moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kombatancie – przebadaj się

Zapewnienie szczegółowej opieki lekarskiej i rehabilitacyjnej to główne założenia programu kompleksowych badań kombatantów. To inicjatywa Fundacji Pamięci Narodów, którą wspiera Urząd do spraw Kombatantów. Bezpłatne badania wykonają lekarze w Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. Pierwsi seniorzy już się zgłosili.

– Rok pandemii odbił się na zdrowiu kombatantów. W tym czasie nie wychodzili z domu, aby nie narażać się na kontakt z wirusem i dlatego mieli mniej ruchu i rzadziej odwiedzali lekarzy – mówi Paweł Jaworski z Fundacji Pamięci Narodów, która jest inicjatorem akcji. Jej celem jest sprawdzenie, w jakiej kondycji są seniorzy, a także zapewnienie im – jeśli będzie taka potrzeba – opieki rehabilitantów.

Projekt popiera Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. – Dbanie o weteranów walk o niepodległość jest naszym obowiązkiem. Oni dla nas ryzykowali zdrowie i życie, teraz czas pomyśleć o nich – tłumaczy Jan Józef Kasprzyk, szef UdsKiOR.

Akcja została zainaugurowana 26 lutego. Pierwsi pacjenci zgłosili się do Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie już 1 marca. – Kombatanci będą przyjmowani na kilka dni, podczas których zostaną przeprowadzone badania – tłumaczył dr n. med. Marek Tombarkiewicz, dyrektor Instytutu podczas inauguracji projektu.

W ciągu tygodnia mogą zostać przebadane 3–4 osoby. – Sprawdzimy ogólny stan ich zdrowia, co w geriatrii nazywamy całościową oceną geriatryczną. Zbadamy sprawność funkcjonalną, zrobimy testy chodu i równowagi oraz stan psychoemocjonalny, czyli, na przykład, czy nie chorują na zaburzenia poznawcze lub depresję. Sprawdzimy również, na jakie cierpią przewlekłe choroby, jakie leki przyjmują i czy prowadzona farmakoterapia jest właściwa, czy nie ma interakcji lekowych – wylicza prof. dr hab. n. med. Tomasz Targowski, Konsultant Krajowy w dziedzinie geriatrii.

Na podstawie wyników badań specjaliści z Instytutu zaplanują dalsze leczenie i rehabilitację. – Część osób będzie mogła poddać się zabiegom rehabilitacyjnym u nas, inni w swoim miejscu zamieszkania – dodaje prof. Targowski. W Instytucie zostaną określone najczęściej potrzebne kombatantom zabiegi rehabilitacyjne. Wynikające z tego wnioski będą wykorzystane podczas otwartego konkursu ofert na pomoc rehabilitacyjną dla weteranów, który za kilka tygodni ogłosi Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Od lewej: kpt. Jerzy Nowicki „Plastuś”, ppłk Waldemar Kruszyński „Kruszyna”, kpt. Krzysztof Przelaskowski „Struś” – pierwsi beneficjenci programu.

Jednym z trzech pierwszych pacjentów, którzy zostali przyjęci do Instytutu, jest 89-letni kpt. Jerzy Nowicki „Plastuś”, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego. – Jestem wdzięczny za badania. To dla mnie duża pomoc – mówił w Instytucie kpt. Nowicki. Dziękował też za codzienną opiekę ze strony żołnierzy obrony terytorialnej i wolontariuszy. – Dzięki nim nie muszę się o nic martwić – podkreślał.

Na liście chętnych jest już 15 weteranów. Organizatorzy czekają na kolejne zgłoszenia. Do Fundacji Pamięci Narodów dzwonią też kombatanci między innymi z Lublina czy Białegostoku. – Na razie badania prowadzi jedynie Instytut w Warszawie, ale staramy się zorganizować podobną akcję także w innych miastach – zapowiada Jaworski.

Kombatanci, którzy zostali już zaszczepieni przeciwko koronawirusowi i są zainteresowani badaniami, mogą kontaktować się z Fundacją lub Instytutem. – Kiedy dostaną powiadomienie o terminie badania, wolontariusze lub żołnierze WOT pomogą im w przygotowaniu się do pobytu w szpitalu, w dotarciu na miejsce i w powrocie do domu – mówi przedstawiciel Fundacji. Więcej informacji można znaleźć na stronie: pamiecnarodow.pl/.

Badania są bezpłatne, finansowane w ramach NFZ.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Fundacja Pamięci Narodów

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w Ukrainie oczami medyków
 
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna na detale
25 lat w NATO – serwis specjalny
Na straży wschodniej flanki NATO
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Wojna w świętym mieście, epilog
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Rekordziści z WAT
Kadisz za bohaterów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
W Italii, za wolność waszą i naszą
Święto stołecznego garnizonu
Pod skrzydłami Kormoranów
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kolejne FlyEye dla wojska
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
SOR w Legionowie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strażacy ruszają do akcji
Zmiany w dodatkach stażowych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Zachować właściwą kolejność działań
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Gunner, nie runner
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Wytropić zagrożenie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO na północnym szlaku
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część druga
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Front przy biurku
Przygotowania czas zacząć
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO