moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!

Poświęcajcie pół godziny dziennie na aktywność fizyczną! – apelowała do dzieci i ich rodziców Otylia Jędrzejczak, która wraz z szer. Radosławem Kawęckim poprowadziła ostatni trening w ramach akcji „Wojskowe ferie online – Ćwicz z nami!”. Przez dwa tygodnie do wspólnych treningów zachęcały gwiazdy sportu.

Półgodzinne treningi w sieci miały się odbywać codziennie podczas ferii z przerwą na weekend. Życie jednak zweryfikowało plany organizatorów akcji „Wojskowe ferie online – Ćwicz z nami!”, czyli Ministerstwa Obrony Narodowej we współpracy z Oddziałem Wychowania Fizycznego i Sportu Dowództwa Generalnego RSZ. Niektóre z gwiazd sportu wydłużyły bowiem treningi. O ponad 10 minut spotkanie z uczniami przedłużyli m.in. kpr. rez. Damian Janikowski i st. szer. Agnieszka Wieszczek-Kordus. Chociaż akcja formalnie już się zakończyła, nadal można trenować z gwiazdami sportu. Do kontynuowania treningów gorąco zachęcają sportowcy. Filmy instruktażowe są bowiem nadal dostępne w sieci na profilach facebookowych gwiazd, które prowadziły zajęcia podczas ferii.

Organizatorom do udziału w akcji udało się zaprosić gwiazdy, które były idolami dla kilku pokoleń sympatyków sportu. W sumie w treningach uczestniczyło ośmioro medalistów igrzysk olimpijskich: Andrzej Supron (wicemistrz olimpijski w zapasach z 1980 roku), st. chor. sztab. rez. Józef Tracz (trzykrotny medalista w zapasach: srebrny z 1992 roku i brązowy z 1988 i 1996 roku), Renata Mauer-Różańska (trzykrotna medalistka w strzelectwie – złota z 1996 i 2000 roku oraz brązowa z 1996 roku), Otylia Jędrzejczak (trzykrotna medalistka w pływaniu – złoto i dwa srebra na igrzyskach olimpijskich w 2004 roku), Paweł Rańda (srebro w wioślarstwie – 2008), st. szer. Agnieszka Wieszczek-Kordus (brąz w zapasach – 2008), Tomasz Majewski (dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą z 2008 i 2012 roku) i kpr. rez. Damian Janikowski (brąz w zapasach – 2012). Zajęcia prowadziło również dziesięcioro zawodników, którzy przygotowują się do startu w najbliższych igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Film: WZS Wrocław

Ze względu na specyfikę dyscyplin uprawianych przez sportowców poszczególne treningi były bardzo urozmaicone. Każdy z prowadzących starał się pokazać charakterystyczne ćwiczenia dla swojego sportu. Przy okazji opowiadali o tych dyscyplinach i dzielili się ciekawostkami. Niektórzy przeprowadzili także konkursy wiedzy o swoich dyscyplinach. Pytania związane z pływaniem i wioślarstwem zadawali szer. Alicja Tchórz i Paweł Rańda, a o ciekawostki na temat strzelectwa pytali Renata Mauer-Różańska i kpr. Karolina Kowalczyk. Z kolei konkurs wiedzy o zapasach przeprowadzili st. chor. sztab. rez. Józef Tracz, st. szer. Michał Tracz i st. szer. Dawid Klimek.

Sportowcy prowadzili zajęcia w różnych miejscach. Przedstawiciele zapasów z Wrocławia i Warszawy na zapaśniczej macie, a st. szer. Agnieszka Wieszczek-Kordus i kpr. rez. Damian Janikowski w oktagonie. Renata Mauer-Różańska i kpr. Karolina Kowalczyk na strzelnicy Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław. Ppor. Krystyna Guzik z mężem szer. rez. Grzegorzem Guzikiem uczyli natomiast podstaw narciarstwa biegowego na śniegu w Zakopanem. W swoich domach ćwiczyli kpr. Marcin Lewandowski z córkami, Tomasz Majewski z synem oraz szer. Radosław Kawęcki i Otylia Jędrzejczak.

Film: WZS Wrocław

Dla miłośników sztuk walki bardzo atrakcyjne było spotkanie w oktagonie medalistów igrzysk olimpijskich w zapasach. Uprawiający obecnie MMA kpr. rez. Damian Janikowski zaprezentował podstawowe ciosy i kopnięcia, które stosują sportowcy podczas walki. Brązowy medalista w zapasach zdradził również, jaka jest jego ulubiona akcja. – Połączyłem techniki ze stylu klasycznego i wolnego – przyznał i zademonstrował, jak dzięki temu obala przeciwnika na matę. Z kolei asystująca mu koleżanka zdradziła, ile ma lat, pochwaliła się swoim bicepsem i wypytywała kolegę o termin jego kolejnej walki. – Robiłem wszystko, aby walczyć na gali 30 stycznia. Jednak promotorzy mieli inne plany. Wystąpię więc na przełomie lutego i marca – zapewnił Janikowski. Na koniec treningu sportowcy stoczyli walkę o tytuł króla sali. Został nim ten, kto pierwszy sprowadził rywala do parteru. Kto wygrał? Zobaczcie sami…

– W drodze do każdego sukcesu trzeba mieć cel – podkreśliła Otylia Jędrzejczak w rozmowie z szer. Radosławem Kawęckim. Utytułowana sportsmenka zachęcała też dzieci i ich rodziców, aby starali się codziennie poświęcać pół godziny na aktywność fizyczną. – Po latach nie będziecie tego żałować. Motywujcie się wzajemnie do wspólnych ćwiczeń. Naprawdę warto! – dodała pływaczka. W odpowiedzi jedna z internautek również skierowała do wszystkich apel, aby wzajemnie się motywowali i pochwaliła Jędrzejczak i Kawęckiego za to, że pokazali, że można doskonale razem ćwiczyć, nie będąc w tym samym miejscu. Co ciekawe, duet kończący akcję „Wojskowe ferie online – Ćwicz z nami!” jako jedyny nie ćwiczył razem – obydwoje sportowcy byli bowiem we własnych domach.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Abramsy w pętli
Mobilne dowodzenie
Pływacy i maratończycy na medal
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Test współpracy dla bezpieczeństwa
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Na straży nieba
Po przeprawie ruszyli do walki
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Gry wojenne w szkoleniu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Pierwsza Drużyna” na start
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Serwis K9 w Polsce
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wojskowe Oscary przyznane!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polki pobiegły po srebro!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Śladami ojca
Rajd ku czci saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pytania o europejską tarczę
Pierwsi na oceanie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Orzeł dla bohaterów
Bohater odtrącony
Krwawa noc pośród puszczy
Układ nerwowy Mieczników
Zmiany w dodatkach stażowych
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Ameryka daje wsparcie
Flota Bayraktarów w komplecie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
W obronie wschodniej flanki NATO
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wioślarze i triatlonistka na podium
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO