moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Trenuj ze spadochroniarzami dla „Słowika”

Biegi z obciążeniem, podrzuty ważącego 30 kg plecaka, podciągnięcia na drążku i tzw. burpees. Tego rodzaju ćwiczenia znalazły się w 26-minutowym treningu przygotowanym dla upamiętnienia st. kpr. Szymona Słowika z 16 Batalionu Powietrznodesantowego, który 26 lutego 2008 r. zginął w Afganistanie. Z HERO WOD „Słowik” zmierzą się nie tylko spadochroniarze. Dołączyć może każdy.

– Inspiracją do stworzenia treningu dla upamiętnienia poległych na misjach żołnierzy była pierwsza polska edycja „The Murph Challenge”, jaka odbyła się w ubiegłym roku. Stanęliśmy wówczas do tego sportowego wyzwania, by uczcić pamięć swoich kolegów. Ale to był też impuls, by wyjść z podobną inicjatywą – mówi szer. Karol Twardosz z 16 Batalionu Powietrznodesantowego. Spadochroniarz jest jednym z inicjatorów akcji HERO WOD „Słowik”. Nazwa ta jest połączeniem angielskiego słowa hero (bohater) oraz skrótu od Workout Of the Day (trening dnia). – Taki zestaw ćwiczeń jest najczęściej nazywany imieniem lub pseudonimem poległego żołnierza – wyjaśnia żołnierz.

Pierwsze dwa treningi upamiętniające poległych szturmanów 16 batalionu, czyli kpr. Piotra Marciniaka „Fokę” i por. Daniela Różyńskiego „Różę”, odbyły się we wrześniu ubiegłego roku, w rocznicę śmierci żołnierzy. Wzięli w nich udział tylko żołnierze z 16 bpd. – Tym razem chcielibyśmy zaprosić do wyzwania także żołnierzy z innych jednostek 6 Brygady. Mamy nadzieję, że HERO WOD „Słowik” wykonają też sympatycy wojska i wszyscy ci, którzy chcą w ten sposób uczcić pamięć naszego kolegi – mówi por. Malwina Jarosz z 16 Batalionu Powietrznodesantowego. Oficer zwraca uwagę na to, że choć od śmierci spadochroniarzy minęło zaledwie kilkanaście lat, to niewiele jest już w jednostce osób, które znały poległych. – To utwierdziło nas w przekonaniu, że trzeba kultywować pamięć o naszych żołnierzach. Jesteśmy im to winni – mówią spadochroniarze.

Wszystkie treningi typu HERO WOD oparte są na crossficie. – Ta dyscyplina bazuje na krótkich treningach, dzięki którym pracujemy nad wszystkimi partiami mięśniowymi ciała. Rozwijamy wydolność, wytrzymałość, siłę, szybkość i koordynację, czyli wszystkie cechy motoryczne, które potrzebne są żołnierzowi – podkreśla szer. Twardosz. – Przy tym trening crossfitowy nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu sportowego – dodaje.

Plan treningowy HERO WOD „Róża”, „Foka” i „Słowik” żołnierzom pomagał ułożyć licencjonowany trener crossfitu Bartosz Gruca.

Z jakimi wyzwaniami trzeba się liczyć podczas HERO WOD „Słowik”? 26-minutowy trening (nawiązanie do daty śmierci żołnierza 26.02.2008 r.) przygotowano dla dwuosobowych zespołów. W parach trzeba wykonać jak największą liczbę powtórzeń kilku ćwiczeń. Podczas wysiłku trzeba mieć na sobie obciążenie, np. kamizelkę, o wadze 10 kg dla mężczyzn i 6 kg dla kobiet. Nie można pomijać żadnych z ćwiczeń, bo tylko prawidłowe wykonanie jednego zadania pozwala przejść do kolejnego.

Podczas pierwszego zadania zawodnicy muszą wykonać po 26 podrzutów plecaka (o wadze 30 kg!) nad głową z jednego barku na drugi, a następnie wykonać 26 wznosów nóg do drążka. Podczas drugiej konkurencji każda osoba z pary musi przebiec 1 kilometr. – Podczas trzeciego ćwiczenia zawodnicy wykonują po 20 przysiadów z plecakiem i po 20 podciągnięć na drążku, a kolejne wyzwanie to 80 barpeesów na drużynę, czyli ćwiczeń: padnij-powstań-podskocz – wyjaśnia szer. Twardosz.

Żołnierze z 16 Batalionu Powietrznodesantowego trening dla upamiętnienia Słowika wykonają w przeddzień rocznicy śmierci podoficera, czyli 25 lutego. Wszyscy, którzy staną do wyzwania mogą zrobić zdjęcia lub filmy ze swojego treningu i przesłać je spadochroniarzom.

St. kapral Szymon Słowik służył w krakowskim 16 Batalionie Powietrznodesantowym. W 2007 roku wyjechał na swoją pierwszą misję w ramach II zmiany PKW w Afganistanie. 26 lutego 2008 roku jechał w składzie konwoju z pomocą humanitarną. – Pojechaliśmy do wioski rozdawać dary. Nic nie zapowiadało nieszczęścia, bo przecież to nie była żadna akcja bojowa – mówi por. Grzegorz Opach, kolega i dowódca „Słowika”, a dziś żołnierz 6 Batalionu Logistycznego 6 BPD. – Wracaliśmy konwojem składającym się z kilkunastu pojazdów, a nasz HMMWV był przedostatnim wozem w kolumnie. Wszystkie przejechały bezpiecznie, a pod tylnym kołem naszego wybuchła mina – opowiada. W wyniku wybuchu zmarł wówczas st. kpr. Szymon Słowik i kpr. Hubert Kowalewski (10 Brygada Kawalerii Pancernej). – Słowik był bardzo lubiany. To był fajny gość z charyzmą. Brakuje go. Zostawił żonę i dwoje dzieci – wspomina por. Opach. – Kibicuje HERO WOD „Słowik”. To dobra sposobność, by młodym żołnierzom przybliżać sylwetki tych, których już nie ma wśród nas – zauważa.

Treningi z cyklu HERO WOD zyskują w Polsce na popularności. Zorganizowali je m.in. wojskowi 16 Dywizji Zmechanizowanej. By uczcić pamięć poległych w Afganistanie 21.12.2011 roku pięciu polskich żołnierzy, stworzyli HERO WOD „Barcja”. Z myślą o swoim koledze ćwiczyli także żołnierze JWK podczas HERO WOD „Miron”.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: QNA dla 16 BPD

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Barwy walki
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zachować właściwą kolejność działań
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część druga
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zbrodnia made in ZSRS
Strażacy ruszają do akcji
Charge of Dragon
Odstraszanie i obrona
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szarża „Dragona”
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO on Northern Track
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO na północnym szlaku
Kolejne FlyEle dla wojska
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rakiety dla Jastrzębi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ocalały z transportu do Katynia
Kadisz za bohaterów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Prawda o zbrodni katyńskiej
Sprawa katyńska à la española
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
25 lat w NATO – serwis specjalny
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Optyka dla żołnierzy
Głos z katyńskich mogił
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
V Korpus z nowym dowódcą
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Ramię w ramię z aliantami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO