moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podchorążowie i terytorialsi na podium HackYeah

Opracowanie aplikacji z bazą danych o firmach, które udzielają rabatów weteranom misji poza granicami kraju, to zadanie, jakie przed uczestnikami hackatonu postawiło Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. W HackYeah, czyli zmaganiach programistów, znakomicie poradziły sobie dwa wojskowe zespoły – podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej oraz terytorialsi.

HackYeah, znany jako największy stacjonarny hackaton w Europie, w tym roku z powodu obostrzeń wprowadzonych ze względu na pandemią koronawirusa, odbył się w formule on-line. W zmaganiach programistów, które odbyły się w miniony weekend, wzięło udział kilka tysięcy uczestników. Musieli sprostać zadaniom, jakie przygotowali dla nich partnerzy wydarzenia, m.in. fundacje Rak’n’Roll, WWF, ministerstwa Finansów oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencja Rezerw Materiałowych, a także Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

– Zespoły, które zdecydowały się wziąć udział w naszym wzywaniu, musiały opracować aplikację mającą wspierać weteranów działań poza granicami państwa – mówi płk dr inż. Mariusz Chmielewski, zastępca dyrektora NCBC. – Miała ona umożliwić użytkownikom odnajdywanie na interaktywnej mapie miejsc, takich jak sklepy czy punkty usługowe, w których misjonarze mogą liczyć na rabat. Chcieliśmy także, by korzystający mieli możliwość oceny, czy wysokość zniżki jest zgodna z tym, co wcześniej zadeklarował właściciel – dodaje oficer. Potrzebę stworzenia takiego narzędzia zgłosiło Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, a NCBC opracowało wymagania techniczne. Wyzwanie podjęły dwa zespoły. Płk Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana, który był w komisji oceniającej prace uczestników, mówi, że oba rozwiązania były bardzo ciekawe, a o tym, które uzyskało lepszą ocenę, zadecydował stopień zaawansowania projektu. – Pierwszy zespół zaproponował wiele funkcji dodatkowych, jednak druga aplikacja, choć nie tak obszerna, była ukończona i można ją było zainstalować na urządzeniu mobilnym. Aplikacja łączyła się z Internetem i reagowała na geolokalizację. Można było na niej pracować i wykonywać zamierzone operacje – mówi. Tym samym nagroda od NCBC, czyli 15 tys. zł, trafiła do zespołu Doggersów, którą utworzyli podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej.

Jak zgodnie mówią pułkownicy Głuszczak i Chmielewski, prace nad aplikacją będą kontynuowane. – Chcemy dokończyć ten projekt – zaznacza wicedyrektor NCBC.

Podchorążowie nie byli jedynymi uczestnikami hackatonu, którzy na co dzień służą w wojsku. Do rywalizacji przystąpili także żołnierze wojsk obrony terytorialnej. Ich sześcioosobowy zespół „Terytorialsi” postanowił sprostać aż trzem zadaniom. Pierwsze z nich przygotowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Należało stworzyć aplikację, która ułatwiałaby monitorowanie dzików, zarówno żywych, jak i martwych, a co za tym idzie, pomogłaby w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF (African swine fever, czyli afrykański pomór świń). – Naszym zadaniem było stworzenie narzędzia, które umożliwi zgłaszanie miejsca występowania zwierząt, dzięki czemu taka informacja szybko trafiałaby np. do powiatowych inspektoratów weterynarii, a także pozwoliłaby użytkownikowi śledzić, na jakim etapie weryfikacji jest zgłoszenie – mówi mł. chor. Daniel Kowal, lider zespołu. Podoficer na co dzień służy w szeregach 3 Podkarpackiej Brygady Oobrony Terytorialnej jako administrator sieci informatycznej, a także wspiera działania, powstającego przy dowództwie WOT, Zespołu Działań Cyberprzestrzennych. Podczas pracy nad narzędziem żołnierze wykorzystali m. in. zaawansowane technologie, które umożliwiają rozpoznanie pracownika i nadanie mu dostępu do zasobów zgodnych z jego uprawnieniami.

Terytoriasli przygotowali też system informacyjny na zlecenie Banku Gospodarstwa Krajowego. Narzędzie miało służyć do komunikacji między pracownikami, a także umożliwić im dostęp do dokumentów firmy, często niejawnych. – Zdecydowaliśmy się przygotować taką aplikację, bo to zadanie było nie tylko ciekawe, ale także rozbudowane, wymagało więc od nas sporo kreatywności – mówi lider zespołu. Trzecim zadaniem, któremu postanowili sprostać terytorialsi, było przygotowanie aplikacji ułatwiającej prawidłowe sortowanie śmieci. – Ten projekt powstał na potrzeby WWF-u. Założenie było takie, że po zeskanowaniu kodu kreskowego znajdującego się na opakowaniu użytkownik otrzymuje informację, do którego kontenera należy je wyrzucić – wyjaśnia młodszy chorąży. Dodaje, że narzędzie umożliwia także znalezienie miejsc, w których można zutylizować nietypowe odpady, takie jak opony samochodowe. 

Na wykonanie każdego z zadań żołnierze poświęcili mniej więcej po dziewięć godzin. – Niestety zabrakło nam czasu, aby wszystko dopracować tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Termin nadsyłania prac mijał o 10.00, a my oddaliśmy projekty zaledwie kilkadziesiąt sekund wcześniej – mówi żołnierz. Zaznacza jednak, że mimo wszystko drużyna jest zadowolona z efektów swojej pracy. – Wszystkie projekty dostały się do finałów w swoich kategoriach. Ostatecznie dwa z nich – aplikacja przygotowana na potrzeby Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także system dla Banku Gospodarstwa Krajowego zdobyły odpowiednio drugie i trzecie miejsce – podkreśla.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: WAT

dodaj komentarz

komentarze


W Italii, za wolność waszą i naszą
 
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Kolejne FlyEle dla wojska
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna na detale
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Sandhurst: końcowe odliczanie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Barwy walki
Gunner, nie runner
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zachować właściwą kolejność działań
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szpej na miarę potrzeb
Ramię w ramię z aliantami
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strażacy ruszają do akcji
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO on Northern Track
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
SOR w Legionowie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Przygotowania czas zacząć
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży wschodniej flanki NATO
Kadisz za bohaterów
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szarża „Dragona”
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Front przy biurku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Święto stołecznego garnizonu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO