moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zwiadowcy na nartach

Choć zawody użyteczno-bojowe zwiadowców zakończyły się, żołnierze nadal mają sporo zajęć. Podczas zgrupowania pododdziałów rozpoznawczych i walki radioelektronicznej w Sudetach zorganizowano także kursy: SERE, wspinaczki linowej, szusowania, obserwacji. To specjalistyczne szkolenia dla żołnierzy, którzy podstawy wspinaczki czy „szkoły przetrwania” już dawno opanowali.

W zgrupowaniu, które odbywa się na terenie Ośrodka Szkolenia Piechoty Górskiej w Dusznikach-Zdroju, a także w górach, bierze udział 250 zwiadowców. To żołnierze z różnych jednostek pododdziałów wojsk rozpoznawczych i walki radioelektronicznej. Jednym z głównych punktów zgrupowania były zawody, podczas których żołnierze zmagali się o tytuł najlepiej wyszkolonych. Musieli m.in. pokonać 20-metrowy odcinek po moście linowym, przeprowadzić w górach ewakuację rannego czy zjechać po linie ze stromego wzgórza. Najlepsi okazali się reprezentanci 22 Batalionu Piechoty Górskiej.

Po rywalizacji przyszła pora na szlifowanie umiejętności potrzebnych w górach. – Tematem przewodnim szkolenia jest przecież narciarstwo – przypomina ppłk Waldemar Nasierowski, dowódca zgrupowania. Oficer, który na co dzień pełni obowiązki zastępcy dowódcy 9 Pułku Rozpoznawczego, dodaje, że szkolenie jest szczególnie cenne dla żołnierzy z jednostek położonych na nizinnych terenach Polski. – Na takich zgrupowaniach mają oni możliwość nauki i doskonalenia technik narciarskich oraz działania w mniej im znanym, górskim terenie – podkreśla dowódca.

Na stoku z busolą

Zgodnie z tematem szkolenia, zwiadowcy sporo czasu poświęcają na szusowanie na stoku. Zjeżdżają slalomem i metodą szybkiego zjazdu, ćwiczą różne techniki podchodzenia na nartach pod górę. Akurat te umiejętności przydają się teraz szczególnie, ponieważ ze względu na obostrzenia wynikające z epidemii koronawirusa wyciągi wojskowego ośrodka – jak wszystkie inne – są zamknięte i żołnierze, wspinając się na stok, pokonują często 600-metrowe odcinki.


Film: Bogusław Politowski/ portal polska-zbrojna.pl

W programie są także treningi taktyczne. Wykorzystując narty turowe i zjazdowe, zwiadowcy patrolują wyznaczone górskie tereny. Trenują również ewakuację rannych z wykorzystaniem nart. Wykonują w śniegu stanowiska obserwacyjne, maskują je i prowadzą długotrwałe obserwacje. Ćwiczą się także w innych działaniach typowych dla rozpoznania: określają swoje położenie z wykorzystaniem mapy i busoli, wykonują szkice terenu, nanosząc na nie położenie ważnych obiektów terenowych i stanowisk potencjalnego przeciwnika. Przy okazji szkolą się także z nawiązywania i prowadzenia łączności. – W terenie górskim, jak wiadomo, utrzymanie ciągłego kontaktu z dowództwem lub innymi pododdziałami nie jest łatwe. Dlatego sprawą kluczową jest tu dobór stanowiska do nawiązania łączności – przyznają żołnierze.

Swoje umiejętności narciarskie i strzeleckie mogli sprawdzić podczas zawodów na terenie Centrum Polskiego Biathlonu Jamrozowa Polana. Każdy zawodnik musiał pokonać na nartach biegowych 1200-metrową pętlę, po czym oddać z karabinka sportowego pięć strzałów do tarczy.

Przetrwanie, wspinaczka…

W czasie zgrupowania odbyło się także kilka kursów specjalistycznych. Jednym z nich był trzydniowy kurs SERE (Survival, Evasion, Resistance, Extraction) na poziomie B. Uczestniczący w nim zwiadowcy uczyli się, co robić w przypadku odizolowania od wojsk własnych, a także jak przetrwać w górskim terenie zajętym przez przeciwnika i jak go unikać. Równie ważne było nawiązanie łączności, aby móc podać ekipie poszukiwawczej koordynaty swojego położenia. Instruktorzy pokazali również żołnierzom, w jaki sposób w razie potrzeby stawiać skuteczny opór przeciwnikowi.

Podobnie, na wyższym poziomie zaawansowania był kurs wspinaczki linowej. Mogli w nim wziąć udział żołnierze, którzy mają już podstawową wiedzę w tej dziedzinie. W terenie trenowali m.in. różne rodzaje zjazdów z wysokich skał. Korzystali z pomocy instruktorów ze swoich jednostek oraz specjalistów z 22 Batalionu Piechoty Górskiej. – Dowiadywali się, jak korzystać z przyrządów potrzebnych do wykonania zjazdów oraz uczyli się organizowania stanowisk zjazdowych, zasad bezpieczeństwa i asekuracji – mówi st. kpr. Mariusz Kowalewski, kierownik kursu z 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.

25 uczestników kursu wspinaczkowego szkoliło się też ze wszystkich technik asekuracji, wykonując zjazdy z dużych wysokości. Żołnierze trenowali na skałach na szczycie góry Szczytnik, położonej prawie 600 m n.p.m. Program szkolenia zakładał także kursy prowadzenia obserwacji oraz orientacji w terenie.

Zgrupowanie pododdziałów wojsk rozpoznawczych i walki radioelektronicznej w Dusznikach-Zdroju rozpoczęło się 26 stycznia. W zajęciach biorą udział żołnierze z 2, 9 i 18 Pułku Rozpoznawczego, Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej oraz dwa pododdziały z 2 i 6 Ośrodka Radioelektronicznej. Organizacyjnie dowództwo zgrupowania wspierają specjaliści działań górskich z 22 Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka. Zajęcia zwiadowców zakończą się 6 lutego.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski, kpr. Michal Ostrowski

dodaj komentarz

komentarze


Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
 
Święto stołecznego garnizonu
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sandhurst: końcowe odliczanie
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, epilog
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przygotowania czas zacząć
SOR w Legionowie
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, część druga
Szarża „Dragona”
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Sprawa katyńska à la española
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna na detale
Charge of Dragon
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO on Northern Track
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kadisz za bohaterów
Barwy walki
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
W Italii, za wolność waszą i naszą
Kolejne FlyEle dla wojska
Zachować właściwą kolejność działań
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO na północnym szlaku
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Front przy biurku
Ramię w ramię z aliantami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szpej na miarę potrzeb
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Na straży wschodniej flanki NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO