO, nawet z udziałem kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy. Na co dzień w poznańskim dowództwie służyć będzie około 200 mundurowych. Uruchomienie placówki najpewniej odbędzie się jeszcze w tym miesiącu. Na tym jednak nie koniec.

Ratyfikowana dzisiaj umowa zakłada m.in. zwiększenie liczebności pododdziałów US Army nad Wisłą – z 4,5 to 5,5 tysiąca żołnierzy oraz znaczącą rozbudowę wojskowej infrastruktury. W Drawsku Pomorskim powstaje już Centrum Szkolenia Bojowego, z którego korzystać będą wojska USA, Polski oraz innych państw NATO. We Wrocławiu ulokowana zostanie lotnicza baza załadunkowo-rozładunkowa sił powietrznych USA, w Lublińcu stacjonować będą amerykańskie wojska specjalne, w Łasku zaś eskadra zdalnie sterowanych statków powietrznych. Lista tego typu lokalizacji jest znaczenie dłuższa.

REKLAMA

Strona polska zobowiązała się pokryć koszty pobytu żołnierzy USA. Rocznie sięgną one 500 mln zł. – Obecność wojsk amerykańskich wzmacnia bezpieczeństwo naszej części Europy. Stanowi też gwarancję, że artykuł 5 umowy euroatlantyckiej będzie przestrzegany – podkreślał podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda. Zapis, o którym wspominał, mówi o kolektywnej obronie. Innymi słowy: każdy z członków NATO zobowiązany jest do pomocy zaatakowanemu sojusznikowi.

Podczas swojego wystąpienia prezydent mówił o długiej historii wojskowej współpracy obydwu państw. Wymienił Tadeusza Kościuszkę i Kazimierza Pułaskiego, którzy walczyli zarówno za wolność Polski, jak i podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Przypomniał amerykańskich lotników walczących podczas wojny polsko-bolszewickiej i załogi latające z zaopatrzeniem dla Powstania Warszawskiego. Przywołał też wspólną służbę polskich i amerykańskich żołnierzy podczas misji w Iraku czy Afganistanie. – Teraz widomym znakiem tego braterstwa broni jest obecność wojsk USA w Polsce – zaznaczał. A ponieważ od kilku lat obecność ta stale się zwiększa, potrzebna stała się nowa umowa. – Odpowiada ona wymogom współczesności. Daje też jednak możliwości rozwoju – przekonywał prezydent i dodawał, że mocno liczy, że tak właśnie się stanie. – Dobra współpraca wojskowa przekłada się bowiem na możliwości rozwoju gospodarczego. Rynek środkowoeuropejski staje się w ten sposób bezpieczniejszy, spokojniejszy, bardziej stabilny – mówił prezydent. – Dzięki temu w ostatnich latach mogliśmy obserwować zwiększenie amerykańskiego zainteresowania, jeśli chodzi o współpracę energetyczną czy różnego rodzaju inwestycje w tej części Europy – podkreślał. Odniósł się też do wyborów prezydenckich, którymi Stany Zjednoczone żyły przez ostatnie dni. – Chciałbym, aby ta dzisiejsza ratyfikacja była symbolem naszej współpracy: spokojnej, niezależnej od wszelkich politycznych burz i procesów. Nie mam żadnych wątpliwości, że nasze partnerstwo budowane jest całkowicie ponad bieżącymi wydarzeniami politycznymi – przekonywał Duda.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Piekło Berlina
 
Siła braterstwa
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Wspólny wysiłek
Pokonajmy drogę do Bagram!
Wyścig zbrojeń nie ustaje
PKW Turcja już działa
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Pomoc w walce z dezinformacją
12 Dywizja Zmechanizowana przełajową potęgą
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Enigma – skarb na oceanie
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Nowe wozy dla strażaków
Centrum Weterana „Z misją na ramieniu”
12 Brygada świętuje!
Nagroda nie tylko od dowódcy
Kurs na dyplomację
To było wyzwanie dla wszystkich
Tygrysi zlot myśliwców
AFN znów w oktagonie
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Walka z niewidzialnym wrogiem
BWP-y sforsowały Kępno
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Wojskowe zdjęcie na podium
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kierunek: Adazi
BWP lubi pływać
Kwalifikacja? Może w czerwcu
AWR, czyli oczy i uszy Raków
Nowe książeczki wojskowe
Cyborg in MultiCam
Strzelcy wyborowi, czyli jak się szkoli elita
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju orientalistów
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
„Swift Response '21”, czyli Polacy przejmują lotnisko
Afganistan. Czas wracać do domu
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
Szczyt Grupy B9 w Rumunii
Polska stawia na fregaty Miecznik
Zmiana dowódcy w JWK
Warsaw Cyber Summit, czyli jak nie dać się pokonać w sieci
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Jak wojsko walczy z pandemią
Kuźnie oficerskich kadr
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Misje kształtują charakter
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Ostatni most
Course on Diplomacy
AFN: Oktagon znów zapłonął
Obejrzyj pamiątki z powstań śląskich
Cyberbadacze, to konkurs dla was!
Szczepimy się
Striking Power of Miecznik
Ostatni test przed misją
Co ze sprawdzianem z WF?
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Kolejne OPW już od września
WCR – nowy system, dobre efekty
MON robi zakupy amunicji
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Wojsko forsuje Odrę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO