moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rusza e-liga klas

Dziś startuje pierwszy Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Wojsku Polskim. Niemal 300 uczniów z certyfikowanych wojskowych klas mundurowych oraz oddziałów przygotowania wojskowego będzie się mierzyć z pytaniami dotyczącymi m.in. historii polskiego wojska czy sprzętu, z jakiego korzysta nasza armii. Mistrza EkstraKLASY Wojskowej poznamy w styczniu.

Rywalizacja uczniów w ramach Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy o Wojsku Polskim rozpoczyna się w poniedziałek 14 grudnia. Turniej został zorganizowany z myślą uczniach klas o profilu wojskowym, uczących się w szkołach, które realizują programy „Oddziały przygotowania wojskowego” (OPW) i „Certyfikowane wojskowe klasy mundurowe” (CWKM). Oba są koordynowane przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” (Bds.PZŻR). Szkoły zainteresowane udziałem w rozgrywkach mogły zgłaszać swój akces do 25 listopada. Każda z nich musiała wyłonić trzyosobową reprezentację uczniów. Jak się to odbywało? – Przygotowaliśmy test wiedzy on-line, w którym wzięły udział 54 osoby. W skład reprezentacji weszło trzech uczniów, którzy zdobyli największą liczbę punktów – mówi Sławomir Szczerkowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, nauczyciel wychowania fizycznego, edukacji dla bezpieczeństwa i przysposobienia obronnego.

Nieco inaczej swoich reprezentantów wybrały szkoły mundurowe prowadzone przez Centrum Naukowo-Biznesowe Feniks SC. – We wszystkich naszych ośmiu szkołach prowadzimy webinaria, na podstawie których organizujemy testy, np. z wiedzy policyjnej i przygotowania wojskowego. Ich wyniki przełożyły się na wybór reprezentacji szkolnych. W sumie w turnieju bierze udział pięć naszych zespołów ze szkół w: Kętrzynie, Olsztynie, Płocku, Gdańsku i Pułtusku – mówi Mariusz Gierula, wicedyrektor gdańskiego I Liceum Ogólnokształcącego CN-B Feniks im. Polskich Spadochroniarzy.

Dodaje, że młodzież ucieszyła się z możliwości udziału w turnieju. – Wprowadzona w marcu nauka zdalna dla wszystkich była nowością. Początkowo uczniowie chętnie brali udział w lekcjach on-line, ale teraz zauważamy, że oczekują od nauczycieli nowych pomysłów na prowadzenie zajęć. Organizujemy więc webinaria, konsultacje w małych grupach, pokazujemy filmy szkoleniowe. Taki turniej, zawierający element rywalizacji, doskonale wpisuje się w obecne potrzeby uczniów. Staje się też dodatkową okazją, by zdobyć wiedzę – dodaje Mariusz Gierula.

O laury walczy 99 teamów

Wyłonione na szczeblu szkół reprezentacje otrzymały dostęp do specjalnej platformy z materiałem do samokształcenia. – Zdając sobie sprawę z tego, jak szeroki jest zakres wymaganej wiedzy, rozpoczęliśmy przygotowania tuż po szkolnych eliminacjach, zanim poznaliśmy materiały opublikowane na platformie. W trakcie zajęć on-line oraz dodatkowych konsultacji w szkole określiliśmy z uczniami, na co w pierwszej kolejności powinni położyć nacisk – mówi dyrektor nowosądeckiej szkoły. I dodaje, że wśród zagadnień pojawiły się zarówno historia wojskowości w latach 1918–1939, najważniejsze wydarzenia II wojny światowej, jak i tematy dotyczące współczesnych sił zbrojnych, w tym liczebności armii, jej struktury, wyposażenia i udziału żołnierzy w misjach zagranicznych.

Ostatecznie do dzisiejszego etapu eliminacyjnego przystąpiło niemal 300 uczniów z 99 szkół z całej Polski. Obok młodzieży z Nowego Sącza i szkół Feniksa także uczniowie z m.in. XIV Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Zbigniewa Herberta w Lublinie oraz Zespołu Szkół Akademickich im. Obrońców Wisły 1920 r. we Włocławku.

– Uczniowie odpowiadają dziś na pytania testu, potem punkty reprezentacji zostaną zsumowane. Jest to etap eliminacyjny, co oznacza, że tylko 16 najlepszych zespołów przejdzie dalej, do rozgrywek EkstraKLASY Wojskowej – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Bds.PZŻR. Rozpoczną się one tuż po feriach zimowych i będą prowadzone w systemie pucharowym. Najpierw reprezentacje szkół wylosują swoich rywali, a potem, po następnym teście, lepsza drużyna przejdzie do kolejnego etapu. W ten sposób reprezentacje dojdą aż do meczu o I miejsce. – Im bliżej finału, tym poprzeczka będzie coraz wyżej ustawiona, a pytania coraz trudniejsze – zapowiada ppłk Krzyżanowski.

Kto zostanie mistrzem?

Sam finał będzie relacjonowany na żywo. Zwycięzca turnieju zdobędzie tytuł mistrza EkstraKLASY Wojskowej oraz puchar przechodni. Będą też nagrody rzeczowe od MON-u dla zdobywców I, II i III miejsca.

Przedstawiciele szkół, które przystąpiły do turnieju, podkreślają, że takie przedsięwzięcie to doskonała okazja do integracji uczniów. – Co roku braliśmy udział w centralnym zlocie klas mundurowych w Żaganiu, ale wydarzenie, podobnie jak inne tego typu zawody, z powodu pandemii zostało odwołane. W takiej sytuacji każde działanie, które aktywizuje uczniów, przyjmujemy z otwartością. Dla młodzieży to też szansa na sprawdzenie się i wykazanie wiedzą – mówi Sławomir Szczerkowski.

„Oddziały przygotowania wojskowego” i „Certyfikowane wojskowe klasy mundurowe” to programy zainicjowane przez MON. Ich celem jest propagowanie edukacji obronnej w społeczeństwie, ale też przygotowanie młodych ludzi do służby wojskowej i zwiększenie rezerw osobowych polskiej armii. Obecnie w OPW i CWKM, które są prowadzone w 184 szkołach, uczy się 10 921 uczniów.

Portal polska-zbrojna.pl jest patronem medialnym turnieju.

Paulina Glińska

autor zdjęć: grafika: Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Charge of Dragon
Kurs z dzwonem
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szarża „Dragona”
Sprawa katyńska à la española
Rakiety dla Jastrzębi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szpej na miarę potrzeb
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Zbrodnia made in ZSRS
Odstraszanie i obrona
Przygotowania czas zacząć
Prawda o zbrodni katyńskiej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Front przy biurku
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Głos z katyńskich mogił
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Święto wojskowego sportu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część druga
Mundury w linii... produkcyjnej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO