moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Opracuj logo lotniczej służby ratowniczej

Zostań autorem logo służby ratownictwa lotniczego! Powinno być proste, symboliczne i łatwo rozpoznawalne. Konkurs na opracowanie znaku Służby Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR ogłosiły właśnie Dowództwo Operacyjne RSZ i Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Na laureata czekają atrakcyjne nagrody. Prace można wysyłać do 29 stycznia 2021 roku.

Zadaniem Służby Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR jest pomoc osobom poszkodowanym w zdarzeniach lotniczych, a także pomaganie w walce z koronawirusem. Teraz można opracować logo tej służby. – Powinno być prostym i rozpoznawalnym symbolem, łatwym do identyfikacji – mówi płk Marcin Szafraniec, zastępca kierownika Cywilno-Wojskowego Ośrodka Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego Służby Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR. – Logo powinno jednoznacznie wskazywać na charakter służby ASAR i łączyć dwa jej elementy: aspekt lotniczy oraz ratownictwa medycznego – dodaje płk Szafraniec.

Logo znajdzie się na emblematach noszonych przez żołnierzy i cywilnych koordynatorów ASAR, będzie także umieszczane na materiałach promocyjnych i dokumentach, możliwe, że zostanie wymalowane na statkach powietrznych pełniących służbę w ramach ASAR.

Ogólnopolski konkurs na opracowanie znaku graficznego tej służby ogłosiło Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, któremu podlegają wojskowe struktury ASAR, wraz z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Rywalizacja ma charakter otwarty. Prace można wysyłać do 29 stycznia 2021 roku. Oceni je komisja konkursowa, która przy wyborze najlepszego projektu weźmie pod uwagę m.in. czytelność oraz walory estetyczne i kompozycyjne. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 12 lutego 2021 roku.

Na laureata czekają atrakcje. – Poza nagrodą finansową, wynoszącą 2000 zł, zwycięzca będzie miał możliwość spędzenia dwóch dni w obiektach PAŻP-u, gdzie pozna funkcjonowanie poszczególnych służb ruchu lotniczego, oraz na dyżurze LZPR-u, gdzie zobaczy specyfikę naszej pracy – zachęca płk Szafraniec.

Szczegóły konkursu znajdziemy w regulaminie: www.wojsko-polskie.pl/dorsz/articles/aktualnosci-w/2020-11-18b-konkurs-na-logo-suzby-poszukiwania-i-ratownictwa-lotniczego-asar

Lotniczy ratunek

Podstawą działania Służby Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (Aeronautical Search and Rescue – ASAR) są ustawa „Prawo lotnicze” z 2002 roku oraz postanowienia międzynarodowe, w tym „Konwencja o międzynarodowym lotnictwie cywilnym” z 1944 roku. Zadaniem ASAR jest poszukiwanie statków powietrznych znajdujących się w niebezpieczeństwie w polskiej przestrzeni powietrznej, a także niesienie pomocy pasażerom, załogom i innym osobom poszkodowanym w zdarzeniach lotniczych bez względu na ich przynależność państwową.

Koordynacją zadań ratowniczych zajmuje się Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (Aeronautical Rescue Coordination Centre – ARCC). W jego skład wchodzą: główny ośrodek koordynacji RCC (Rescue Coordiantion Centre), mieszczący się w warszawskiej siedzibie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, oraz dwa podległe wojskowe ośrodki zlokalizowane w strukturze Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwie Komponentu Powietrznego w Warszawie i Centrum Operacji Morskich – Dowództwie Komponentu Morskiego w Gdyni.

Do dyspozycji ARCC pozostają rozmieszczone w siedmiu bazach na terenie Polski wojskowe lotnicze zespoły poszukiwawczo-ratownicze (LZPR), dysponujące śmigłowcami oraz samolotem M28 Bryza. Dowodzenie LZPR-ami w ramach służby ASAR należy do dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych.

Obecnie, na mocy decyzji ministra obrony, LZPR-y stanowią wsparcie dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w walce z koronawirusem. Śmigłowce są wykorzystywane do transportu chorych, lekarzy i sprzętu potrzebnego do walki z pandemią.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek / CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
 
V Korpus z nowym dowódcą
Szpej na miarę potrzeb
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Optyka dla żołnierzy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Szarża „Dragona”
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
NATO on Northern Track
Głos z katyńskich mogił
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Ramię w ramię z aliantami
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, epilog
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Przygotowania czas zacząć
Prawda o zbrodni katyńskiej
Sprawa katyńska à la española
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Strażacy ruszają do akcji
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Święto stołecznego garnizonu
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Na straży wschodniej flanki NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część druga
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO na północnym szlaku
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Barwy walki
Kadisz za bohaterów
Charge of Dragon
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Odstraszanie i obrona
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
SOR w Legionowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO