moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Najnowsza wersja Grota

C16 FB-A2 to najnowsza wersja kolbowego modelu modułowego karabinka MSBS 5,56 mm Grot. Konstrukcja trafiła już do Wojska Polskiego. W porównaniu do poprzedniej wersji ma m.in. dłuższe łoże, nowy zamek z iglicą czy zmodyfikowaną kolbę. Zmiany są wynikiem wniosków z użytkowania broni przez żołnierzy. „Łucznik” rozpoczął już prace nad kolejną wersją Grota.

W styczniu br. żołnierze jednostek operacyjnych oraz wojsk obrony terytorialnej zostali wyposażeni w najnowszą wersję kolbowej odmiany Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej 5,56 mm Grot, oznaczoną jako C16 FB-A2. To już trzecia generacja tej broni. Pierwsza, oznaczona jako C16 FB-M0 (później nazwę zmieniono na C16 FB-A0), trafiła do rąk żołnierzy na początku 2018 roku, czyli kilka miesięcy po podpisaniu we wrześniu 2017 roku wartego 500 mln zł kontraktu na dostawę 53 tysięcy Grotów do wojska.

Druga generacja – C16 FB-M1 (później nazwę zmieniono na C16 FB-A1) – została przekazana żołnierzom kilka miesięcy później, w połowie 2018 roku. Jak wyjaśnia Seweryn Figurski, dyrektor handlowy Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o., producenta MSBS Grot, modyfikacje konstrukcyjno-technologiczne poprawiające walory użytkowe i obsługowe wersji A0 (czyli modelu pierwszego) do A1, były dwie: przeniesienie punktu mocowania pasa nośnego na łoże karabinka oraz zmiana konstrukcji okładki napinacza.

– Dzięki tej zmianie użytkownik może zmienić miejsce przyłączenia pasa i zamocować go na bocznej ścianie łoża w zależności od potrzeb – objaśnia modyfikacje dotyczące pasa nośnego Seweryn Figurski. Aby poprawić system okładek napinacza, dwie cienkie okładki zastąpiono jedną pogrubioną, którą można stosować po obu stronach karabinka.

Zgodnie z założeniami projektu wdrożenia Grotów, do „Łucznika” spływały kolejne wnioski i doświadczenia od żołnierzy. Po ich analizie firma rozpoczęła prace nad kolejną – trzecią już generacją kolbowej odmiany karabinka, oznaczoną jako A2. Jedną z najważniejszych zmian konstrukcyjnych było zastosowanie w broni wydłużonego łoża karabinka wyposażonego w system mocowań M-LOK. – Dzięki tej zmianie możliwe stało się przyłączenie chwytu bezpośrednio do łoża bez elementu pośredniego, jakim była szyna łoża – wyjaśnia Seweryn Figurski. Dodatkowo łoże to chroni regulator gazowy przed przypadkowym przestawieniem i w konsekwencji wypadnięciem. A montowane na łożu okładziny termicznie chronią skutecznie dłoń strzelca przed temperaturą generowaną w trakcie strzelania.


Film: Fabryka Broni „Łucznik”

Przedstawiciele „Łucznika” podkreślają, że wprowadzone w wersji A2 zmiany to przede wszystkim efekt wniosków i doświadczeń z intensywnego użytkowania tej broni przez żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Jedną z takich zmian było ulepszenie zamka i iglicy karabinka. Okazało się bowiem, że ze względu na wykorzystanie Grota do szkolenia nowych żołnierzy WOT, z broni tej oddawano dużo strzałów „na sucho”. Podobnie rzecz miała się z okładzinami termicznymi. Zmodyfikowano je, gdyż pojawiały się informacje o przegrzewaniu się karabinka podczas intensywnego strzelania ogniem ciągłym.

MSBS 5,56 mm Grot C16 FB-A2 nie będzie ostatnią wersją kolbowej odmiany broni. Przedstawiciele „Łucznika” wspólnie z wojskowymi już pracują nad kolejną, oznaczoną jako A3. Pełny wykaz zmian i modyfikacji nie jest na razie znany.

Pierwszy po 1945 roku 

Modułowy System Broni Strzeleckiej 5,56 mm Grot to pierwszy po II wojnie światowej karabinek maszynowy w całości zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce. Prace nad nim inżynierowie Wojskowej Akademii Technicznej oraz Fabryki Broni „Łucznik” z Radomia rozpoczęli na początku ubiegłej dekady. W 2007 roku WAT i „Łucznik” otrzymały z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dofinansowanie na opracowanie prototypów: karabinka standardowego (kolbowego) oraz bezkolbowego. Broń przekazano do testów w 2011 roku.

W marcu 2016 roku podpisano kontrakt na dostawę 150 karabinów MSBS w wersji „R”, czyli strzelającej ślepakami, dla kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Wersję bojową – kolbową, polska armia zamówiła we wrześniu 2017 roku. Wówczas również, na cześć generała brygady Stefana Roweckiego, komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, otrzymała nazwę wyróżniającą „Grot”.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Fabryka Broni „Łucznik”- Radom sp. z o.o.

dodaj komentarz

komentarze


Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO na północnym szlaku
Prawda o zbrodni katyńskiej
Optyka dla żołnierzy
V Korpus z nowym dowódcą
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Zbrodnia made in ZSRS
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Psiakrew, harmata!
Głos z katyńskich mogił
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojsko inwestuje w Limanowej
Animus Fortis, czyli mężny duch
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojna w świętym mieście, epilog
Weterani i bokser „Master”
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jak wyszkolić pilota F-16?
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hiszpański palimpsest
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Odstraszanie i obrona
Ogień w podziemiu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ocalały z transportu do Katynia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kurs z dzwonem
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Cena wolności
Jeśli nie Jastrząb, to…
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szpej na miarę potrzeb
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część druga
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO