moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pancerniacy będą się szkolić z GROM-em

Żołnierze z Wesołej będą się szkolić pod okiem instruktorów z Jednostki Wojskowej GROM. Wspólne treningi zaplanowano między innymi dla zwiadowców i strzelców wyborowych. Pancerniacy będą się uczyć od specjalsów także medycyny pola walki. – GROM prezentuje światowy poziom. Chcemy skorzystać z ich wiedzy i umiejętności – mówi st. chor. sztab. Piotr Turczyk z 1 Brygady Pancernej.

– Program szkolenia żołnierzy 1 Warszawskiej Brygady Pancernej z instruktorami i operatorami zespołów bojowych JW GROM właśnie dopracowują starsi podoficerowie z dowództw obu jednostek – informuje ppor. Jacek Piotrowski, oficer prasowy 1 BPanc. – Pierwsze wspólne treningi odbędą się już w marcu.

Pod okiem instruktorów z GROM-u mają się szkolić na przykład strzelcy wyborowi z batalionu dowodzenia 1 Brygady oraz z formowanych obecnie pododdziałów w Białej Podlaskiej. – W trakcie szkolenia strzeleckiego będziemy korzystać między innymi z ośrodka szkolenia zurbanizowanego brygady oraz z zaplecza szkoleniowego jednostki specjalnej – wyjaśnia st. chor. sztab. Piotr Turczyk, starszy podoficer dowództwa 1 Brygady. – Taka kooperacja na pewno wpłynie pozytywnie na poziom wyszkolenia naszych żołnierzy. Ale skorzystają także i operatorzy GROM-u. Będą mogli ćwiczyć w naszych obiektach i z naszym sprzętem, zyskają także „przeciwnika” w trakcie szkolenia – dodaje.

Do wspólnych treningów przygotowują się również żołnierze z plutonów rozpoznawczych oraz zwiadowcy z kompanii rozpoznawczej 1 Brygady. – Zależy mi na wspólnym szkoleniu z wykorzystaniem broni krótkiej i długiej, a także na szkoleniu z medycyny pola walki. To są dziedziny, w których operatorzy GROM-u są mistrzami, a my dzięki nim chcemy podnieść swoje kwalifikacje – podkreśla kpt. Łukasz Dzięcielski, dowódca kompanii rozpoznawczej. – To wcale nie znaczy, że zwiadowcy z brygady pancernej zaczną szkolić się według programu jednostki specjalnej. Mamy inną specyfikę działania i jesteśmy przygotowywani do innych zadań, ale pewne umiejętności w dziedzinie rozpoznania są podobne – dodaje oficer.

A czego mogą nauczyć się pancerniacy z zakresu medycyny pola walki? – GROM-owcy są nie tylko świetnie przygotowani merytorycznie, lecz przede wszystkim to praktycy mający bogate doświadczenie z misji. Ta wiedza jest dla nas bardzo cenna – podkreślają zwiadowcy. Kpt. Dzięcielski wyjaśnia ponadto, że w strukturze jego kompanii nie ma etatowych medyków, dlatego tak ważne jest, by każdy żołnierz potrafił właściwie udzielić pomocy na polu walki. – W warunkach wojennych, działając na terenie kontrolowanym przez przeciwnika, nie będziemy mogli liczyć na zabezpieczenie medyczne. Musimy polegać wyłącznie na swoich umiejętnościach – dodaje.

Kooperację pancerniaków i specjalsów chwali dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Jarosław Gromadziński. Podkreśla, że filozofia budowania Żelaznej Dywizji opiera się na współdziałaniu i wykorzystywaniu umiejętności innych jednostek. – Współpraca z GROM-em na pewno podbuduje naszych żołnierzy, bo wiadomo, że GROM to legenda i każdy chciałby służyć w tej elitarnej jednostce – mówi gen. Gromadziński. Dowódca 18 DZ przypomina, że dywizyjne jednostki szkolą się nie tylko ze specjalsami, lecz także na przykład z kawalerzystami z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, wojskami obrony terytorialnej i przeciwlotnikami. – Współpraca różnych rodzajów wojsk to wymóg współczesnego pola walki. Bardzo ważne jest przy tym zaufanie między żołnierzami, jakie budujemy podczas takich działań – dodaje.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Niwicz, 1 WBPanc

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
Cena wolności
Kurs z dzwonem
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Odstraszanie i obrona
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Hiszpański palimpsest
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część druga
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Przygotowania czas zacząć
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Ogień w podziemiu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Święto wojskowego sportu
Jeśli nie Jastrząb, to…
Optyka dla żołnierzy
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Psiakrew, harmata!
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Weterani i bokser „Master”
Wojsko inwestuje w Limanowej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Prawda o zbrodni katyńskiej
25 lat w NATO – serwis specjalny
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Jak wyszkolić pilota F-16?
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Animus Fortis, czyli mężny duch
V Korpus z nowym dowódcą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO