moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szpital na Okęciu coraz bliżej

Trwają ostatnie prace w wojskowym szpitalu tymczasowym, który powstaje na Okęciu w Warszawie. Placówka nadzorowana przez Wojskowy Instytut Medyczny przeznaczona będzie do leczenia pacjentów z COVID-19. Finalizowane są prace przy organizacji i budowie szpitala, został on też wyposażony w sprzęt medyczny. Rozpoczęto również prace przy organizacji szpitala halowego na ul. Szaserów.

– Wojskowy szpital tymczasowy w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego na warszawskim Okęciu został zbudowany w koncepcji modułowej i zapewni wysoką jakość procesu leczenia chorych na COVID-19 oraz zagwarantuje maksymalne bezpieczeństwo pacjentom i personelowi medycznemu – podał resort obrony w swoim komunikacie. W szpitalu będzie 250 łóżek, w tym 30 przeznaczonych do intensywnej opieki medycznej.

Placówka będzie przyjmować pacjentów z Warszawy i okolic wymagających zarówno intensywnej terapii, jak i leczenia zachowawczego. Szpital i jego pracownicy będą finansowani z budżetu MON. W komunikacie MON podkreślono, że szpital na Okęciu będzie przyjmował pacjentów dopiero w momencie, w którym inne placówki w Warszawie, także tymczasowe, przestaną być wydolne. – Aktualnie nie ma potrzeby wykorzystywania tego typu placówki, gdyż liczba łóżek i respiratorów w systemie jest wystarczająca – zaznaczył MON.

Doświadczenia z Szaserów

Obecnie finalizowane są prace przy organizacji i budowie szpitala. W hali na Okęciu przeprowadzono prace techniczne dostosowujące hangar lotniczy do potrzeb placówki medycznej. Inwestorem prac jest Stołeczny Zarząd Infrastruktury w Warszawie. Jak podaje Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, zbudowano m.in. ścianki działowe, instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, wentylacyjną, grzewczą oraz tlenową. – Szpital został wyposażony w potrzebny sprzęt medyczny, a w najbliższych dniach otrzyma łóżka, ponieważ te, które zostały wcześniej dostarczone, nie spełniały wysokich medycznych norm – poinformował resort obrony.

Szpital budowany jest pod nadzorem Wojskowego Instytutu Medycznego i opiekę nad pacjentami zapewnią m.in. lekarze ze szpitala przy ul. Szaserów w Warszawie. Minister obrony Mariusz Błaszczak zaznacza, że specjaliści z WIM zapewnią najwyższą jakość leczenia. – Doświadczony i profesjonalny zespół lekarzy z Szaserów należy do najlepszych specjalistów, a szpital WIM już dziś zajmuje się opieką nad chorymi na koronawirusa – mówił minister na konferencji w połowie listopada.

Resort obrony podkreśla, że w zorganizowaniu szpitala wykorzystano doświadczenia zebrane podczas wiosennych misji medycznych odbytych podczas pierwszej fali epidemii we Włoszech i USA. Ich koordynator, kpt. dr n. med. Jacek Siewiera, jest dyrektorem medycznym placówki na Okęciu. – Przeniesiemy do szpitala tymczasowego doświadczenia dotyczące tego, w jaki sposób organizować opiekę nad chorymi, właściwie dobierać procedury diagnostyczne i terapeutyczne – zapewniał podczas konferencji w listopadzie gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.

Jak informuje MON, do pracy w szpitalu zgłosiła się już większość z ponad 400 poszukiwanych pracowników, m.in. lekarzy, pielęgniarek czy ratowników medycznych. Nabór jest jednak nadal otwarty. Zainteresowani swoje kandydatury mogą zgłaszać poprzez portal WIM.

Placówka przy WIM

Rozpoczęto również prace przy organizacji szpitala halowego zlokalizowanego przy siedzibie WIM na ul. Szaserów. Powstał plan placówki budowanej według koncepcji opracowanej przez ekspertów medycznych WIM na bazie doświadczeń z leczenia chorych na COVID-19 w klinikach WIM oraz obserwacji z misji poza granicami kraju. – Potencjał szpitala to 66 łóżek wyposażonych w respiratory i kardiomonitory, z czego 60 wyposażone będzie w standardzie pozwalającym na intensywną opiekę medyczną – podaje resort obrony. Maksymalnie może tam stanąć 120 łóżek respiratorowych. Szpital będzie przygotowany do leczenia najcięższych przypadków zakażeń, zostanie wyposażony w urządzenia do diagnostyki obrazowej m.in. tomografii komputerowej i zdjęć rentgenowskich.

MON informuje, że szpital będzie jednocześnie pełnić funkcję ośrodka szkoleniowego dla kadry medycznej, kierowanej następnie do pracy w innych szpitalach tymczasowych. Obiekt, w razie potrzeby, będzie mógł zostać przemieszczony w inne miejsce w Polsce.

Wykonawcą inwestycji, która ma zostać zakończona do 29 stycznia 2021 roku, jest firma Strabag Sp. z o.o. Obecnie trwa zamawianie sprzętu medycznego. – 30 proc. dostaw zostanie zrealizowanych do połowy grudnia, a 70 proc. maksymalnie do końca stycznia 2021 roku – czytamy w komunikacie. Projekt jest finansowany ze środków MON.

Tymczasowe szpitale wojskowe działają już: we Wrocławiu w ramach tamtejszego 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego oraz w Krynicy pod patronatem 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Krakowa. Przygotowywany jest szpital w Ciechocinku przez lekarzy 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


25 lat w NATO – serwis specjalny
 
Rakiety dla Jastrzębi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Sprawa katyńska à la española
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
NATO na północnym szlaku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kurs z dzwonem
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ogień w podziemiu
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Przygotowania czas zacząć
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część druga
Zmiany w dodatkach stażowych
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Odstraszanie i obrona
Zbrodnia made in ZSRS
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Głos z katyńskich mogił
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Szarża „Dragona”
Ramię w ramię z aliantami
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto wojskowego sportu
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Barwy walki
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Charge of Dragon
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ocalały z transportu do Katynia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO