moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejny dzień walki z koronawirusem

Zaangażowanie wojska w powstrzymanie pandemii COVID-19 nie maleje. Tylko wczoraj w tych działaniach brało udział ponad sześć i pół tysiąca żołnierzy. Ponad trzy tysiące z nich zostało skierowanych do wsparcia personelu placówek medycznych, ale armia pomaga także tym, dla których koronawirus jest szczególnie niebezpieczny – seniorom i podopiecznym DPS-ów.

Wojsko Polskie cały czas walczy z pandemią koronawirusa. Największe siły zostały skierowane do szpitali. Ponad trzy i pół tysiąca żołnierzy wspiera personel 666 tego typu placówek. W 370 wojsko odpowiada za obsługę systemu służącego do monitorowania liczby wolnych łóżek, żołnierze mierzą też temperaturę pacjentom i kierują ich ruchem, angażują się także w prace logistyczne. Oprócz tego pomagają przy budowie 11 szpitali tymczasowych. A te powstają w Lublinie, Rzeszowie, Płocku, Sopocie, Łodzi, Krakowie, Katowicach, Zielonej Górze, Szczecinie, Wrocławiu, a także w Warszawie. – Prace na terenie Okęcia są już zaawansowane. Trwa właśnie montaż instalacji wentylacyjnych. Dziś żołnierze dostarczyli także kontenerowe elektrownie polowe – mówi płk Marek Chmiel, oficer prasowy Inspektoratu Wsparcia SZ.

 

Na wsparcie żołnierzy mogą liczyć także pracownicy 172 stacji sanitarno-epidemiologicznych. Wojsko pomaga im m.in. prowadząc bazy danych i kontaktując się z osobami, które są nosicielami COVID-19.

Żołnierze cały czas są też zaangażowani w pobieranie wymazów. Wczoraj 722 wojskowych, zgrupowanych w 270 zespołach, pobrało próbki do badania od 10 985 potencjalnych nosicieli wirusa. Działania te prowadzili w 245 przyszpitalnych punktach pobrań, 12 punktach typu „drive-thru” (te zlokalizowane były w Olsztynie, Elblągu, Radomiu, Chojnicach, Toruniu, Inowrocławiu, Włocławku, Grudziądzu, Poznaniu, Cieszynie oraz dwa w Szczecinie), a także w DPS-ach oraz w domach osób przebywających na kwarantannie.

Wojsko odwiedza osoby przebywające w izolacji nie tylko, aby pobrać od nich wymazy. Żołnierze wspólnie z policjantami kontrolują także, czy chorzy przebywają we wskazanych przez siebie miejscach. Jest to także okazja do sprawdzenia ich samopoczucia, a także wsparcia, na przykład przy robieniu zakupów. Każdego dnia patrole odwiedzają ponad 40 tysięcy adresów na terenie całego kraju.

Żołnierze nie zapominają też o osobach, dla których koronawirus może być szczególnie niebezpieczny, czyli o seniorach. – Terytorialsi wspólnie z żołnierzami wojsk operacyjnych pomagają personelowi i podopiecznym 35 domów pomocy społecznej, a także 13 organizacjom pozarządowym, np. oddziałom Caritasu, stowarzyszeniu „Odra-Niemen”, fundacjom „Nie Zapomnij o Nas” czy „COVEDA”, a także mieszkańcom Domu Wsparcia Powstańców Warszawskich – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik Dowództwa WOT. Dodaje także, że wojsko udzieliło już wsparcia 743 kombatantom oraz 85 osobom potrzebującym.

Przez cały czas w gotowości pozostają także utworzone przez żołnierzy wojsk chemicznych zespoły dezynfekcyjne, które w razie konieczności przeprowadzają dekontaminację ludzi, sprzętu czy pomieszczeń. Wojsko utrzymuje także sześć lotniczych zespołów poszukiwawczo-ratowniczych, które mają wspierać personel Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy ewentualnym transporcie chorych na COVID-19. W system opieki zdrowotnej zostało włączonych także 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii każdego dnia wykonuje testy umożliwiające wykrywanie koronawirusa. W całym kraju działa siedem wojskowych laboratoriów do wykonywania takich badań, w tym dwa mobilne.

W sumie tylko wczoraj w działania mające na celu powstrzymanie pandemii było zaangażowanych 6532 żołnierzy – 3058 z jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, 3037 z wojsk obrony terytorialnej, 126 z Dowództwa Garnizonu Warszawa i 44 z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Z pandemią COVID-19 walczą także podchorążowie – 254 z nich na co dzień kształci się w Wojskowej Akademii Technicznej, a 13 w Akademii Wojsk Lądowych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, DGW, ŻW, 6 BPD

dodaj komentarz

komentarze


WAT-owskie eksperymenty na ISS
 
Broń Hitlera w rękach AK
Podróż po AWACS-ie
Ratownicy na medal
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
They Will Check The Training Results in Combat
„Ryś” z laserem
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Mobilne dowodzenie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Pokazali bojowego ducha
„Grand Quadriga ‘24”
Polki pobiegły po srebro!
Ostatnia droga Pileckiego
Nowe zadania szefa SKW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
WAM wraca po latach
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Wszystkie misje AWACS-a
Honor weteranom misji!
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Przysięga w Limanowej
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Cień atomowej zagłady
Piedimonte – samobójcza misja
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojna w świętym mieście, epilog
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ameryka daje wsparcie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
By Polska była bezpieczna

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO