moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kraby dla artyleryjskiego Centrum Szkolenia

Nowe Kraby trafiają do wojska. Dziś podpisaliśmy aneks do umowy na dostawę elementów do dywizjonowych modułów Regina – poinformował minister Mariusz Błaszczak. Hucie Stalowa Wola, producentowi tego uzbrojenia, udało się wypracować oszczędności podczas realizacji kontraktu. Dzięki temu do toruńskiego Centrum Szkolenia trafią dwie dodatkowe armatohaubice.

155-milimetrowe armatohaubice Krab, uzbrojone w działo o długości 52 kalibrów, to obecnie najnowocześniejszy system artylerii lufowej w Wojsku Polskim. Wart 4,5 mld zł kontrakt na dostawę czterech dywizjonowych modułów ogniowych Regina, łącznie 96 Krabów, Inspektorat Uzbrojenia podpisał z Hutą Stalowa Wola w grudniu 2016 roku. Dzisiaj Kraby są już w wyposażeniu trzech jednostek – 11 Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie (trafiły tam w sierpniu 2017), 5 Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie (pierwsze egzemplarze przekazano jednostce w marcu 2019 roku) oraz 23 Śląskiego Pułku Artylerii (październik i grudzień 2020).

Pierwsze dostawy nowego uzbrojenia zostały skierowane do jednostek liniowych. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia z Torunia, centralny ośrodek szkolenia artylerzystów, odpowiedzialny za kształcenie kadr tego rodzaju wojsk, nie dysponował do tej pory własnymi haubicami. Szkolenie prowadzone było z wykorzystaniem egzemplarzy użyczonych przez pułki. Wkrótce to się zmieni. Dzisiaj podpisany został aneks do kontraktu z 2016 roku, na mocy którego do 2022 roku do toruńskiej szkoły trafią dwa Kraby wraz z wozem dowodzenia oraz pojazdami logistycznymi – wozem amunicyjnym oraz remontu uzbrojenia i elektroniki. Wartość kontraktu to około 100 mln zł.

To efekt oszczędności, jakie w czasie realizacji tego kontraktu udało się wypracować Hucie Stalowa Wola. W ramach rozliczeń z zamawiającym, czyli Ministerstwem Obrony Narodowej, producent dostarczy wojsku dwa dodatkowe działa. Trafią one do toruńskiego CSAiU. – Realizacja programów długookresowych jest tym, na czym zależy wszystkim spółkom skupionym w PGZ. Pozwala to na bardziej optymalne kosztowo i pod względem wykorzystania mocy produkcyjnych zaangażowanie naszych zakładów – mówi Andrzej Kensbok, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, której częścią jest HSW. – Dlatego m.in. zabiegamy o to, by resort uwzględniał w swoich planach zakupowych dłuższą perspektywę czasową i większe ilości sprzętu. Dobrym tego przykładem jest właśnie program „Regina”. Uzyskane oszczędności, które MON może przeznaczyć na domówienie dodatkowego sprzętu, są właśnie efektem rozpisanego na lata programu – wyjaśnia prezes.


Grafika: PZ

Bartłomiej Zając, prezes HSW, podkreśla, że rekordowa dla polskiej zbrojeniówki umowa z 2016 roku na dostawę czterech dywizjonowych modułów ogniowych Regina jest realizowana zgodnie z przyjętym terminarzem. Na początku grudnia br. pierwsze dwie baterie Krabów, czyli szesnaście dział, osiem wozów dowodzenia, cztery wozy amunicyjne i wóz remontu uzbrojenia i elektroniki, trafiły do 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu. W przyszłym roku jednostka ta otrzyma jeszcze osiem Krabów oraz trzy wozy dowodzenia i dwa wozy amunicyjne. – Cieszę się, że realizacja programu idzie sprawnie i zgodnie z planem. To dla naszego zakładu bardzo ważne, bo gwarantuje stabilność i pracę na kolejne lata. Nie bez znaczenia jest fakt, że oprócz samego sprzętu, który trafia do jednostek, szkolimy też żołnierzy, którzy mają go używać. W ten sposób usprawniamy proces eksploatacji Krabów, sprzętu z najwyższej półki – podkreśla Bartłomiej Zając.

W skład DMO Regina wchodzą – poza 24 samobieżnymi armatohaubicami Krab kal. 155 mm – trzy wozy dowódczo-sztabowe, osiem wozów dowódczych, sześć wozów amunicyjnych i wóz remontu uzbrojenia i elektroniki.

 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek / CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Sukcesy reprezentantek CWZS-u
 
Nie szpital, a instytut
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Ryś” z laserem
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Śladami ojca
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Abramsy w pętli
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
By Polska była bezpieczna
Bohater odtrącony
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ostatnia droga Pileckiego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Broń Hitlera w rękach AK
Cień atomowej zagłady
Wszystkie misje AWACS-a
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Krwawa noc pośród puszczy
Na straży nieba
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Zawsze gotowi do pomocy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Po śladach polskich bohaterów
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Flota Bayraktarów w komplecie
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Piedimonte – samobójcza misja
Ameryka daje wsparcie
Serwis K9 w Polsce
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Mobilne dowodzenie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO