moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Posłuchaj audycji o wojsku

Rozmowy o tym, jak wygląda służba na zagranicznych misjach, o czym uczy się młodzież w klasie mundurowej i dlaczego warto dołączyć do Legii Akademickiej – to przykładowe tematy podcastów, które udostępniło Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Jednym z pierwszych gości audycji był uczestnik słynnej obrony ratusza w Karbali.

Podcast to rodzaj internetowej publikacji, której treść przekazywana jest w formie dźwiękowej, najczęściej w odcinkach. Na ten rodzaj komunikacji z osobami interesującymi się wojskiem postawiło właśnie Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. – To forma ogólnodostępna, która nie wymaga żadnych specjalnych odtwarzaczy muzycznych. Wystarczy zwykły telefon czy tablet z dostępem do sieci i obsługujący pliki dźwiękowe w formacie mp3 – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji BdsPZŻ. – Audycji można słuchać o dowolnej porze i w dowolnym miejscu: podczas biegania, jazdy autobusem czy treningu na siłowni – zachęca.

Za pomocą podcastów przedstawiciele Biura chcą informować słuchaczy m.in. o swojej działalności i realizowanych programach, takich jak certyfikowane wojskowe klasy mundurowe, oddziały przygotowania wojskowego czy Legia Akademicka. W studiu nagrań pojawią się zarówno uczniowie czy studenci, jak i członkowie organizacji proobronnych współpracujących z MON. Ale nie tylko.

– Nasza działalność jest adresowana również do osób, które zamierzają zostać żołnierzami. Dlatego chcemy przybliżyć im, czym jest służba, jak wygląda codzienność w jednostce, na czym polegają szkolenia. Do udziału w audycji będą więc zapraszani żołnierze różnych rodzajów sił zbrojnych – mówi ppłk Krzyżanowski.


Film: Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”

W pierwszym odcinku wystąpił sierż. Dariusz Potargowicz, starszy podoficer sztabowy z 38 dywizjonu zabezpieczenia w Sochaczewie, który opowiadał o swojej służbie, autorytetach i powodach, dla których warto wstąpić w szeregi armii. Podoficer podzielił się także swoimi wspomnieniami z czterech misji, w których brał udział – w Iraku, Libanie, Afganistanie i na Łotwie. – Na każdą jechałem z innych powodów. Chciałem się sprawdzić, pomóc innym ludziom, zdobyć nowe doświadczenia – wymieniał sierż. Potargowicz. Przyznał, że największym wyzwaniem była rozłąka z rodziną i przyjaciółmi, ale w trudnych chwilach pomagały mu sport i muzyka. Słuchaczom opowiedział także o kulisach nagrania jego solowej płyty „Samotny wilk”. Zapytany przez prowadzącego, jak zachęciłby młodych ludzi do wstępowania do armii, przyznał, że wojsko to nie miejsce dla kogoś, kto się waha. – Nam potrzeba ludzi, którzy są gotowi poświęcić się służbie dla kraju, takich, dla których orzeł biały i biało-czerwona flaga to najistotniejsze symbole – podkreślił.

Gościem drugiego odcinka podcastu był mł. chor. Jacek Klimanek, podoficer sztabowy w sekcji szkoleniowej w 151 batalionie lekkiej piechoty w Skwierzynie (12 Wielkopolska Brygada OT). Podoficer, który brał udział w słynnej obronie ratusza w Karbali, mówił m.in. o doświadczeniach zdobytych na polu walki. Ale nie tylko, bo o służbie opowiadał z perspektywy wojskowego z 30-letnim stażem. – Moim największym osiągnięciem jest to, że nie stanąłem w miejscu. Dziś, gdy przekraczam bramę jednostki, czuję się całkowicie u siebie – mówił. Rozmowa dotyczyła także jego działalności pozawojskowej – mł. chor. Klimanek jest bowiem członkiem organizacji proobronnej i instruktorem klas mundurowych. – Często powtarzam uczniom, że klasa mundurowa nie daje zawodu, ale oferuje dodatkowe opcje i bonusy. Do opcji zaliczam możliwość dalszej edukacji wojskowej lub wstąpienie do służby, a do bonusów: ciekawe spędzenie czasu, budowę odpowiedzialności, uzyskanie umiejętności i zaradności życiowej. To ważne dla młodych ludzi – zauważył mł. chor. Klimanek.


Film: Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”

Ppłk Krzyżanowski zapewnia, że interesujących rozmów będzie jeszcze więcej. – Zależy nam, by do studia przychodziły postacie nietuzinkowe, które poprzez swoje doświadczenia udowadniają, że zawód żołnierza jest nie tylko ciekawy, lecz także pełen wyzwań i możliwości realizowania swoich pasji. Liczymy, że dla wielu osób nasi rozmówcy staną się inspiracją – dodaje oficer.

Podcastów można wysłuchać na dwóch ogólnodostępnych kanałach SoundCloud i YouTube na profilu „Zostań Żołnierzem”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Front przy biurku
NATO on Northern Track
Odstraszanie i obrona
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, epilog
Szarża „Dragona”
Optyka dla żołnierzy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Rakiety dla Jastrzębi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Barwy walki
Kolejne FlyEle dla wojska
Kadisz za bohaterów
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Głos z katyńskich mogił
Ocalały z transportu do Katynia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Święto stołecznego garnizonu
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
V Korpus z nowym dowódcą
Zmiany w dodatkach stażowych
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO na północnym szlaku
Charge of Dragon
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
SOR w Legionowie
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ramię w ramię z aliantami
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Szpej na miarę potrzeb
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część druga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO