moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska łączność w IBCS

Opracowana przez polską spółkę Transbit radiolinia R-460A, została pierwszym nieamerykańskim urządzeniem łączności radiowej zintegrowanym z IBCS. Ten system kierowania i dowodzenia obroną powietrzną, opracowany został przez koncern Northrop Grumman dla zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. W system IBCS mają być wyposażone polskie baterie Patriotów.

Koncern Northrop Grumman na zlecenie amerykańskiej armii od pięciu lat pracuje nad nowym systemem kierowania i dowodzenia obroną powietrzną o nazwie IBCS – Integrated Air and Missile Defense Battle Command System. Rozwiązanie to ma umożliwić zarządzanie różnego typu zestawami przeciwlotniczymi od lufowych po rakietowe jednym systemem dowodzenia. Koncepcja IBCS – „dowolny sensor – najlepszy efektor” – zakłada, że będzie on zasilany informacjami o celach ze wszystkich dostępnych w danym rejonie radarów.

Jako pierwsze w IBCS mają zostać wyposażone amerykańskie pułki uzbrojone w zestawy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Pierwszym odbiorcą zagranicznym tego rozwiązania będzie zaś Polska. Dwie zamówione w 2018 roku przez Wojsko Polskie baterie Patriotów mają bowiem posiadać także system dowodzenia IBCS.

IBCS bardziej polski

Łączność polskich baterii Patriotów będzie oparta na amerykańskich radiostacjach i radioliniach, ale firma Northrop Grumman przygotowując się do drugiej fazy programu „Wisła” – zakładającego pozyskanie przez Polskę kolejnych sześciu baterii Patriotów – sprawdza możliwości polonizacji w tym zakresie. Kilka dni temu amerykański koncern poinformował, że opracowana przez inżynierów z polskiej spółki Transbit horyzontalna radiolinia cyfrowa R-460A, została pierwszym nieamerykańskim urządzeniem łączności radiowej, które zostało zintegrowane z IBCS.

Testy polskiego systemu łączności przeprowadzono pod koniec ubiegłego roku w zakładach Northrop Grumman w Huntsville i obejmowały one pełny zakres pracy IBCS. Przy użyciu radiolinii R-460A z Transbitu przesyłano wszystkie dane systemu dowodzenia, wykonano także symulowane bojowe strzelania wyrzutniami Patriot. Kenn Todorov, wiceprezes i dyrektor generalny Combat Systems and Mission Readiness, Northrop Grumman podkreśla, że integracja polskiej radiolinii z IBCS umożliwi podłączenie do niego innych rozwiązań z naszego kraju, w tym radarów. – Przeprowadzona z powodzeniem integracja świadczy o silnym partnerstwie przemysłowym i stanowi punkt wyjścia dla przyszłych działań mających na celu włączenie w sieć innych polskich systemów oraz zdolności – komentuje.

Zadowolenia z integracji radiolinii 460A z IBCS nie ukrywają również przedstawiciele Transbitu. – Skuteczna integracja systemu łączności opracowanego przez Transbit z systemem IBCS potwierdza zdolność polskiego przemysłu do dostarczania zaawansowanych rozwiązań technologicznych, które mogą być zastosowane w tak nowoczesnych i złożonych systemach jak IBCS – komentuje Robert Tomasik, dyrektor ds. badań i rozwoju w Transbicie.

Wojsko Polskie już od 2005 roku korzysta z radiolinii opracowanych przez firmę Transbit. Ich najnowsza wersja, oznaczona jako 450A-02c, umożliwia transfer danych na odległość kilkudziesięciu kilometrów z prędkością sięgającą 34 mb/s. Sieć radiowa o takich parametrach umożliwia wojsku – dzięki wykorzystaniu Zintegrowanych Węzłów Teleinformatycznych KTSA Jaśmin (lub ich najnowszą wersję WTI) – tworzenie polowego systemu dowodzenia i kierowania walką dowolnego szczebla i o dowolnym poziomie tajności.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Raytheon

dodaj komentarz

komentarze


Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
 
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Sprawa katyńska à la española
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ocalały z transportu do Katynia
Rakiety dla Jastrzębi
Optyka dla żołnierzy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojsko inwestuje w Limanowej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ogień w podziemiu
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Jak wyszkolić pilota F-16?
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zbrodnia made in ZSRS
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Na straży wschodniej flanki NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mundury w linii... produkcyjnej
Kurs z dzwonem
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w świętym mieście, epilog
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Jeśli nie Jastrząb, to…
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO na północnym szlaku
Święto wojskowego sportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO