moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Płk Witold Bubak nowym dowódcą 6 Mazowieckiej BOT

30 grudnia w Rembertowie odbyło się oficjalne przekazanie obowiązków pomiędzy dotychczasowym dowódcą pułkownikiem Przemysławem Owczarkiem a nowym dowódcą pułkownikiem Witoldem Bubakiem.

Na uroczystość przekazania przybył dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej generał dywizji Wiesław Kukuła. W ceremonii przekazania dowodzenia w 6 MBOT udział wzięli - ppłk Łukasz Baranowski, zastępca dowódcy 6 Mazowieckiej BOT; ppłk Adam Mirosław, szef sztabu 6 Mazowieckiej BOT; dowódcy 61 batalionu lekkiej piechoty ppłk Grzegorz Wilczewski; 62 blp cz.p.o. mjr Artur Wasilewski; 64 blp mjr Ireneusz Fudała oraz 65 blp ppłk Jan Deręgowski wraz z żołnierzami i pracownikami resortu obrony narodowej.

Podczas uroczystości gen. Kukuła podziękował dotychczasowemu dowódcy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej za 15-miesięczną służbę: - To dobry moment, by podziękować pułkownikowi Owczarkowi za służbę i dowodzenie brygadą. Za to, że stawił czoło wyzwaniom nie tylko związanym z egzystencjalnym i normalnym funkcjonowaniem brygady w wymiarze szkoleniowym i organizacyjnym, ale przede wszystkim za te wszystkie osiągnięcia, które zostały zrealizowane przez Ciebie i Twoich ludzi w wymiarze przeciwkryzysowym. Dla Warszawy i południowego Mazowsza niezwykle potrzebne i doceniane - mówił podczas uroczystej zbiórki generał dywizji Wiesław Kukuła.

Generał Kukuła wyraził przekonanie, iż pułkownik Bubak, będzie godnym następcą pułkownika Owczarka, a jego doświadczenie na stanowisku zastępcy dowódcy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, jak i na innych zajmowanych przez niego stanowiskach pozwoli sprostać stojącym przed nim wyzwaniom. - Pułkownik Bubak jest jednym z najbardziej doświadczonych oficerów w Wojskach Obrony Terytorialnej. Od samego początku uczestniczył w procesie tworzenia struktur w jego przypadku w 3 Podkarpackiej BOT. Cała tematyka związana z funkcjonowaniem brygady jest mu bardzo bliska - podkreślił generał Kukuła.

W swoim przemówieniu pożegnalnym żegnający się z mundurem wojskowym pułkownik Owczarek przede wszystkim podziękował swoim podwładnym, przełożonym, a także dowódcom batalionów za dotychczasową współpracę i w krótkich żołnierskich słowach podsumował swoją służbę. - Życzę Wam z całego serca wszystkiego najlepszego. Człowiek nawet jak odchodzi do rezerwy, nigdy nie przestaje być żołnierzem. Zawsze będę Was wspierał, będę śledził Wasze poczynania i sukcesy, a jeżeli będzie taka potrzeba to służę wam pomocą - powiedział płk Przemysław Owczarek.

Obejmujący obowiązki dowódcy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, pułkownik Bubak, powiedział: - To niebywały zaszczyt i honor przejąć dowodzenie 6 Mazowiecką BOT. To niesamowite przeżycie trzymać w dłoniach sztandar brygady, za który wszyscy wspólnie odpowiadamy - podsumował płk Witold Bubak.

Płk Witold Bubak z dniem 31 grudnia br., decyzją Ministra Obrony Narodowej został wyznaczony na Dowódcę 6 Mazowieckiej Brygady OT. Na tym stanowisku, planuje rozwijać kompetencje i talenty żołnierzy. Jego priorytetowym obszarem działania będzie szkolenie pododdziałów brygady. Bardzo ważnym obszarem jest dla niego także współpraca z lokalną społecznością oraz rekrutacja nowych ochotników w szeregi brygady.

Przebieg służby:
Pułkownik Witold Bubak urodził się 26 października 1972 roku w Mogilnie. W 1996 r. został absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Bema w Toruniu. Po ukończeniu szkoły oficerskiej rozpoczął służbę w 22 Dywizjonie Artylerii Mieszanej na stanowisku dowódcy plutonu. Następnie rozpoczął służbę w 22 Batalionie Piechoty Górskiej, zajmując kolejno stanowiska dowódcy kompanii, oficera sekcji i szefa sztabu batalionu. W 2010 roku rozpoczął służbę w Dowództwie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie na stanowiskach szefa sekcji rozpoznawczej oraz szefa sekcji WF i sportu. Od 2016 roku pełnił służbę w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych jako starszy specjalista w Wydziale Szkolenia Ogólnowojskowego. Trzy miesiące później ppłk Bubak obejmuje dowodzenie 24 Batalionem Lekkiej Piechoty OT w Chełmie. W 2017 roku otrzymuje stanowisko szefa sztabu 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej a rok później zostaje wyznaczony na zastępcę dowódcy 3 PBOT. W połowie 2020 roku rozpoczyna służbę w Dowództwie WOT na stanowisku Szefa Centrum - Taktycznego Centrum Operacyjnego. Z dniem 31 grudnia 2020 r. decyzją Ministra Obrony Narodowej zostaje dowódcą 6 Mazowieckiej Brygady OT.
Nowy zastępca dowódcy 6 Mazowieckiej BOT
To nie jedyne zmiany na stanowiskach dowódczych Mazowieckiej Brygady. Z dniem 21 grudnia 2020 roku stanowisko zastępcy dowódcy 6MBOT objął ppłk Łukasz Baranowski. Pułkownik Baranowski od połowy 2018 roku dowodził 62 Batalionem Lekkiej Piechoty w Radomiu. Wcześniej zajmował stanowisko szefa sekcji wychowawczej 42 Bazy Lotnictwa Szkoleniowego w Radomiu.
-------------------
Pierwszym dowódcą 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej był płk Tomasz Białas, który objął stanowisko 1 lica 2017 roku. Od 15 stycznia 2018 roku do 27 września 2019 roku 6MBOT dowodził płk Grzegorz Kaliciak. Z dniem 27 września 2019 roku stanowisko objął płk Przemysław Owczarek. Z dniem 31 grudnia 2020 r. dowódcą 6 Mazowieckiej Brygady OT zostaje płk Witold Bubak.
6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i 65 blp w Pomiechówku.

Tekst: Marlena Rosłaniec / rzecznik Prasowy 6 MBOT

red. PZ

autor zdjęć: 6 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


Ramię w ramię z aliantami
 
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Front przy biurku
Sandhurst: końcowe odliczanie
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO on Northern Track
Sprawa katyńska à la española
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część druga
Ameryka daje wsparcie
Szybki marsz, trudny odwrót
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, epilog
Zachować właściwą kolejność działań
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Priorytety polityki zagranicznej Polski w 2024 roku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wytropić zagrożenie
Posłowie dyskutowali o WOT
NATO na północnym szlaku
Kolejne FlyEye dla wojska
Pod skrzydłami Kormoranów
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Na straży wschodniej flanki NATO
Szpej na miarę potrzeb
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Święto stołecznego garnizonu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Metoda małych kroków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gunner, nie runner
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
SOR w Legionowie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna na detale
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Charge of Dragon
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Więcej koreańskich wyrzutni dla wojska
Rekordziści z WAT
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO