moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Uczniowie opowiedzą o Katyniu

„Polskie Serce Pękło. Katyń 1940” to literacko-plastyczny konkurs dla uczniów szkół średnich. Projekty plakatu, prace literackie lub teksty piosenki na temat wydarzeń katyńskich można nadsyłać do Kancelarii Sejmu do 19 marca. Pomysłodawczynią konkursu jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a w jego komitecie honorowym zasiada minister obrony Mariusz Błaszczak.

– Wojenne pokolenie powoli odchodzi, obowiązkiem naszym i młodego pokolenia jest przechowywać i pielęgnować nasze polskie tradycje i pamięć o historii – mówiła Elżbieta Witek, marszałek Sejmu, podczas konferencji inaugurującej ogólnopolski konkurs „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”. Marszałek zachęcała wszystkich uczniów szkół średnich, żeby wzięli udział w przedsięwzięciu. Jego myślą przewodnią jest problem zakłamywania wydarzeń, dotyczących zbrodni w Lesie Katyńskim. Witek przypomniała jednocześnie, że jest to druga edycja konkursu, pierwsza została zorganizowana w 80. rocznicę zbrodni. Marszałek zaznaczyła, że w ubiegłym roku prace były na bardzo wysokim poziomie i niosły ze sobą olbrzymi ładunek emocjonalny, co świadczy o tym, że młodzi ludzie w domach rodzinnych i w szkole poznają historię sprzed 81 lat.

Prawda na temat ludobójstwa katyńskiego jest niezwykle istotna, jesteśmy zobowiązani, żeby pokazywać ją opinii światowej – mówił podczas konferencji w Sejmie minister obrony Mariusz Błaszczak, jeden z członków komitetu honorowego konkursu. Szef MON zaznaczył, że informacje na temat Katynia nadal nie zawsze są przekazywane zgodnie z prawdą. – Oczywiście, w naszym kraju mówimy wprost o okolicznościach tej zbrodni, natomiast inną narrację możemy usłyszeć za naszą wschodnią granicą, szczególnie w Moskwie – podkreślił szef MON.

Minister obrony zwrócił uwagę na kontekst historyczny paktu Ribbentrop-Mołotow zawartego tuż przed wybuchem II wojny światowej. Szef MON przypomniał, że jego konsekwencją był czwarty rozbiór Polski i zbrodnie dokonywane na narodzie polskim przez Rosjan i Niemców. Wśród wielu ofiar były dwie córki gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, naczelnego dowódcy wojsk polskich w byłym zaborze pruskim. – Janina, podporucznik Wojska Polskiego, pilot, została zamordowana w kwietniu 1940 roku w Katyniu. Jej siostra Agnieszka, która zaangażowała się w konspirację, została zamordowana w Palmirach przez Niemców w czerwcu 1940 roku – zaznaczył Błaszczak.

Z kolei Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji, podkreślił, że słowo Katyń jest fundamentem naszej tożsamości patriotycznej, symbolem największej zbrodni wojennej, jakiej dopuszczono się w czasie II wojny na jeńcach. Przypomniał też, że wśród 21 tys. ofiar byli nie tylko żołnierze, ale i także ponad 6 tys. przedwojennych policjantów. W inauguracji konkursu wziął też udział Przemysław Czarnek. Minister edukacji i nauki dodał, że wiedza na temat tego, co się stało w Katyniu jest kluczowa z punktu widzenia zrozumienia czasów dzisiejszych i rozwijania się polskiego narodu w przyszłości.

– Katyń to opowieść o zrozumieniu XX-wiecznych dziejów – mówił natomiast dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Podkreślił, że wiedza o tej zbrodni przetrwała dzięki pamięci przekazywanej z pokolenia na pokolenie, a naszym zobowiązaniem jest podtrzymywanie tego przekazu. Dodał również, że IPN, wzorem ubiegłorocznej edycji, udzieli uczestnikom konkursu wsparcia w postaci materiałów edukacyjnych poświęconych tematyce zbrodni katyńskiej.

Tegoroczna edycja konkurs „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940” przeprowadzana będzie w trzech kategoriach. W plastycznej zadaniem jest stworzenie projektu plakatu na temat związany ze zbrodnią katyńską. Osoby, które wybiorą kategorię literacką będą pisać pracę na temat „Współczesny wymiar kłamstwa katyńskiego”. Trzeci wariant związany jest z muzyką – trzeba ułożyć tekst piosenki poświęconej ogólnej tematyce konkursu.

Film: MON

W przedsięwzięciu mogą uczestniczyć uczniowie szkół ponadpodstawowych. Każdy z nich może złożyć tylko jedną pracę w każdej z trzech kategorii. Przyjmowane będą wyłącznie prace indywidualne, które można nadsyłać do 19 marca do Kancelarii Sejmu. Laureaci otrzymają nagrody: za pierwsze miejsce laptop, za drugie – tablet, a trzecie – czytnik ebooków.

Komisji konkursowej przewodniczy, tak jak w zeszłym roku, historyk prof. Tadeusz Wolsza. W komitecie honorowym pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy zasiądą marszałek Witek, a także szefowie resortów: obrony, spraw wewnętrznych, edukacji, a także IPN. Organizatorem konkursu jest Kancelaria Sejmu. Więcej informacji o konkursie, regulamin i kartę zgłoszeniową znajdziemy na stronie: sejm.gov.pl.

Podczas ubiegłorocznej edycji konkursu wpłynęło ponad 600 prac. Uczniowie przysyłali zaprojektowane przez siebie kartki pocztowe upamiętniające zbrodnię katyńską lub prace pisemne pt.: „Dlaczego nie wolno nam zapomnieć o Katyniu?”. 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Muzeum Katyńskie, Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Na straży wschodniej flanki NATO
 
Święto stołecznego garnizonu
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ramię w ramię z aliantami
Charge of Dragon
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Sprawa katyńska à la española
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Odstraszanie i obrona
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Prawda o zbrodni katyńskiej
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Szpej na miarę potrzeb
Kadisz za bohaterów
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
V Korpus z nowym dowódcą
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Optyka dla żołnierzy
NATO na północnym szlaku
Barwy walki
Kolejne FlyEle dla wojska
Przygotowania czas zacząć
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strażacy ruszają do akcji
Głos z katyńskich mogił
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO on Northern Track
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zbrodnia made in ZSRS
Rakiety dla Jastrzębi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część druga
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Ocalały z transportu do Katynia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zachować właściwą kolejność działań
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO