moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Aplikacja WIM zdobywa uznanie

Najpierw aplikacja „COVID-19” służyła pracownikom szpitala przy ul. Szaserów, teraz zainteresowały się nią prywatne firmy. Aplikację opracowali specjaliści Wojskowego Instytutu Medycznego, by monitorować stan zdrowia pracowników. Po kilku miesiącach została rozbudowana, a na jej podstawie powstała platforma telemedyczna dla przedsiębiorstw i instytucji „SYGMO for COVID-19”.

Nawet jeden zakażony COVID-19 pracownik może szybko zakazić wielu członków personelu i zachwiać funkcjonowaniem firmy. W przypadku placówki służby zdrowia jest to szczególnie niebezpieczne. – W Wojskowym Instytucie Medycznym już w pierwszych dniach pandemii COVID-19 uświadomiliśmy sobie, że podstawowym warunkiem bezpieczeństwa epidemiologicznego szpitala i utrzymania płynności jego działalności jest trafne i szybkie zidentyfikowanie osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem – mówi płk dr hab. med. Paweł Krzesiński, kierownik Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych WIM.

Dlatego jeszcze w marcu w WIM opracowano Medyczną Kartę Samokontroli, czyli aplikację „COVID-19”. W prototypowej aplikacji na początku kwietnia zarejestrowanych było 785 pracowników WIM. – Dziś korzysta z niej ponad 2 tys. osób, pracowników i współpracowników szpitala przy Szaserów, a liczba przesłanych raportów telemedycznych przekroczyła 110 tys. – wylicza autor aplikacji płk dr inż. Piotr Murawski, szef Oddziału Teleinformatyki WIM.

Aplikacja jest prosta w obsłudze. Po jej pobraniu i zainstalowaniu każdy użytkownik otrzymuje indywidualne hasło. Potem raz na dobę wypełnia krótką ankietę, odpowiadając na pytania dotyczące swojego samopoczucia. Wśród nich jest np. pytanie o temperaturę, ból głowy, trudności w oddychaniu, bóle mięśniowe. O konieczności wypełnienia ankiety przypomina sms.

Teraz pomysł specjalistów WIM został rozwinięty. – Kwestionariusz, poza pytaniami o typowe dolegliwości i objawy, zawiera dodatkowo pytania, które umożliwiają wczesną identyfikację osób zakażonych, np. czy miało się kontakt z kimś zarażonym lub czy dana osoba przebywała na kwarantannie – podaje płk Murawski. Informacje podawane przez użytkowników trafiają do działu epidemiologii WIM. Tam system automatycznie je analizuje i w razie podejrzenia infekcji COVID-19 informuje o tym obsługujących aplikację lekarza epidemiologa i pielęgniarki epidemiologiczne. Pracownicy centrum monitorującego, po przeanalizowaniu ankiety, interweniowali ponad 100 razy. Kiedy system wskazał osoby, u których pogorszył się stan zdrowia, zespół epidemiologiczny dzwonił do tych pracowników z dalszymi pytaniami i w zależności od sytuacji kierował na badania, konsultacje z lekarzem lub zapadała decyzja o hospitalizacji.

– Zastosowane w aplikacji algorytmy wspierające analizę danych podlegają stałej weryfikacji i doskonaleniu na podstawie najnowszych wyników badań naukowych, obowiązujących przepisów oraz opinii ekspertów – zaznacza płk Murawski. Dodaje, że system był testowany na pacjentach na Śląsku i okazał się skuteczny, wychwycił bowiem wszystkie osoby, u które występowały symptomy choroby.

Teraz produktem WIM zainteresowały się firmy prywatne. We współpracy z Grupą casusBTL, firmą działającą na rynku edukacyjno-medycznym, system został rozbudowany i udostępniony na rynku komercyjnym. – WIM zaprosił naszą firmę do współpracy w zakresie rozwoju i komercjalizacji projektu i tak powstała platforma telemedyczna „Symptoms Guard Monitor (SYGMO) for COVID-19” – mówi Adrian Szulczyński, prezes zarządu Grupy casusBTL.

Licencję na nową platformę telemedyczną wykupiło już Centrum Nowoczesnej Medycyny Enterna Medica, które z wykorzystaniem własnego Centrum Telemedycyny i Telemonitoringu oferuje przedsiębiorstwom i instytucjom pakiet medyczny minimalizujący ryzyko rozprzestrzenienia się choroby wirusowej w zakładach pracy. System tworzą: aplikacja z ankietą samokontroli, platforma telemedyczna wspierającą analizę występowania symptomów choroby oraz zespół lekarzy specjalistów oceniających ryzyko zakażenia i pełniących rolę konsultantów.

Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Kalarus, członek zarządu Enterna Medica, podkreśla, że aplikację WIM wyróżnia szeroki zakres analizowanych danych, w tym potencjalnych symptomów infekcji, a wskazania algorytmu dodatkowo weryfikuje wykwalifikowany medycznie konsultant. – Cieszymy się, że aplikacją, która powstała w wojskowym szpitalu dla ochrony naszych pracowników, zainteresowały się prywatne firmy i na jej bazie opracowano produkt dla innych przychodni i centrów telemedycznych minimalizujący ryzyko rozprzestrzenienia się choroby wśród pracowników – dodaje płk Murawski.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: WOT; grafika: WIM

dodaj komentarz

komentarze


Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
 
Mundury w linii... produkcyjnej
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
V Korpus z nowym dowódcą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Sprawa katyńska à la española
Kadisz za bohaterów
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Charge of Dragon
Rakiety dla Jastrzębi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zbrodnia made in ZSRS
Strażacy ruszają do akcji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Front przy biurku
Odstraszanie i obrona
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część druga
Optyka dla żołnierzy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
Ocalały z transportu do Katynia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kolejne FlyEle dla wojska
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Na straży wschodniej flanki NATO
Ramię w ramię z aliantami
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO on Northern Track
Szarża „Dragona”
SOR w Legionowie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zachować właściwą kolejność działań
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO na północnym szlaku
Głos z katyńskich mogił
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zmiany w dodatkach stażowych
Szpej na miarę potrzeb
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO