moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Plany AMW na 2021 rok

Ponad 950 mln zł wyniesie w przyszłym roku dotacja MON-u dla Agencji Mienia Wojskowego. Choć to nieco mniej niż obecnie, większą pulę środków AMW przeznaczy na wypłatę m.in. świadczeń mieszkaniowych dla około 75 tys. żołnierzy zawodowych. Dzięki inwestycjom Agencji wielu wojskowych będzie też mogło w 2021 roku wprowadzić się do nowo wybudowanych bloków.

Agencja Mienia Wojskowego zajmuje się sprzedażą nieruchomości, uzbrojenia i sprzętu zbędnego armii. Ale jednym z podstawowych zadań tej instytucji jest zadbanie o zakwaterowanie żołnierzy. Ci w służbie stałej mogą wybierać między kwaterą służbową, internatem lub wypłacanym co miesiąc świadczeniem mieszkaniowym. Kontraktowi natomiast w pierwszej kolejności otrzymują lokal mieszkalny, a dopiero w przypadku jego braku, mogą zdecydować się na którąś z dwóch pozostałych możliwości.

 

Świadczenia, mieszkania i internaty

Jak przyznają przedstawiciele AMW, od kilku lat żołnierze coraz chętniej decydują się na świadczenie mieszkaniowe. Otrzymywane z wojska pieniądze przeznaczają najczęściej na wynajem mieszkania na cywilnym rynku lub spłatę kredytu zaciągniętego na kupno własnego lokum. W 2020 roku kwota zaplanowana na wypłatę świadczeń wyniesie 555,5 mln zł. Tylko w listopadzie z tego uprawnienia skorzystało 69 193 wojskowych, a AMW przeznaczyła na ten cel w sumie 47 mln zł.

– Żołnierze otrzymują świadczenie mieszkaniowe w wysokości uzależnionej od garnizonu, w którym służą. Obecnie to kwota od 360 do 900 zł – mówi Małgorzata Weber, rzeczniczka prasowa AMW. Czy w nowym roku stawki się zmienią, tego jeszcze nie wiadomo. – Przeprowadziliśmy analizę cen rynkowych najmu lokali mieszkalnych w garnizonach w całym kraju, a wnioski przekazaliśmy do resortu pod koniec listopada. Decyzja o tym, czy oraz o ile stawki świadczenia zostaną zmienione, należy do MON-u – dodaje rzeczniczka. Jednak według planów cała pula na świadczenia mieszkaniowe w 2021 roku wzrośnie o około 40 mln zł w porównaniu z rokiem obecnym.

Świadczenia nie dotyczą natomiast żołnierzy, którzy mieszkają w służbowych kwaterach, w tym roku to 11 650 wojskowych. Agencja takich kwater ma prawie 26 tys. Wojskowi mieszkają jednak nie tylko w lokalach wybudowanych przez AMW, ale też takich, które Agencja kupiła lub wynajęła na cywilnym rynku. – Kiedy tylko możemy, zawsze w pierwszej kolejności prowadzimy inwestycje własne. Bywa jednak, że na danym terenie nie mamy swoich gruntów lub budowa całego bloku jest nieuzasadniona. Wtedy decydujemy się na kupno lub wynajem – mówi Małgorzata Weber.

Do końca tego roku Agencja Mienia Wojskowego na potrzeby zakwaterowania żołnierzy pozyska w ten sposób niemal 50 mieszkań w Siedlcach, Olsztynie i Grudziądzu. A już w przyszłym roku wojskowi będą mogli zamieszkać w mieszkaniach wybudowanych przez AMW w Zamościu, Elblągu, Przasnyszu i Jarocinie.

Podobne plany inwestycyjne ma AMW, jeśli chodzi o internaty. – W przyszłym roku oddamy do dyspozycji żołnierzy nowe miejsca w internatach m.in. w Lublińcu, Krakowie, Ciechanowie, Warszawie – zapowiada rzeczniczka AMW.

Obecnie do dyspozycji żołnierzy jest 61 internatów (a w nich ponad 10 tys. miejsc) oraz ponad 3 tys. kwater internatowych, które znajdują się najczęściej w wynajętych przez AMW lokalach, niekiedy także w hotelach. Według stanu na 31 października tego roku Agencja oferowała żołnierzom 866 takich miejsc, najwięcej w Krakowie, Lublinie i Warszawie. Według danych instytucji z końca września z tej formy zakwaterowania korzystało w sumie 8278 żołnierzy.

Dotacja dla AMW

Jak podkreśla rzeczniczka Agencji, pieniądze na inwestycje budowlane AMW pozyskuje m.in. ze sprzedaży powojskowych nieruchomości, a utrzymanie lokali służbowych, internatów oraz wypłaty świadczeń i odpraw mieszkaniowych są finansowane z corocznej dotacji z MON-u. Ta w przyszłym roku ma wynieść o około 70 mln zł mniej niż w 2020 – w sumie 951,6 mln zł. Ponad 70 mln zł z tej kwoty zostanie przeznaczonych na utrzymanie miejsc internatowych, a ponad 595 mln zł – na wypłatę świadczeń dla około 75 tys. żołnierzy zawodowych. Odprawy mieszkaniowe dla odchodzących z armii pochłoną ponad 258 mln zł. Według szacunków uprawnionych do nich ma być 1122 żołnierzy.

Nie wiadomo jednak, na ile szacunki te pozostaną aktualne. W tym roku bowiem, na wypłatę odpraw mieszkaniowych dla 1015 świadczeniobiorców pierwotnie zaplanowano 210,8 mln zł. Z uwagi jednak na większą niż zakładano liczbę odchodzących z armii, plan finansowy został zmieniony i środki zostały zwiększone do kwoty ponad 367,8 mln zł. Do końca października wypłacono w sumie 1320 odpraw mieszkaniowych na kwotę 297,7 mln zł.

Liczba żołnierzy zawodowych, na rzecz których działa AMW, systematycznie rośnie. O ile w roku 2015 było ich 73 tysiące, w 2017 – 84 tys., to w tym roku jest już niemal 89 tys. Z racji większej liczby uprawnionych z każdym rokiem wzrasta też kwota dotacji, przeznaczonej na zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych żołnierzy. Największe kwoty są przeznaczane na wypłaty świadczeń i odpraw mieszkaniowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: OR AMW Lublin

dodaj komentarz

komentarze


Rakiety dla Jastrzębi
 
NATO na północnym szlaku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Przygotowania czas zacząć
Zmiany w dodatkach stażowych
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ramię w ramię z aliantami
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Na straży wschodniej flanki NATO
Front przy biurku
Głos z katyńskich mogił
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Prawda o zbrodni katyńskiej
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szarża „Dragona”
Barwy walki
Kolejne FlyEle dla wojska
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zbrodnia made in ZSRS
SOR w Legionowie
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Optyka dla żołnierzy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Odstraszanie i obrona
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, epilog
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część druga
Charge of Dragon
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sandhurst: końcowe odliczanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO